Felietony

Mapy Google teraz obsługują WebGL - działają szybciej i płynniej

Jan Rybczyński
Mapy Google teraz obsługują WebGL - działają szybciej i płynniej
10

Google poinformował o uruchomieniu publicznej bety Map Google z obsługą WebGL. Jak pisałem dzisiaj, przy okazji omawiania przyszłej wersji Opery, WebGL jest rozszerzeniem możliwości JavaScript, pozwalającym wyświetlać w przeglądarce grafikę przyśpieszaną sprzętowo przez kartę graficzną. Mapy Google ...

Google poinformował o uruchomieniu publicznej bety Map Google z obsługą WebGL. Jak pisałem dzisiaj, przy okazji omawiania przyszłej wersji Opery, WebGL jest rozszerzeniem możliwości JavaScript, pozwalającym wyświetlać w przeglądarce grafikę przyśpieszaną sprzętowo przez kartę graficzną. Mapy Google dzięki WebGL znacznie przyspieszyły, zyskały również możliwość zobaczenia widoku street view bez dodatkowo instalowanych pluginów.

Jeżeli posiadamy odpowiednią przeglądarkę (najnowszy stabilny Chrome lub beta Firefox) i wspieraną kartę graficzną możemy uruchomić Mapy Google ze wsparciem WebGL już dzisiaj. Po uruchomieniu mapy w tradycyjny sposób, pojawi się w lewym dolnym rogu propozycja, aby wypróbować nową funkcję. Po pomyślnym sprawdzeniu kompatybilności będziemy mogli skosztować przyspieszonego interfejsu. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Do tej pory Mapy Google nawet na bardzo szybkim łączu w trakcie przesuwania lub przybliżania sprawiały średnio przyjemne, szarpane wrażenie. Teraz doświadczymy płynnych przejść, ponieważ obraz w zamian renderowania na serwerze i przesyłania w postaci gotowych obrazów (kafelków),  renderowany jest wewnątrz przeglądarki dzięki wykorzystaniu grafiki wektorowej. To zdecydowanie zmniejsza ilość koniecznych do przesłania danych. Pojawią się również dodatkowe funkcje, w niektórych miejscach można nachylić widok z satelity pod kątem 45 stopni. Można też bezpośrednio z widoku mapy przejść do street view. Jak zaznacza Google, wcześniej takie efekty nie były osiągalne w inny sposób, niż przez instalację desktopowych, dedykowanych aplikacji. Dziś wszystkimi efektami możemy cieszyć się bezpośrednio w przeglądarce.

Przetestowałem Mapy Google z włączonym WebGL i muszę przyznać, że faktycznie poprawa jest widoczna, a całe doświadczenie korzystania z mapy znacznie przyjemniejsze. Pierwsze próby z WebGL wygladają obiecująco i dobrze wróżą na przyszłość, dla innych webaplikacji. Więcej szczegółów można znaleźć na blogu Google [2], oraz na poniższym filmiku:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlegoogle mapsmapy google