Filmy

Film Kryptonim Polska to "komediowa petarda o miłości narodowca do lewaczki"

Konrad Kozłowski
Film Kryptonim Polska to "komediowa petarda o miłości narodowca do lewaczki"
8

Już sam tytuł i ten jednozdaniowy opis sprawiają, że nowy film w reżyserii Piotra Kumika od razu zwraca na siebie uwagę. Pokazano pierwsze zdjęcia, a w Sieci zawrzało.

Spoglądając na opis i pierwsze zdjęcia z planu "Kryptonimu Polska" nie sposób podrapać się w głowę i głęboko zastanowić nad powodami jego powstania. Odpowiedź może być wręcz prozaiczna, bo celem jest oczywiście zgromadzenie na salach kin jak największej liczby widzów i generowanie jak największego wpływu z biletów, ale doszukiwanie się w nim czegokolwiek więcej, niż tylko próby zszokowania widowni skrajnym podejściem do poruszanych tematów może być bezowocne.

Nowy film Transformers – znamy szczegóły! Fani będą zadowoleni

Obsada filmu Kryptonim Polska

Świadczą o tym także pierwsze reakcje na ogłoszenie produkcji "Kryptonimu Polska", które są pełne zgryźliwych komentarzy i choć obsada prezentuje się naprawdę okazale (o tym za chwilę), to mimo wszystko trudno nie dostrzec w tych działaniach chęci powtórzenia sukcesu filmów Vegi, które dzieliły widownię.

Mnogość nowych tytułów w lipcu na Netflix. Wstępna lista premier

A skoro o obsadzie wspomniałem, to tylko popatrzcie na nazwiska, które się w niej znalazły: Magda Maścianica, Maciej Musiałowski, Borys Szyc, Cezary Pazura, Antoni Królikowski, Piotr Cyrwus, Karol Bernacki, Mateusz Król oraz Karol Kadłubiec. Za produkcję odpowiada Orphan Studio („Na chwilę, na zawsze”), a za kamerą znalazł się wspomniany, debiutujący Piotr Kumik (odpowiedzialny za serial "Mamy to").

O czym opowiada Kryptonim Polska?

"Kryptonim Polska" określany jest jako opowieść o Romeo i Julii XXI wieku, co jest dość ambitnym porównaniem. Oficjalny opis fabuły zdradza, z czym będziemy mieli do czynienia:

Staszek (Maciej Musiałowski) mieszka w Białymstoku i jest członkiem Zrzeszenia Młodzieży Radykalnej, w skrócie ZMR. Sam nie jest radykałem, ale przynależność do narodowców daje mu siłę i poczucie celu. Wypełniając rozkazy charyzmatycznego lidera – Romana (Borys Szyc), Staszek i reszta kumpli angażują się w działania i akcje patriotyczne, które mają przydać organizacji należnego rozgłosu. Niestety większość z nich kończy się fiaskiem i totalną katastrofą… 

W trakcie jednej z takich akcji Staszek poznaje Polę (Magdalena Maścianica), młodą lewicową aktywistkę, która niedawno zerwała z chłopakiem – Kajetanem (Antoni Królikowski). Zauroczony dziewczyną Staszek postanawia ukrywać przed nią przynależność do ZMR. Wkrótce zakochana para stanie się Romeo i Julią dwóch przeciwnych obozów: narodowego i hipstersko-lewicowego, a „zakazana miłość” młodych bohaterów doprowadzi do szeregu zaskakujących wydarzeń, których finał rozegra się w Warszawie, podczas obchodów największej w historii Parady Równości. 

Scooby Doo łączy siły z Chojrakiem – Tchórzliwym Psem

Kiedy Kryptonim Polska będzie w kinach?

Wstęp do prasówki kończy się natomiast zapowiedzią: "Nadchodzi film wybuchowy jak trotyl i kolorowy jak tęcza!", co na pewno zwraca uwagę... Aktualnie trwają zdjęcia do "Kryptonimu Polska", a dystrybutor informuje, że film wkrótce pojawi się w kinach. Jak bardzo wkrótce? Nie zdziwiłbym się, gdyby zagościł w repertuarach kin już pod koniec wakacji albo wczesną jesienią. Do tego czasu na pewno doczekamy się zwiastunu, co będzie ciekawym przedsmakiem seansu.

Zdjęcia Robert Jaworski

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu