Microsoft

Tak wygląda interfejs Xbox Series X. Ma być szybko, przejrzyście i wygodnie

PK
Piotr Kurek
0

Microsoft prezentuje interfejs konsoli Xbox Series X. To kolejny krok w dostarczeniu użytkownikom wygodnych rozwiązań, z których korzystać będą mogli na szeregu urządzeń.

Przyznam szczerze, że obecny interfejs na Xbox One do mnie całkowicie nie trafia. Za każdym razem, gdy uruchamiam konsolę, nie mogę się odnaleźć i potrzebuję kilku minut na „ogarnięcie” wszystkiego. Zapewne wynika to z faktu, że częściej korzystam z PlayStation 4 i jestem przyzwyczajony do menu japońskiej konsoli. Ale nie da się ukryć, że to, co zaproponował graczom Microsoft, nie do końca można nazwać intuicyjnym (nie tylko ja mam problem z interfejsem Xbox One). Amerykanie od lat kombinują i wprowadzają zmiany w „dashboardzie”, który w tej generacji zmieniał się kilkukrotnie. To, co oddano do użytku w 2013 r. wraz z premierą konsoli, różni się znacznie od obecnego wyglądu interfejsu.

Zobacz też: Oto zupełnie nowy i szybszy Sklep na Xbox. Microsoft szykuje się na premierę Xbox Series X

Microsoft prezentuje interfejs Xbox Series X

Nowa generacja Xbox Series X nie przyniesie jednak rewolucyjnych zmian i zupełnie nowego podejścia do menu. Microsoft stawia na wypracowane przez lata rozwiązania i interfejs samej konsoli, jak i aplikacji z rodziny Xbox dostępnych na komputery, czy urządzenia mobilne będzie ze sobą spójny. To ewolucja tego, z czym gracze mieli możliwość zaznajomienia się przez ostatnie lata i coś, co sprawi, że korzystanie z ekosystemu Xbox będzie wygodne i intuicyjne bez względu na urządzenie, z którego korzystają. Ma być jednak zdecydowanie szybciej. Odczuć to będzie można już przy uruchomieniu konsoli Xbox Series X.

Jak zapewniają projektanci i programiści „odświeżonego” interfejsu, czas na załadowanie ekranu głównego skróci się o połowę. Szybciej będzie też można do niego „minimalizując” grę. Uruchomienie najważniejszego elementu, czyli sklepu Microsoft ma trwać zaledwie 2 sekundy, a jego przebudowa pozwoli na jeszcze szybsze i wygodniejsze wyszukiwanie gier czekających na kupienie i pobranie. Dodatkowym atutem jest też fakt, że oprogramowanie Xbox Series X użytkować będzie o 40% mniej zasobów pamięci niż obecnie.

Interfejs konsoli Xbox Series X. Microsoft stawia na ewolucję dotychczasowych rozwiązań

Microsoft stawia na jednolity ekosystem swoich usług Xbox. W przygotowaniu jest nowa aplikacja na urządzenia mobilne, która będzie współdziałać i synchronizować się z konsolą Xbox Series X. A to pozwoli m.in. na wygodniejsze dzielenie się treściami w mediach społecznościowych. Zapisane zrzuty ekranu i fragmenty rozgrywki pojawią się w aplikacji mobilnej z możliwością udostępniania ich w najpopularniejszych serwisach. To także świetne rozwiązanie do nawiązywanie nowych znajomości, tworzenie wspólnych grup, przesyłanie wiadomości, czy zarządzanie powiadomieniami z konsoli.

Zobacz też:Przeciek potwierdza nowego tańszego Xboksa Series S. Ależ wpadka Microsoftu

Zmiany te dotkną także obecnych użytkowników obecnej generacji konsol Xbox, choć zapewne nie wszystkie nowości będą dla nich udostępnione. Liczę jednak, że wraz z odświeżeniem interfejsu, korzystanie z menu na Xbox One będzie przyjemniejsze, niż obecnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Wszystko o Xbox Series X