Poradniki

Znajdź mój telefon - jak działa funkcja, która może uratować nasz telefon i naszą e-tożsamość?

Konrad Kozłowski
Znajdź mój telefon - jak działa funkcja, która może uratować nasz telefon i naszą e-tożsamość?
7

Znajdź mój telefon to niezwykle użyteczna usługa Google, która może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami zgubienia lub kradzieży telefonu.

E-tożsamość to jeszcze nowinka, ale coraz popularniejsza wśród użytkowników. Dzięki e-tożsamości możemy załatwiać sprawy urzędowe i komercyjne w Internecie, tak jakbyśmy się posługiwali dokumentem tożsamości. Dzięki e-tożsamości można na przykład uzyskać Profil zaufany, a z tego można korzystać w usługach i portalach, za które odpowiada państwo. Rozliczanie PIT-u i inne podobne aktywności są o wiele łatwiejsze do wykonania online.

Polecamy: Moje ulubione funkcje aplikacji Twój telefon dla Windows 10 i Androida

Posiadanie informacji na temat naszej e-tożsamości na urządzeniu mobilnym może mieć przykre konsekwencje, jeśli nie zadbamy odpowiednio o bezpieczeństwo. Wystarczy wykonać tylko kilka kroków, by ustrzec się przed takimi problemami - blokada telefonu za pomocą PIN-u czy metod biometrycznych, a także aktywowanie funkcji znajdź mój telefon skutecznie podnosi poziom bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko utraty urządzenia oraz obecnych na nim wrażliwych danych.

Jeśli Twój telefon skradziono lub zgubiłeś swoje urządzenie, to wcale nie oznacza, że nie będziesz w stanie odzyskać go lub obecnych na nim danych. Dzięki odpowiednim aplikacjom Twoje kontakty, zdjęcia, pliki, wiadomości i wiele więcej pozostaje na Twoich kontach w chmurze - jeśli korzystasz z rozwiązań Google i jesteś zalogowany na swoim koncie, to wszystkie te dane są już prawdopodobnie archiwizowane w chmurze. Kluczową w tym wszystkim funkcją jest jednak "Znajdź mój telefon", która pozwala zdalnie zablokować, wymazać i odnaleźć nasz telefon - by to zrobić udaj się na stronę google.com/android/find. Po zalogowaniu się na odpowiednie konto możecie wykonać te wszystkie czynności bez większych przeszkód, a w razie potrzeby organy ścigania będą dysponowały dodatkowymi narzędziami i informacjami, by móc odzyskać zagubiony bądź skradziony telefon albo uzyskać do niego dostęp.

Sprawdź: jak namierzyć telefon

W panelu znajdziemy ustawienia, gdzie możesz zobaczyć lokalizację telefonu i gdzie możemy zrobić kopię danych. Po wymazaniu telefonu wiesz, że Twoje dane są bezpieczne, nawet w przypadku odnalezienia telefonu przez niepowołaną osobę. Jeśli telefon nie rozładuje się i nie zostanie wyłączony, to na mapie będzie można podejrzeć jego aktualne położenie ze sporą dokładnością dzięki modułowi GPS oraz łącznościom Wi-Fi oraz Bluetooth. Dodatkowo, usługa wyświetla nie tylko smartfony z Twoim kontem Google, ale też inne urządzenia jak smartwatche czy tablety.

Google oferuje takie narzędzia dla użytkowników Androida oraz dla posiadaczy sprzętu z iOS-em, czyli iPhone. Wszystkie urządzenia, gdzie zalogowaliście się na konto Google są właśnie na tej liście. Niemal każdy z producentów, chociażby Samsung, posiada podobne usługi, do których działania potrzebne są dedykowane im konta. Ostateczny wybór należ do Was - jeśli posiadacie telefon z Androidem mimo wszystko polecałbym wybrać propozycję Google, ze względu na prawdopodobnie najlepszą integrację funkcji "Znajdź mój telefon" z systemem i wsparcie ze strony firmy, które może być kluczowe w namierzaniu telefonu.

Od kilku lat producenci telefonów i platform mobilnych sugerują utworzenie hasła logowania, PIN-u lub wzoru, które zabezpieczą urządzenie przed niepowołanymi osobami. Telefony z Androidem oferują także aplikacje, które umożliwiają zaszyfrowanie notatek oraz innych danych, co w przypadku zagubionego telefonu może być kluczowe, jeśli trafi on w ręce osoby zorientowanej i niemającej dobrych zamiarów.

Zobacz też: Nie dajcie się nabrać na fałszywe SMS-y. Bank ostrzega przed oszustwami

Im bardziej dokładna metoda blokady, tym bezpieczniejsze będą Wasze dane. Warto też zainteresować się specjalnymi aplikacjami, które umożliwiają szyfrowanie wszystkich wskazanych danych w pamięci telefonu, tak by na wypadek kradzieży lub zagubienia telefonu, postronne osoby nie mogły ich w żadnym celu wykorzystać.

Grafika główna: Samsung

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu