Apple

iPadOS 14: wszystkie nowości które trafią do tegorocznej wersji systemu

Kamil Świtalski
iPadOS 14: wszystkie nowości które trafią do tegorocznej wersji systemu
2

iPadOS 14 oficjalnie zapowiedziano na dzisiejszej konferencji WWDC 2020. Co zmieni się w tegorocznej wersji systemu dla tabletów Apple?

Apple w zeszłym roku zdecydowało się odejść od iOS na iPadach — ale nie ukrywa, że to wciąż po prostu bardziej rozbudowany system iOS, z nowymi akcesoriami i nowymi funkcjami. iPadOS 14, podobnie jak iOS 14, doczeka się nowych, bardziej rozbudowanych widżetów oraz wsparcia dla App Clips. Ale to dopiero początek!

iPadOS 14 - nowy wygląd systemowych aplikacji

Jedną z największych nowości w iPadOS 14 będzie dodatkowa kolumna dostępna w całym pakiecie aplikacji. Za jego pośrednictwem będziemy mogli w łatwiejszy sposób nawigować po programach, przenosić pliki i zarządzać dokumentami. Podczas prezentacji wszystko zostało zaprezentowane na przykładzie systemowych aplikacji — m.in. Zdjęć. Ponadto przebudowana została aplikacja Muzyka.

Zaawansowany moduł wyszukiwania dla iPadOS 14

Kolejną z dużych nowości które zmierzają do iPadOS 14 jest zaawansowany moduł wyszukiwania. Dotychczas to... po prostu działało: teraz jednak wszystko będzie bardziej zaawansowane: wyszuka więcej informacji, a poza tym będziemy mogli go wywołać z każdego poziomu systemu — nie tylko strony głównej. Ponadto z poziomu wyszukiwarki będziemy mogli od razu przejść pod wskazany adres strony internetowej.

Rozpoznawanie pisma

W 2020 roku iPad ma dużo więcej sensu z rysikiem — Apple doskonale sobie z tego zdaje sprawę i stale rozwija technologie związane z rozpoznawaniem pisma. Najnowsza wersja systemu przedstawi funkcję Scribble, która zamieni napisany przez nas odręcznie napis na komputerowy tekst. W bonusie aplikacje wspierające Scribble  doczekają się "rysunków" które będą działały jak wydawanie polecenia, tworzyć listy zakupów, a żeby było ciekawiej: Scribble jest w stanie rozpoznać kilka języków w tej samej linii (!). Podczas prezentacji zobaczyliśmy bardzo efektowny przykład z językiem angielskim i chińskim — zastanawia mnie jednak, jak nowa opcja poradzi sobie z językiem polskim i naszymi znakami diakrytycznymi?

Mała wielka sprawa i udoskonalenia w systemie

Jeżeli, podobnie jak ja, macie dość pełnoekranowych połączeń (a co za tym idzie: przerwanych rozmów tekstowych, przegranych gier i takich tam) — to z pewnością ucieszy Was wieść o nowym sposobie powiadamiania o połączeniach przychodzących które obowiązywać będą zarówno w iPadOS jak i iOS. Kolejną ogromną rewolucją (no, przynajmniej na skalę Apple można to tak nazwać) jest wybór domyślnej przeglądarki oraz aplikacji do obsługi poczty e-mail w obrębie systemu iPadOS!

iPadOS 14 — lista kompatybilnych urządzeń

 • iPad Pro 12.9-inch (4. generacji)
 • iPad Pro 11-inch (2. generacji)
 • iPad Pro 12.9-inch (3. generacji)
 • iPad Pro 11-inch (1. generacji)
 • iPad Pro 12.9-inch (2. generacji)
 • iPad Pro 12.9-inch (1. generacji)
 • iPad Pro 10.5-inch
 • iPad Pro 9.7-inch
 • iPad (7. generacji)
 • iPad (6. generacji)
 • iPad (5. generacji)
 • iPad mini (5. generacji)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (3. generacji)
 • iPad Air 2

iPadOS 14 — premiera już jesienią 2020!

Premiera nowego systemu iPadOS już tej jesieni, na dniach w ręce użytkowników trafi pierwsza wersja beta systemu. Trudno mówić tu o jakichkolwiek rewolucjach, ale trzeba przyznać, że sporo tutaj dopieszczania opcji dostępnych w urządzeniu. iPady od jakiegoś czasu coraz bardziej zbliżają się do komputerów — i wielu użytkownikom spokojnie je już zastępują, dlatego raczej nikt nie powinien być specjalnie zdziwiony wyszukiwaniem na miarę Spotlighta z macOS czy też łatwiejszemu zarządzaniu aplikacjami. Sam jestem szczerze zdziwiony że Apple się ugięło i faktycznie doczekaliśmy się opcji zmiany domyślnych aplikacji do przeglądania sieci oraz poczty e-mail, ale lepiej późno niż wcale, prawda?

Sprawdź inne nowości Apple z WWDC 2020:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu