Microsoft

Microsoft i Samsung chcą zagościć w Twoim domu. Czy przyjmiesz tą uroczą parę?

Dawid Pacholczyk
Microsoft i Samsung chcą zagościć w Twoim domu. Czy przyjmiesz tą uroczą parę?
12

Microsoft i Samsung zacieśniają swoje strategiczne partnerstwo. Wykorzystują sprawdzony już mechanizm z obszaru smartfonów, ale tym razem wejdą na zupełnie nowe pole...a raczej powinienem powiedzieć, wejdą do nowego budynku. Obie firmy postanowiły wkroczyć na rynek nieruchomości ze swoimi unikalnymi rozwiązaniami IoT.

Ach Microsoft, firma, której działania przypominają sinusoidę. Spektakularne sukcesy przeplatają się z równie wielkimi porażkami. Marka, która chce być fajna, a równocześnie kojarzona jest z księgowymi (jeśli czyta to jakiś księgowy/księgowa to wiedzcie, że nic nie mam do Waszego zawodu, uważam was wręcz za cudotwórców w tym kraju!). Ich „atak” na rynek smartfonów to idealny przykład na to jak koncertowo spartolić od początku do końca projekt z wielkimi możliwościami.

Jednak to jest przeszłość, skupmy się na teraźniejszości. Fakt, że Microsoft nie dał rady stać się trzecią siłą w smartfonowym świecie nie oznacza, że całkowicie odpuścili temat. Postanowili oni jednak całkowicie zmienić swoją strategię i od długiego czasu obserwujemy bliską współprace między nimi, a Samsungiem. Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że nie jest to krótki i przelotny romans, a raczej mamy do czynienia z długotrwałym i stałym związkiem. Najlepiej pokazuje to ich nowe przedsięwzięcie, które wykracza znacząco poza kilka aplikacji na telefonie czy sprzedaż koreańskich urządzeń w sklepie Microsoftu.

Microsoft i Samsung sprawią, że domy będą lepsze

Nagłówek trochę pokrętny, ale już śpieszę z wyjaśnieniem. Microsoft ogłosił, że zacieśnia strategiczne partnerstwo z Samsungiem i wspólnie wchodzą na rynek nieruchomości. Celem ich połączonych działań będzie dokonanie cyfrowej transformacji w zakresie zarządzania nieruchomościami, zarządzania energią czy utrzymaniem sprzętów w Twoim domu. Jak to ma działać? Podobnie jak w przypadku smartfonów każda firma da to co ma najlepsze. Microsoft wykorzysta swoje usługi chmurowe i Azure IoT, a Samsung inteligentne urządzenia których ma całkiem sporo w swoim portfolio oraz platformę SmartThings.

Microsoft podchodzi do tematu kompleksowo. Planują przeznaczyć 5 miliardów dolarów na zbudowanie własnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa z wykorzystaniem IoT których obecnie nie posiadają. W tej kwocie należy uwzględnić niedawne przejęcie firmy specjalizującej się w tym temacie o nazwie CyberX.

Jestem pod wrażeniem

Szanuje i doceniam ich działania z kilku powodów.

Po pierwsze, podoba mi się jak sprytnie odtwarzają sprawdzony już scenariusz. Microsoft daje oprogramowanie, Samsung urządzenia dzięki czemu wspólnie tworzą kompleksowy i atrakcyjny dla klienta końcowego produkt, a przecież o to właśnie tutaj chodzi.

Po drugie, firmy skupiają się na swoich mocnych stronach dzięki czemu nie muszą ponosić dużych nakładów na gonienie konkurencji tam gdzie są słabsi. Tym samym mają więcej zasobów na przemyślane i wartościowe inwestycje jak np. wspomniany zakup CyberX.

Po trzecie, to bardzo przyszłościowy kierunek. Inteligentne domy przestają być domeną zamożnych ludzi i stają się coraz bardziej dostępne. Warto już teraz zaznaczyć swoją obecność kompleksowym rozwiązaniem.

Naprawdę trzymam kciuki za obie firmy. Mimo tego, że jestem zawiedziony ostatnimi smartfonami Samsunga to Microsoft zawsze jest bliski memu sercu i gorąco kibicuje ich kolejnym projektom.

 

Źródło: Microsoft News

grafika, grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu