Apple

macOS 11 Big Sur: wszystko co musisz wiedzieć o nowym systemie Apple

Kamil Świtalski
macOS 11 Big Sur: wszystko co musisz wiedzieć o nowym systemie Apple
11

macOS 11 Big Sur — tym razem już oficjalnie o nadchodzącym systemie Apple, który jesienią trafi na komputery Apple.

macOS 11 - nowy wygląd systemu

Jedną z największych zmian obok których nie da się przejść obojętnie będzie nowy wygląd systemu. Jak wiadomo: Apple po przedstawieniu nowych funkcji jest im wierne latami, ale w tym roku przyszedł czas na pierwsze od dawna zmiany i usprawnienia. Zmiany widać już na docku. Ale podstawowe aplikacje systemowe: Finder oraz Mail także doczekały się zmian wizualnych, które czynią system... bardziej współczesnym. To samo zresztą można powiedzieć o Zdjęciach, które do złudzenia przypominają te z iPadOS 14. Jako że wszystko bazuje na technologii Metal, wszystko działa sprawnie, animacje są płynne i jeszcze bliższe doskonałości. Wszyscy którzy od lat instalowali dodatkowe aplikacje by zarządzać głośnością i mieć więcej zmian na wyciągnięcie ręki — będą zachwyceni Control Center które przywędrowało tu prosto z urządzeń mobilnych. Centrum Powiadomień wciąż wydaje się bezużyteczne, ale przynajmniej wygląda trochę lepiej.

Safari będzie szybsze i jeszcze bardziej bezpieczne

Moje relacje z Safari są skomplikowane — po przesiadce z Google Chrome bardzo długo nie mogłem się do niej przekonać. Teraz... nie wyobrażam sobie powrotu do Chrome. Przedstawiciele Apple chwalili się, że ich przeglądarka pozwala otwierać strony nawet 50% szybciej, niż przeglądarka Google — i trudno tego nie zauważyć. A tegoroczne Safari ma być jeszcze szybsze, jeszcze lepsze dla baterii w komputerach, a przede wszystkim dla prywatności użytkowników. Safari pokaże użytkownikom w jaki sposób strony internetowe ich śledzą. Ponadto przeglądarka będzie przyglądać się naszym hasłom — by w razie jakiegokolwiek wycieku, natychmiast nas o tym poinformować. Kolejną zmianą będzie przybycie rozszerzeń do Safari prosto do sklepiku Mac App Store. A kiedy już jesteśmy przy rozszerzeniach: te będzie można dokładnie ustawiać dla poszczególnych stron, sesji czy nawet dni.

Estetów z pewnością ucieszą zmiany dotyczące dostosowywania strony głównej przeglądarki (hm, już to gdzieś kiedyś widziałem... i to nie raz!) oraz tłumaczenia stron internetowych bezpośrednio w przeglądarce.

Zmian jest sporo — i choć twórcy chętnie o nich rozprawiali na prezentacji, większość tak naprawdę wyjdzie w praniu — bo to małe-wielkie rewolucje, które będziemy odczuwać na co dzień. Ot, jak chociażby skopiowanie z mobilnych systemów wydawania pozwoleń "tylko ten jeden raz" albo "tylko na jeden dzień" czy skrót do wstrzymania śledzenia bezpośrednio w pasku adresu. Na końcu Apple zapowiedziało zmianę, której użytkownicy Safari wypatrywali od dawna: nie ważne jak wiele kart będziemy mieć otwartych, wciąż będą widoczne favicony każdej z nich!

macOS 11 - Big Sur — nowości nie ma wiele, ale będą widoczne od razu

Część prezentacji WWDC 2020 poświęcona macOS 11 Big Sur nie należała do najdłuższych, bo skupiono się tam właściwie wyłącznie na zmianach wyglądu systemu oraz nowościach w Safari. Szczerze? Jedne i drugie prezentują się ekstra — mam tylko cichą nadzieję, że tegoroczna edycja systemu na komputery Apple obejdzie się bez rażących bugów i niczym przed laty: będzie po prostu działać. Tylko i aż.

macOS 11 Big Sur — lista kompatybilnych urządzeń

System macOS 11 Big Sur pojawi się na całym zestawie urządzeń. Już nadchodzącej jesieni najnowszą wersję systemu będą mogli zainstalować użytkownicy komputerów:

  • Macbook (2015 i nowszych)
  • Macbook Air (2013 i nowszych)
  • Macbook Pro (2013 i nowszych)
  • Mac mini (2014 i nowszych)
  • iMac (2014 i nowszych)
  • iMac Pro (2017 i nowszych)
  • Mac Pro (2013 i nowszych).

Sprawdź inne nowości Apple z WWDC 2020:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu