Microsoft

Microsoft Surface Duo już dostępny, 2 ekrany i Android za 1399 USD

Kamil Pieczonka
Microsoft Surface Duo już dostępny, 2 ekrany i Android za 1399 USD
19

Microsoft po miesiącach zapowiedzi wreszcie wprowadza do sprzedaży smartfon Surface Duo. To nietypowe urządzenie wyróżnia się przede wszystkim dwoma ekranami AMOLED, które zamknięte są w całkiem smukłej obudowie o grubości 9,9 mm.

Microsoft Surface Duo

Microsoft długo ociągał się z premierą Surface Duo, co nie pozostaje bez wpływu na konfigurację tego urządzenia. Na pokładzie znajdziemy zeszłorocznego Snapdragona 855, 6 GB pamięci RAM oraz 128 lub 512 GB pamięci UFS 3.0 na dane. Skromny jest też aparat, to pojedynczy sensor o rozdzielczości 11 Mpix z obiektywem f/2.0, EIS oraz możliwością nagrywania wideo 4K/30 fps lub 1080p/60 fps nie zrobi na nikim wrażenia. Głównym wyróżnikiem są jednak dwa ekrany AMOLED o przekątnej 5,6 cala wyświetlające obraz w rozdzielczości 1800 x 1350 pikseli (4:3). Po rozłożeniu otrzymujemy powierzchnie roboczą o przekątnej 8,1 cala i rozdzielczości 1800 x 2700 pikseli (3:2). Za to wszystko gigant Redmond każe sobie zapłacić 1399 USD. Pierwsi klienci otrzymają swoje urządzenia już 10 września.

Microsoft Surface Duo może pochwalić się całkiem smukłym designem, po złożeniu ma zaledwie 9,9 mm, czyli niewiele więcej niż Galaxy S20 Ultra, który ma 8,8 mm. Grubość po rozłożeniu to zaledwie 4,8 mm, ale przez znaczną szerokość (93 mm po złożeniu) trudno nazwać go typowym smartfonem. Zawiasy pozwalają na obrót ekranów o 360 stopni co daje nam dużą dowolność w kwestii korzystania z dwóch ekranów. Podwójna bateria oferuje w sumie 3577 mAh pojemności i można ją ładować z mocą 18W. Według Microsoftu ma wystarczyć na cały dzień pracy. Jeśli zaś chodzi o kwestię łączności to mamy do dyspozycji WiFi 5, Bluetooth 5.0 oraz LTE. Surface Duo można naładować przez port USB typu C, a urządzenie posiada również czytnik linii papilarnych, ale brakuje wsparcia dla NFC.

W pudełku ze smartfonem znajdziemy również bumper cover, który ma chronić Surface Duo przed uszkodzeniami w razie wypadku. Microsoft poza nakładką na Androida, mocno popracował również nad obsługą aplikacji na dwóch ekranach. Na przykład możemy tworzyć skróty, które uruchomią nam dwie aplikacje na raz, na obu ekranach, tak jak lubimy z nich korzystać. Większość ich własnych aplikacji, na czele z pakietem Office oraz OneDrive automatycznie dopasuje się do dwuekranowego layoutu. Gigant z Redmond zamierza też udostępnić wszystkim chętnym odpowiednie API, które pozwoli w łatwy sposób dostosować aplikacje do pracy z dwoma ekrami.

Microsoft Surface Duo sukcesu nie odniesie

Nawet jeśli korzystanie z dwóch ekranów miałoby być wygodniejsze, to na ten moment nie wróżę wielkiego sukcesu Surface Duo. Począwszy od wysokiej ceny, przez pojedynczy aparat i trącącą myszką specyfikacją, a na braku NFC kończąc, to sporo ale, które powstrzyma wiele osób przed zakupem. Jest to jednak z pewnością ciekawy koncept, który w drugiej, bardziej dopracowanej wersji może być już bardziej interesujący. Teraz tym rozwiązaniem zainteresują się pewnie tylko nieliczni, który chcą spróbować czegoś nowego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu