46

MacBook Pro w 2021 ma wrócić do starych, sprawdzonych rozwiązań

macbook klawiatura apple
W sieci pojawiły się nowe informacje na temat komputerów MacBook Pro. Apple ma w tym roku zaskoczyć użytkowników — nie tylko podzespołami, ale ich wyglądem. Co ciekawego zaserwują nam w 2021 r.?

Na chwilę obecną w ofercie Apple dostępne są 3 komputery wyposażone w układy M1. Wybór niewielki, ale to tylko początek i już w najbliższej przyszłości w sklepach pojawią się kolejne modele MacBooków Pro, czy MacBooków Air oferujące ich autorską infrastrukturę.

Zobacz też: Apple M1X zdeklasuje rywali. Nowe MacBooki Pro to bestie

W styczniu informowaliśmy Was, że być może na przełomie marca i kwietnia Apple zaprezentuje dwa nowe modele swoich komputerów: 14,1-calowego następcę 13-calowego MacBooka Pro oraz 16-calowego MacBooka Pro, który zastąpił jakiś czas temu 15-calowy komputer. Najnowsze plotki sugerują jednak, że premiery nowych komputerów Apple odbędą się nieco później — najprawdopodobniej w drugiej połowie 2021 r. Zmiany mają być na tyle duże, że warto na nie czekać.

obudowa komputera macbook pro

To, że Apple szykuje się na duże zmiany jest niemal pewne. Porzucenie architektury Intela i całkowite przejście na autorskie układy to dobry pretekst by to zrobić. Co prawda Apple nie zdecydowało się na ten krok w zeszłym roku, gdy zaprezentowało swoje pierwsze komputery przenośne z procesorami M1, ale kolejna, dużo mocniejsza generacja, w połączeniu z nowym wyglądem może zainteresować zarówno nowych, jak i dotychczasowych użytkowników wybierających najdroższe komputery z oferty Apple.

MacBook Pro 2021. Apple wraca do starych rozwiązań

Ming-Chi Kuo, który na swoim koncie ma już kilka trafnych analiz produktowych, ponownie dostarcza ciekawych informacji. A te, którymi podzielił się w ostatnim czasie, mogą zainteresować wielu. Apple miałoby porzucić dotychczasowy wygląd komputerów MacBook Pro. Obecnie, mają one zaokrąglone krawędzie. Tegoroczne modele mają być zbliżone do wzornictwa wykorzystanego w zeszłorocznych iPhone’ach 12 i być bardziej kanciaste. Drugą, ważniejszą z punktu widzenia samych użytkowników, zmianą ma być wyeliminowanie paska Touch Bar, który od swojej premiery spotyka się z mieszanymi reakcjami i nadal pozostawia wiele do życzenia. Apple ma powrócić do tradycyjnych przycisków funkcyjnych. Przywrócenie fizycznego przycisku esc spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony użytkowników i nie zdziwię się, jeśli firma rzeczywiście zrezygnuje z dotykowego paska.

komputer macbook pro z 2020 r.

Do MacBooków Pro powróci także kabel zasilający z MagSafe: magnetyczna końcówka pozwalająca na szybkie odłączenie jej od komputera, która stanowiła także zabezpieczenie komputera przed uszkodzeniem. Nowy MagSafe ma mieć bezpośredni wpływ na samo ładowanie komputera — to miałoby się odbywać znacznie szybciej. Oprócz nowego portu ładowania, do MacBooków Pro miałyby powrócić także inne złącza — jakie dokładnie? Tego nie wiadomo, raczej nie będzie to tradycyjne USB i Ming-Chi Kuo podaje, że będzie to czytnik kart pamięci SD i port HDMI. Za dostarczenie czytników kart SD do MacBooków Pro ma odpowiadać tajwańska firma Genesys Logic. Zmiany zajdą też w samym ekranie. Oprócz zwiększenia go w mniejszym modelu do 14-cali, ma być znacznie jaśniejszy i zaoferuje wyższy kontrast. Nie do końca wiadomo jednak, czy będzie to panel wykorzystujący technologię miniLED o której mówi się od dłuższego czasu.

MacBook Pro 2021. Co dalej z komputerami Apple?

Z drugiej jednak strony, Mark Gurman z serwisu Bloomberg, który również znany jest z dostępu do sprawdzonych przecieków i informacji na temat nadchodzących produktów Apple, przekonuje, że Apple nie zdecyduje się na tak drastyczne zmiany w wyglądzie samych komputerów. Te mają być bardzo podobne do obecnych modeli i jeśli zmiany się pojawią, to będą minimalne — przynajmniej w wyglądzie zewnętrznym. Jego zdaniem Apple testuje komputery bez paska Touch Bar. Nie wiadomo jednak, czy firma zdecyduje się na wycofanie ze swoich dotychczasowych decyzji. W tym o rezygnacji z fizycznych przycisków funkcyjnych. Gurman dodaje też, że w kolejce na większe odświeżenie czekają MacBooki Air. To nastąpi dopiero jakiś czas po premierze nowych MacBooków Pro.

Źródło: MacRumors 1,2