Apple

iPadOS 16. Jeszcze więcej, jeszcze lepiej

Piotr Kurek
iPadOS 16. Jeszcze więcej, jeszcze lepiej
7

Trwa konferencja WWDC. Po prezentacji iOS 16, watchOS 9, macOS Ventura, odświeżonym komputerze MacBook Air z M2, przyszła pora na iPadOS 16. Co ciekawego pokazano?

Na dzisiejszej prezentacji otwierającej WWDC Apple zaprezentowało również iPadOS 16. Najnowsza odsłona systemu operacyjnego dla iPadów to przede wszystkim usprawnione działanie aplikacji, które wykorzystywać będą funkcjonalności znane z macOS, jednak do tej pory nie były dostępne na ekranie iPada. Tak zwane Dekstop-class Apps z własnym API pozwolą jeszcze wygodniej pracować w trasie z narzędziami, które wcześniej były zarezerowane wyłącznie dla komputerów.

iPadOS 16 wprowadza funkcję Collaboration - to współpraca w aplikacjach z innymi. Udostępnianie plików w ten sposób pozwala na wprowadzanie np. zmian w plikach tekstowych (w aplikacji Pages). W aplikacji pojawi się nowa ikona umożliwiająca nawiązanie połączenia FaceTime z pozostałymi współpracownikami i wspólną pracę nad projektem. Funkcja zadziała również w innych aplikacjach, np. w Safari, gdzie wszyscy bedą mieli wgląd w przeglądaną w danym czasie stronę. Apple udostępni też specjalne API, z którego będą mogli korzystać twórcy aplikacji dostępnych w App Store udostępniając narzędzia współpracy w swoich produktach.

By współpraca była jeszcze bardziej efektywna, Apple wprowadza swoją wersję cyfrowej tablicy nazwanej Freeform. To aplikacja wspomagająca produktywność i pozwala realizować zespołowo przeróżne pomysły. Umożliwia robienie szkiców i notek za pomocą Apple Pencil. Na tablicy można dzielić się plikami, wklejać linki, dokumenty oraz materiały dźwiękowe i wideo.

iPadOS 16. Co nowego?

Apple stawia na jeszcze wygodniejsze zarządzenie ekranami i aplikacjami uruchamianymi na iPadzie. iPadOS 16 wspiera Stage Manager, co pozwala na współdzielenie ekranu przez różne aplikacje. Dzięki funkcji można ustawiać dowolną wielkość okna apki i, w jednym widoku korzystać z kilku nakładających się okien (funkcja ta nie jest dostępna na iPadach mini). Stage Manager w iPadOS 16 umożliwi jeszcze wygodniejszą pracę na wielu ekranach jednocześnie - po podłączeniu do komputera Mac.

iPadOS 16, podobnie jak iOS 16 wprowadza zmiany w wewnętrznej wyszukiwarce Spotlight. Ta w nowym systemie dostępna będzie na ekranie domowym w pasku nawigacyjnym umieszczonym tuż nad dockiem. Po naciśnięciu palcem pojawi się okno wyszukiwania. System wspiera również funkcję Continuity związaną z rozmowami FaceTime. Bez względu na to, czy rozmawiacie na iPhonie, iPadzie, czy komputerze Mac, będziecie mogli bez rozłączania przełączyć się na inne urządzenie i prowadzić rozmowę bez przerywania.

W iPadOS 16 znalazło się również miejsce dla aplikacji Pogody. Zaprojektowana z myślą o dużym ekranie wyświetlać będzie nie tylko podstawowe informacje związane z warunkami pogodowymi, ale także bardziej szczegółowe dane. Niestety nic nie wskazuje na to, by podobny los spotkał Kalkulator.

System zyska też wiele funkcjonalności z iOS 16 czy macOS Ventura, takich jak Klucze w Safari (Passkeys), edycja wysłanych i cofnięcie wysłania wiadomości iMessage, udostępniana biblioteka zdjęć iCloud, udostępniane grupy kart w Safari, ulepszone wyszukiwanie w aplikacji Mail. iPadOS 16 to również przeprojektowany panel Game Center, wycinanie obiektu z tła na zdjęciu, szybkie czynności z Tekstem na żywo, przeprojektowana apka Dom i łatwiejsze zarządzanie kontami dzieci.

Dodatkowo, w 12,9-calowym iPadzie Pro pojawi się Tryb referencyjny, który wyświetli obrazy w referencyjnych gamach kolorów zgodnych z popularnymi standardami oraz wideo w formatach SDR i HDR.

iPadOS 16. Dostępność i pierwsza wersja beta

Podobnie jak w latach ubiegłych, pierwsza beta iPadOS 16 dostępna będzie już dziś. Otwarta beta planowana jest na przyszły miesiąc. System dostępny będzie na iPadzie 5. generacji, iPadzie mini 5. generacji, iPadzie Air 3. generacji i nowszych, a także na wszystkich modelach iPada Pro. Pełna wersja systemu pojawi się tej jesieni.

WWDC 2022. Wszystkie nowości Apple

Co jeszcze pokazało dziś Apple? Nie zapomnijcie sprawdzić naszego podsumowania, w którym znajdziecie wszystkie nowości zaprezentowane na tegorocznej prezentacji otwierającej WWDC - te związane z oprogramowaniem, jak i te dotyczące sprzętu, który w najbliższym czasie trafi do sprzedaży. Zapowiada się gorące lato. A po nim premiera iPhone'a 14. Jesień również zapowiada się interesująco!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news