Apple

Apple odświeża iPoda Touch. Nie wiem, czy czekaliśmy na takie „innowacje”

Piotr Kurek
Apple odświeża iPoda Touch. Nie wiem, czy czekaliśmy na takie „innowacje”
12

Apple zaprezentowało nowy model iPoda Touch. 7. generacja 4-calowych urządzeń była spodziewana od kilku miesięcy. iPod Touch do sprzedaży trafia już dziś, także w Polsce, ale czy ktoś będzie zainteresowany takimi zmianami?

O tym, że Apple pracuje nad nową odsłoną iPoda Touch pisaliśmy w połowie stycznia. Kilkanaście dni później Konrad w swoim tekście Moje ulubione urządzenie Apple powróci. Co oni kombinują? częściowo przewidział scenariusz wydarzeń związanych ze zmianami w tym urządzeniu. A te są zaskakująco minimalistyczne, choć spodziewane. Firma zdecydowała się wyłącznie na odświeżenie podzespołów w 7. generacji iPoda Touch, który do sprzedaży trafia dzisiaj.

Zobacz też: A może kupię 18-letni produkt Apple wydając 20 tysięcy dolarów?

iPod Touch z 2019 r. to ta sama bryła, którą Apple wykorzystuje w tych urządzeniach od lat. 4-calowy ekran Retina o rozdzielczości 1136x640 pikseli, dość duże ramki oraz przycisk Początek. Najbardziej zaskakuje obecność tego ostatniego — tym bardziej, że firma nie zaproponowała użytkownikom Touch ID. Z drugiej jednak strony likwidacja przyciski i sięgnięcie po Face ID wymaga dodatkowych nakładów, a co za tym idzie — wyższej ceny urządzenia. Nie zmieniono także aparatów, czy baterii . To ten sam aparat FaceTime HD o rozdzielczości 1,2 MP z możliwością nagrywania filmów 720p. Z tyłu mamy aparat 8 MP z autofokusem, automatyczną stabilizacją obrazu, funkcją HDR dla zdjęć, czy kontrolą ekspozycji. Na jakie zmiany się zdecydowano? Wyłącznie układ, na którym pracuje nowy iPod Touch.

Jak podaje oficjalna strona Apple:

Z czipem A10 Fusion nowy iPod touch jest dwa razy sprawniejszy, jego grafika trzy razy lepsza, a wydajność baterii przy tym znakomita. Dzięki niemu gry i apki przenoszą się w rozszerzoną rzeczywistość. A wszystko robi się szybciej i płynniej.

Czip A10 Fusion pojawił się w 2016 r. przy okazji premiery iPhone’a 7 i 7 Plus. Wykorzystywany jest również w iPadzie 6. generacji, który na rynku zadebiutował się w 2018 r. Układ zastosowany w nowej odsłonie iPoda Touch pozwoli urządzeniu między innymi na grupowe rozmowy FaceTime, które do tej pory były zarezerowane wyłącznie dla iPhone’ów i iPadów, czy wsparcie ARKit, które na poprzednich generacjach iPodów było niedostępne. Apple kładzie też duży nacisk na wsparcie dla wymagających gier i aplikacji. W końcu będzie to najtańsze urządzenie mobilne firmy, na którym pojawi się Apple Arcade.

iPod Touch 7. generacji w Polsce. Dostępność i ceny

iPod Touch 7. generacji do sprzedaży w Polsce trafia już dzisiaj w wariantach kolorystycznych. Jego ceny, w zależności od konfiguracji, przedstawiają się następująco:

  • iPod Touch 32 GB — 1099 zł
  • iPod Touch 128 GB — 1579 zł
  • iPod Touch 256 GB — 2059 zł

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu