Apple

Nie pechowa, a rewolucyjna trzynastka? Zobaczcie, co pojawi się w iOS 13

Konrad Kozłowski
Nie pechowa, a rewolucyjna trzynastka? Zobaczcie, co pojawi się w iOS 13
57

iOS 13 może być dla użytkowników iPhone'ów i iPadów długo wyczekiwaną aktualizacją, która oprócz poprawek przyniesie naprawdę znaczące i widoczne zmiany.

Już niedługo, bo w najbliższy poniedziałek na konferencji WWDC, Apple oficjalnie zaprezentuje iOS 13. W odróżnieniu od poprzedniej wersji systemu, tym razem użytkownicy mają otrzymać znacznie więcej zauważalnych zmian, choć trudno nie docenić tego, co zrobiono do tej pory - iOS 12 był solidną paczką poprawek, które nie tylko zmazały plamę po iOS 11, ale pokazał, jak wiele można osiągnąć przez optymalizację platformy na starszych urządzeniach, bo iPhone 6 z 2014 roku 5 lat odzyskał trochę werwy, podobnie jak inne modele sprzed kilku lat.

Znajdź mój telefon - jak działa funkcja

Długo wyczekiwane: ciemny motyw i nowy wskaźnik głośności nareszcie w iOS 13

Tym razem oczekujemy, że Apple wprowadzi odkładane przez miesiące nowości, a wśród nich najbardziej zauważalną będzie oczywiście cieny motyw (tryb ciemny), który zatacza coraz szerszy krąg wśród producentów oprogramowania. Aplikacje i systemy otrzymują nowy wygląd nie tylko w celu większego komfortu użytkowania w ciemnych warunkach, ale także pozwalają zaoszczędzić trochę energii w przypadku ekranów OLED. To bez wątpienia jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie nowości, bo na tle każdego komunikatora którego używam i wielu innych aplikacji, Wiadomości w iOS z białym tłem i jasno-zielonymi dymkami bywają przyczyną szoku. Zrzuty ekranu, które wyciekły do sieci potwierdzają nadejście ciemnego motywu w iOS 13.

Gigantyczna praca u podstaw kluczem do sukcesu iOS 13 – odliczam do premiery

Aż sam sobie nie wierzę, że poświęcę tej nowince oddzielny akapit, ale pozbycie się paskudnego i irytującego wskaźnika głośności w iOS aż na to zasługuje. Zamiast zakrywającego znaczną część ekranu pola w centrum ekranu, Apple ma wprowadzić mniej przeszkadzający znacznik. Na-resz-cie.

Ciekawie zapowiada się "tryb spania" (Sleep mode), który aktywuje Tryb nie przeszkadzać, przyciemni ekran i wyciszy wszystkie powiadomienia. Ma to też mieć wpływ na działanie funkcji Pora spać w aplikacji Zegarka.

Nowości w iOS 13 na iPadzie

Według plotek i przecieków, iOS 13 na iPadzie zyska pomniejsze nowości, jak nowe gesty pozwalające sprawniej korzystać z klawiatury, ale ważniejszą rolę odegra nowy widok podczas pracy w kilku aplikacjach. Niewykluczone, że Apple pozwoli na korzystanie z nich w formie kart, niczym w przeglądarce. To ciekawe podejście, które może okazać się wygodnym sposobem na organizację pracy. Na marginesie dodam, że z dodania dokładnie takiej samej funkcji wycofał się Microsoft, mimo że ta była już testowana przez użytkowników w kilku wersjach Windows 10. Nowy wygląd ekranu domowego

To jest piękne, chciałbym aby nowy iOS 13 wyglądał właśnie tak

Cała lista nowości w aplikacjach systemowych w iOS 13

Nowy iOS to oczywiście kilka mniejszych zmian, jak chociażby możliwość utworzenia profilu w iMessage z możliwością ograniczenia jego widoczności, automatyczne segregowanie e-maili w takie kategorie jak zakupy, reklamy, podróże i nieistotne. Dodatkowo będziemy mogli wyłączać powiadomienia dla konkretnych wątków, odkładać je na później oraz blokować wybrane kontakty. Złączone w jedno będą aplikacje Znajdź moich znajomych i Znajdź mój telefon. Ta druga ma wspierać nowość w postaci wykrywania obecności naszego urządzenia przez inne urządzenia w okolicy, nawet jeśli nie będzie połączone do Wi-Fi czy sieci komórkowej.

iOS 13 na pierwszych zrzutach ekranu - przecieki

Odświeżenia doczeka się aplikacja Przypomnień, a Mapy pozwolą łatwiej rozpocząć nawigację do ulubionych miejsc. Klawiatura systemowa zyska funkcję pisania za pomocą gestów, a Safari menadżer pobierania plików. Co ciekawe, długość Live Photo ma zostać podwojone (z 3 do 6 sekund). Aplikacja Pliki ma zyskać lepszą integrację z zewnętrznymi usługami.

Na oficjalną prezentację i pełną listę nowości w iOS 13 zaczekamy do 3 czerwca, bo już w ten poniedziałek odbędzie się konferencja Apple. 

Źródło: macrumors.com

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu