Apple

iOS 14 - oficjalna lista nowości. Trochę fajne, trochę śmieszne

Konrad Kozłowski
iOS 14 - oficjalna lista nowości. Trochę fajne, trochę śmieszne
79

Apple zaprezentowało właśnie nową wersję systemu. To nie iOS 14, lecz powrót do pierwotnej nazwy platformy iPhoneOS 14. Jakie nowości wprowadzono i jakie modele urządzeń iPhone i iPad są wspierane?

iOS 14 - wspierane urządzenia

iOS 14 będzie dostępny dla wszystkich iPhone'ów i iPadów, które działały pod kontrolą iOS 13. Oto lista:

  • iPhone SE (2016 oraz 2020)
  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone Xr
  • iPhone XS i XS Max
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max

iOS 14 - beta i data premiery

Jak zawsze, wersja beta dla deweloperów stanie się dostępna lada moment, a publiczna beta wystartuje już w lipcu. Oficjalny debiut iOS 14 w stabilnej i publicznej wersji już jesienią. Dokładne daty nie zostały podane.

iOS 14 - domyślne aplikacje i powiadomienie o połączeniu

Zgodnie z oczekiwaniami Apple wprowadza możliwość zmiany domyślnej aplikacji w iOS 14 w przypadku klienta poczty e-mail i przeglądarki internetowej. Nareszcie pojawia się też minimalistyczne (klasyczne można by nawet rzec) powiadomienie w przypadku przychodzącego połączenia, gdy korzystamy z iPhone'a. To koniec z pełnoekranowym widokiem, którego nie mogłem znieść.

Nowa organizacja ekranów, biblioteka aplikacji

Biblioteka aplikacji gromadzi wszystkie aplikacje w jednym widoku, po którym o wiele łatwiej się nawiguje. Wszystkie aplikacje są automatycznie zorganizowane, a strony z niepotrzebnymi skrótami można schować.

Widżety w iOS 14

Widżety w iOS 14 oparto na tym, co Apple wdrożyło na Apple Watchu. Na iPhonie będą pozwalać na wyświetlanie większej dawki informacji i to na to dowolnym z ekranów. Widżety mogą mieć różne rozmiary i mogą być udostępniane w dowolnym miejscu. Są aktualizowane w tle przez cały czas, więc pogoda, aktywność czy wiadomości są zawsze aktualne.

Obraz w obrazie

Apple wprowadza obsługę funkcji obraz-w-obrazie, dzięki której można oglądać wideo przez cały czas, nawet podczas powrotu na ekran główny. Wideo można schować do boku i słuchać audio, by później przywrócić element z wideo z powrotem na wierzch.

Siri

Interfejs Siri nie zmieniał się do tej pory znacząco, a teraz większość komend będzie się kończyć wyświetleniem typowego powiadomienia zamiast pełnoekranowego wyglądu. Siri pozwoli na wysyłanie wiadomości głosowych, czy tłumaczyć frazy z jednego języka na drugi - do tego posłuży nowa aplikacja Tłumacz, która będzie działać offline, by nasze rozmowy były zupełnie prywatne. Rozmowa będzie tłumaczona na bieżąco. W widoku poziomym zyskujemy nowe spojrzenie na rozmowę z wypowiedziami obok siebie.

Wiadomości

Nowość w Wiadomościach (iMessage) to nowe funkcje w rozmowach, memoji i grupy. Wprowadzono opcję przypinania rozmów na szczycie listy. Pojawiają się też nowe memoji, a w grupach dodano opcję rozmów w wątkach oraz wspomnień. Wybrane wątki mogą być wyciszone (zamazane) jeśli nas nie interesują. Dla grup można też wybierać emoji lub grafiki główne.

CarPlay

Apple dodaje opcję zmiany tapety, a także nowe kategorie aplikacje dla parkingów, punktów z jedzeniem. Wprowadzono też cyfrowy klucz NFC, który będzie otwierał auto poprzez zbliżenie iPhone'a do drzwi. Możliwe jest zdalne wyłączenie klucza, a także udostępnienie klucza przez iCloud innym użytkownikom, którzy będą mogli skorzystać z naszego auta. CarKey będzie dostępne nie tylko w iOS 14, ale także w iOS 13.

App Store

Wprowadzane są AppClip, które są niewielką częścią głównej aplikacji pozwalającej skorzystać z usługi. AppClips korzystają ze wszystkich możliwości typowych aplikacji, więc można w nich używać logowania i płacenia z Apple. Skróty do nich nie zaśmiecają telefonu. Są łatwe do znalezienia za pomocą skrótów w aplikacjach - linki czy kody QR, a także moduły NFC. Kod AppClip przygotowane przez Apple będą uruchamiać cząstki aplikacji, a więc tak - Apple przygotowało własną wersję kodu QR. AppClip używają natywnego SDK i nie mogą ważyć więcej niż 10 MB.

Sprawdź inne nowości Apple z WWDC 2020:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu