Google

Miliard użytkowników Google Plus - Czy to naprawdę trudno osiągalny wynik?

GU
Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

45

Google, kontynuując rozpoczęty we wrześniu proces zamykania swoich mało popularnych usług, wczoraj na blogu poinformował o zamknięciu Google Labs oraz w najbliższym czasie Google Buzz. Według mnie najciekawszą, choć mało eksponowaną informacją, jest planowane wyłączenie 15 stycznia serwisu Jaiku ora...

Google, kontynuując rozpoczęty we wrześniu proces zamykania swoich mało popularnych usług, wczoraj na blogu poinformował o zamknięciu Google Labs oraz w najbliższym czasie Google Buzz. Według mnie najciekawszą, choć mało eksponowaną informacją, jest planowane wyłączenie 15 stycznia serwisu Jaiku oraz funkcji społecznościowych w iGoogle.

Co nastąpi po 15 stycznia? Czym nas jeszcze Google chce zaskoczyć? Nie ma wątpliwości, że związane to będzie z Google Plus. Świadczą o tym powyższe działania oraz słowa Larrego Page'a, zapowiadające jeszcze większą integrację usług Google. Ale o tym później.

Jeżeli chodzi o Google Labs, zostało wyłączone już dziś. Strona http://googlelabs.com/ przekierowuje na stronę główną wyszukiwarki. Google Buzz zostanie zamknięte w najbliższym czasie.

Ponadto, Google żegna się z zakupowymi serwisami - Like.com oraz Boutiques.com. Zostaną zastąpione przez Google Product Search

Wróćmy teraz do moich słów z początku artykułu. Cóż jeszcze Google chce integrować w ramach Google Plus?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, spójrzmy z innej strony na proces zamykania swoich usług czy zewnętrznych serwisów, należących do Google.
Wszyscy tłumaczymy sobie ten fakt małą ich popularnością. Mała, nie mała, jednak cały czas to spora grupa użytkowników.
Co do nich "mówi" Google?

Spodobał Ci się Google Buzz? Mamy dla Ciebie coś więcej. Korzystałeś z Aardvark? Spodoba Ci się nasz Google Experts. Korzystałeś z kliku naszych serwisów zakupowych? Przygotowaliśmy dla Ciebie jeden, większy, lepiej dopracowany produkt. Lubiłeś Jaiku lub gadżety społecznościowe w iGoogle? Pokochasz Google Plus!

Google, zamykając te wszystkie serwisy, nie zabiera nam rzeczy, z których korzystaliśmy do tej pory. Chce dać nam to samo plus dużo więcej. To nie jest tak, że Google po prostu przestaje rozwijać te usługi, zostawia - a niech sobie funkcjonują dalej, my skupimy się nad czymś innym. Po prostu zamyka je, one znikają, a ich użytkownicy naturalnie przechodzą do Google Plus. Google zyskuje tym samym dodatkowe kilka milionów nowych użytkowników dla G+.

Pójdźmy teraz dalej. Co nam zostało do wkomponowania w ten serwis społecznościowy? Oczywiście Gmail oraz Google Reader.

Fakt, iż GR, jako jedyna z usług Google, do dziś nie został dostosowany wyglądem do pozostałych, można tłumaczyć tym, iż po prostu będzie wcielony jako jedna z opcji G+, w miejsce usuniętego ostatnio Google Sparks. Nie dysponuję tu liczbami, ilu internautów korzysta z tego czytnika, ale na pewno jest to nie mała liczba.

Jednak najbardziej łakomym kąskiem dla G+ jest 200 milionów użytkowników Gmaila. Tutaj trudno mi sobie wyobrazić integrację z Google Plus. Co można więc zrobić by nie zrazić tych użytkowników, ale zachęcić ich do korzystania dodatkowo z G+? Może tak?:)

Komunikat, pojawiający się co jakiś czas podczas logowania do swojej poczty.
Nie chcesz tracić kontaktu ze swoimi znajomymi? Załóż swoje konto na Google Plus. Oni już tam są!

Nie zapominajmy też o wyszukiwarce. Ponad miliard zapytań dziennie zrobi swoje. Szukamy czegoś na Google, a tu bach, pasek z boku - Twój znajomy pisze o tym na Google Plus, sprawdź to!.

Czy to będą ryzykowne posunięcia? Nie sądzę. Google nie boi się ryzyka. Popularna usługa wyszukiwania "na żywo" została też po prostu wyłączona, po wygaśnięciu umowy z Twitterem. Wróciła jako usługa dostępna już tylko w Google Plus.

Na tym chciałbym zakończyć swoje rozważania nad poczynaniami Google oraz jego planami integracji swoich usług i pozostawić już tylko Wam pole do dyskusji na ten temat. Jednak nie daje mi spokoju jeszcze aplikacja mobilna G+, w której, jak wiemy, mamy osobny komunikator. Nadal uważam, iż ta funkcja nie pozostanie tylko na telefonach i zostanie zintegrowana z Google Plus w przeglądarce, w miejsce czatu z Gmaila.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu