Polska

Laptopy nie tylko dla czwartoklasistów. Rusza program "Laptop dla nauczyciela"

Piotr Kurek
Laptopy nie tylko dla czwartoklasistów. Rusza program "Laptop dla nauczyciela"
14

Startuje program "Laptop dla nauczyciela". Dzięki niemu nauczyciele mogą otrzymać bon o wartości 2500 zł brutto na zakup komputera przenośnego.

Program "Laptopy dla czwartoklasistów" jest realizowane - pierwsze komputery trafiły do uczniów wzbudzając mieszane opinie. Mój redakcyjny kolega - Kamil Pieczonka - już odebrał sprzęt dla swojego dziecka i rano podzielił się kilkoma spostrzeżeniami na jego temat w tekście Odebrałem laptopa dla 4-klasisty, ma jeden wielki mankament. Zanim jednak wszyscy upoważnieni otrzymają swój komputer, minie sporo czasu. Nie można jednak zapominać, że rząd obiecał laptopy innej grupie związanej z edukacją - nauczycielom. Program "Laptop dla nauczyciela" nie będzie jednak oferował sprzętu komputerowego, z którego będą mogli korzystać nauczyciele - oni otrzymają bon w wysokości 2500 zł, który będą mogli przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu.

Nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki rzeczywiście przyda się im w pracy. Pracujemy nad tym, żeby projekt wszedł na stałe do systemu oświaty i żeby bony były przyznawane nauczycielom raz na 5 lat.

- mówi minister Janusz Cieszyński

"Laptop dla nauczyciela". Szczegóły programu

Wszyscy uprawnieni nauczyciele mogą już teraz składać wnioski do dyrektorów szkół – wniosek musi zawierać imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail i numer telefonu komórkowego wnioskującego. Te dane, każdy nauczyciel powinien wpisać do tabeli (załącznik nr 1 do wniosku) i przesłać w wersji edytowalnej z wypełnionym wnioskiem do dyrektora szkoły. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, nauczyciele, których wnioski zostaną rozaptrzone pozytywnie dostaną na adres mailowy bon na zakup laptopa do zrealizowania w jednym ze sklepów wskazanych na stronie internetowej laptopdlanauczyciela.gov.pl. Sprzedawca, u którego nauczyciele chcą kupić laptopa, poprosi o kod, który nauczyciel otrzymał na maila. Po wpisaniu przez niego kodu, nauczyciel otrzyma SMS z kolejnym kodem – do potwierdzenia płatności.

Bon przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Kto i w jakiej kolejności może skorzystać z programu? Ministerstwo przedstawia terminy składania wniosków o bon na dofinansowanie zakupu laptopa:

  • wychowawcy i nauczyciele wykładający wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII publicznych szkół podstawowych (10 października),
  • wychowawcy i nauczyciele wykładający wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII niepublicznych szkół podstawowych (11 października),
  • wychowawcy i nauczyciele wykładający wszystkie przedmioty w klasach odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej (12 października),
  • inni niż nauczyciele i wychowawcy pracownicy pedagogiczni w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, przyporządkowani do klas IV–VIII w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych lub do klas odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej (13 października).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news