7

Znajdź mój telefon – jak działa funkcja, która może uratować nasz telefon i naszą e-tożsamość?

Znajdź mój telefon to niezwykle użyteczna usługa Google, która może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami zgubienia lub kradzieży telefonu.

E-Tożsamość ma znaczenie

znajdz moj telefon etozsamosc

E-tożsamość to jeszcze nowinka, ale coraz popularniejsza wśród użytkowników. Dzięki e-tożsamości możemy załatwiać sprawy urzędowe i komercyjne w Internecie, tak jakbyśmy się posługiwali dokumentem tożsamości. Dzięki e-tożsamości można na przykład uzyskać Profil zaufany, a z tego można korzystać w usługach i portalach, za które odpowiada państwo. Rozliczanie PIT-u i inne podobne aktywności są o wiele łatwiejsze do wykonania online.

Polecamy: Moje ulubione funkcje aplikacji Twój telefon dla Windows 10 i Androida

Posiadanie informacji na temat naszej e-tożsamości na urządzeniu mobilnym może mieć przykre konsekwencje, jeśli nie zadbamy odpowiednio o bezpieczeństwo. Wystarczy wykonać tylko kilka kroków, by ustrzec się przed takimi problemami – blokada telefonu za pomocą PIN-u czy metod biometrycznych, a także aktywowanie funkcji znajdź mój telefon skutecznie podnosi poziom bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko utraty urządzenia oraz obecnych na nim wrażliwych danych.

 

Ukradziono Ci telefon? Dzięki „Znajdź mój telefon” to nie koniec świata

znajdź mój telefon usługa

Jeśli Twój telefon skradziono lub zgubiłeś swoje urządzenie, to wcale nie oznacza, że nie będziesz w stanie odzyskać go lub obecnych na nim danych. Dzięki odpowiednim aplikacjom Twoje kontakty, zdjęcia, pliki, wiadomości i wiele więcej pozostaje na Twoich kontach w chmurze – jeśli korzystasz z rozwiązań Google i jesteś zalogowany na swoim koncie, to wszystkie te dane są już prawdopodobnie archiwizowane w chmurze. Kluczową w tym wszystkim funkcją jest jednak „Znajdź mój telefon”, która pozwala zdalnie zablokować, wymazać i odnaleźć nasz telefon – by to zrobić udaj się na stronę google.com/android/find. Po zalogowaniu się na odpowiednie konto możecie wykonać te wszystkie czynności bez większych przeszkód, a w razie potrzeby organy ścigania będą dysponowały dodatkowymi narzędziami i informacjami, by móc odzyskać zagubiony bądź skradziony telefon albo uzyskać do niego dostęp.

Gdzie jest mój telefon?

W panelu znajdziemy ustawienia, gdzie możesz zobaczyć lokalizację telefonu i gdzie możemy zrobić kopię danych. Po wymazaniu telefonu wiesz, że Twoje dane są bezpieczne, nawet w przypadku odnalezienia telefonu przez niepowołaną osobę. Jeśli telefon nie rozładuje się i nie zostanie wyłączony, to na mapie będzie można podejrzeć jego aktualne położenie ze sporą dokładnością dzięki modułowi GPS oraz łącznościom Wi-Fi oraz Bluetooth. Dodatkowo, usługa wyświetla nie tylko smartfony z Twoim kontem Google, ale też inne urządzenia jak smartwatche czy tablety.

„Znajdź mój telefon” – w czym lepsze od rozwiązań innych firm?

znajdź mój telefon jak działa

Google oferuje takie narzędzia dla użytkowników Androida oraz dla posiadaczy sprzętu z iOS-em, czyli iPhone. Wszystkie urządzenia, gdzie zalogowaliście się na konto Google są właśnie na tej liście. Niemal każdy z producentów, chociażby Samsung, posiada podobne usługi, do których działania potrzebne są dedykowane im konta. Ostateczny wybór należ do Was – jeśli posiadacie telefon z Androidem mimo wszystko polecałbym wybrać propozycję Google, ze względu na prawdopodobnie najlepszą integrację funkcji „Znajdź mój telefon” z systemem i wsparcie ze strony firmy, które może być kluczowe w namierzaniu telefonu.

Pamiętajcie, warto szyfrować dane, czasem nawet „Znajdź mój telefon” może być bezradne

Od kilku lat producenci telefonów i platform mobilnych sugerują utworzenie hasła logowania, PIN-u lub wzoru, które zabezpieczą urządzenie przed niepowołanymi osobami. Telefony z Androidem oferują także aplikacje, które umożliwiają zaszyfrowanie notatek oraz innych danych, co w przypadku zagubionego telefonu może być kluczowe, jeśli trafi on w ręce osoby zorientowanej i niemającej dobrych zamiarów.

Zobacz też: Nie dajcie się nabrać na fałszywe SMS-y. Bank ostrzega przed oszustwami

Im bardziej dokładna metoda blokady, tym bezpieczniejsze będą Wasze dane. Warto też zainteresować się specjalnymi aplikacjami, które umożliwiają szyfrowanie wszystkich wskazanych danych w pamięci telefonu, tak by na wypadek kradzieży lub zagubienia telefonu, postronne osoby nie mogły ich w żadnym celu wykorzystać.

Grafika główna: Samsung