89

Legalny Windows 10 za darmo dla każdego zarejestrowanego testera [aktualizacja]

O problemach w przekazywaniu jasnych komunikatów pisał już dzisiaj Jakub i trudno się z nim nie zgodzić. Zaledwie kilkadziesiąt minut później po publikacji jego tekstu Gabe Aul z Microsoftu potwierdził bardzo ciekawą informację – testerzy Windows 10 otrzymają system za darmo. Zapytany przez Toma Warrena o skutki czystej instalacji Windows 10 beta wydanie 10130, a […]

O problemach w przekazywaniu jasnych komunikatów pisał już dzisiaj Jakub i trudno się z nim nie zgodzić. Zaledwie kilkadziesiąt minut później po publikacji jego tekstu Gabe Aul z Microsoftu potwierdził bardzo ciekawą informację – testerzy Windows 10 otrzymają system za darmo.

Zapytany przez Toma Warrena o skutki czystej instalacji Windows 10 beta wydanie 10130, a następnie zalogowania się na konto Microsoft i upgrade do wersji finalnej Gabe Aul odpowiedział – dla zarejestrowanych użytkowników Windows 10 w pełnej krasie będzie dostępny zupełnie za darmo. Pośrednio zostało to także opisane na blogu Windows, ale jak już wcześniej wspominałem – brakuje przejrzystości w informacjach publikowanych przez Microsoft.

Jaka grupa użytkowników skorzysta z tej możliwości? Obawiam się, że nie tak duża jak prezentowałoby się potencjalne grono użytkowników Windows 10, ponieważ proces ten może wydawać się nawet zbyt trudny dla zwykłych użytkowników, których po zakupie komputera poza bezproblemowym użytkowaniem sprzętu nic nie interesuje. Może właśnie dlatego Microsoft pozostawia swoistą „furtkę” doceniając osoby, które biorą udział w projekcie Windows Insider.

Jeśli więc nie posiadacie Windows 7 lub 8.1, lecz korzystacie z Windows XP lub Vista, to już dziś możecie zainstalować Windows 10 wydanie 10130 i po zalogowaniu się na konto Microsoft biorące udział w projekcie Windows Insider już 29. lipca będziecie mogli pobrać finalną wersję Windows 10 Home, która pozostanie aktywna.

Aktualizacja #1

Microsoft znów ma problem z komunikacją i znów wprowadza w błąd. Jakby tego było mało, pierwotną informację na blogu Windowsa o aktywowanych systemach Insiderów edytowano. Poniżej dowód:

A to oznacza, że Windows 10 w wersji preview nie będzie aktywowany po aktualizacji do wersji finalnej po 29 lipca.

Zatem na darmowego Windowsa 10 mogą liczyć tylko posiadacze Windows 7 i Windows 8.1, którzy przez pierwszy rok dokonają aktualizacji systemu bezpłatnie.

Aktualizacja #2

A jednak, Windows okazuje się faktycznie darmowy dla testerów wersji beta. Wcześniejsze informacje zostały potwierdzone.

Aktualizacja #3

Microsoft wyjaśnił już wszystkie wątpliwości związane z darmowym Windows 10 dla betatesterów – szczegóły znajdziecie w odrębnym tekście.