Apple

Apple odświeża iPoda Touch. Nie wiem, czy czekaliśmy na takie „innowacje”

Piotr Kurek
12

Apple zaprezentowało nowy model iPoda Touch. 7. generacja 4-calowych urządzeń była spodziewana od kilku miesięcy. iPod Touch do sprzedaży trafia już dziś, także w Polsce, ale czy ktoś będzie zainteresowany takimi zmianami?

O tym, że Apple pracuje nad nową odsłoną iPoda Touch pisaliśmy w połowie stycznia. Kilkanaście dni później Konrad w swoim tekście Moje ulubione urządzenie Apple powróci. Co oni kombinują? częściowo przewidział scenariusz wydarzeń związanych ze zmianami w tym urządzeniu. A te są zaskakująco minimalistyczne, choć spodziewane. Firma zdecydowała się wyłącznie na odświeżenie podzespołów w 7. generacji iPoda Touch, który do sprzedaży trafia dzisiaj.

Zobacz też: A może kupię 18-letni produkt Apple wydając 20 tysięcy dolarów?

iPod Touch z 2019 r. to ta sama bryła, którą Apple wykorzystuje w tych urządzeniach od lat. 4-calowy ekran Retina o rozdzielczości 1136x640 pikseli, dość duże ramki oraz przycisk Początek. Najbardziej zaskakuje obecność tego ostatniego — tym bardziej, że firma nie zaproponowała użytkownikom Touch ID. Z drugiej jednak strony likwidacja przyciski i sięgnięcie po Face ID wymaga dodatkowych nakładów, a co za tym idzie — wyższej ceny urządzenia. Nie zmieniono także aparatów, czy baterii . To ten sam aparat FaceTime HD o rozdzielczości 1,2 MP z możliwością nagrywania filmów 720p. Z tyłu mamy aparat 8 MP z autofokusem, automatyczną stabilizacją obrazu, funkcją HDR dla zdjęć, czy kontrolą ekspozycji. Na jakie zmiany się zdecydowano? Wyłącznie układ, na którym pracuje nowy iPod Touch.

Jak podaje oficjalna strona Apple:

Z czipem A10 Fusion nowy iPod touch jest dwa razy sprawniejszy, jego grafika trzy razy lepsza, a wydajność baterii przy tym znakomita. Dzięki niemu gry i apki przenoszą się w rozszerzoną rzeczywistość. A wszystko robi się szybciej i płynniej.

Czip A10 Fusion pojawił się w 2016 r. przy okazji premiery iPhone’a 7 i 7 Plus. Wykorzystywany jest również w iPadzie 6. generacji, który na rynku zadebiutował się w 2018 r. Układ zastosowany w nowej odsłonie iPoda Touch pozwoli urządzeniu między innymi na grupowe rozmowy FaceTime, które do tej pory były zarezerowane wyłącznie dla iPhone’ów i iPadów, czy wsparcie ARKit, które na poprzednich generacjach iPodów było niedostępne. Apple kładzie też duży nacisk na wsparcie dla wymagających gier i aplikacji. W końcu będzie to najtańsze urządzenie mobilne firmy, na którym pojawi się Apple Arcade.

iPod Touch 7. generacji w Polsce. Dostępność i ceny

iPod Touch 7. generacji do sprzedaży w Polsce trafia już dzisiaj w wariantach kolorystycznych. Jego ceny, w zależności od konfiguracji, przedstawiają się następująco:

  • iPod Touch 32 GB — 1099 zł
  • iPod Touch 128 GB — 1579 zł
  • iPod Touch 256 GB — 2059 zł

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu