Kryptowaluty

UOKiK bierze się za kryptowaluty i stawia zarzuty

Piotr Kurek
UOKiK bierze się za kryptowaluty i stawia zarzuty
0

Kanga Exchange kreowała się na polską giełdę kryptowalut z aprobatą Komisji Nadzoru Finansowego. Za podawania nieprawdziwych informacji grożą jej teraz poważne konsekwencje.

UOKiK stawia zarzuty firmie Good Solution Investments Limited - operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange. Chodzi o sprawę rozpowszechniania nieprawdziwych informacji i wprowadzaniu klientów w błąd, że posiada ona polskie korzenie. Obie informacje znajdowały się na stronach internetowych giełdy. Można było na niej przeczytać, że „model biznesowy” firmy posiada aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego, a sama giełda jest "polską giełdą kryptowalut". Jak się szybko okazuje, Good Solution Investments Limited posiada siedzibę w Belize. Zdaniem UOKiK, fakt, że osobą uprawnioną do reprezentacji spółki jest obywatel Polski nie jest jednoznaczny z tym, że można mówić o polskim pochodzeniu giełdy. Aprobaty KNF również nie ma - chyba, że w taki właśnie sposób przekazywane są informacje o tym, że Komisja ostrzega przed działalnością firmy.

Giełda kryptowalut Kanga Exchange nigdy nie dostała aprobaty, na którą się powołuje. Co więcej, jej działalność nie podlega nadzorowi ani ocenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie takiej informacji mogło wprowadzać konsumentów w błąd co do legalności i bezpieczeństwa dokonywanych operacji oraz w sposób nieuprawniony uwiarygadniać przedsiębiorcę na tle innych podmiotów

- mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Ani polska, ani z aprobatą KNF. Kanga Exchange z zarzutami UOKiK (i nie tylko)

Jakie konsekwencje czekają właścicieli Kanga Exchange? Kary pieniężne w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów. Brzmi groźnie, jednak na przestrzeni ostatnich miesięcy mieliśmy już sytuacje, gdzie UOKiK nakładał podobne kary, które w rzeczywistości okazywały się śmiesznie niskie. Firmy Opinie.pro i SN Marketing zostały ukarane przez Prezesa UOKiK za sprzedawanie i umieszczanie fałszywych recenzji i ocen sklepów zamieszczanych w sieci. Pierwsza z nich została ukarana kwotą 40 tys. zł, druga 30 tys. zł. Z drugiej jednak strony Allegro ma zapłacić ponad 200 mln kary za praktyku utrudniające konkurencję.

Co ciekawe, Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie badające możliwość popełnienia przez Good Solution Investmenst Limited przestępstwa. Prowadzone jest ono na podstawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:

Kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym w inny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5.000.000 zł.

Firma znajduje się również la liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.

To nie pierwszy przypadek, w którym UOKiK śledzi, bada i podejmuje działania wobec przedsiębiorców prowadzących giełdy kryptowalut lub zachęcają do „nowoczesnych” form inwestowania. W ubiegłym roku wydano m.in. decyzję w sprawie praktyk Coincasso OÜ naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Na firmę nałożono karę w wysokości 48768 zł. Trwa również postępowanie przeciwko spółkom Selfmaker Smart Solutions z Dubaju i Selfmaker Technology z Łodzi. Sprawa dotyczy sytuacji, w której firmy kusiły konsumentów udziałami w zyskach w zamian za inwestycje w token Selfmaker Smart Solutions.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu