Huawei

Huawei bez podzespołów od Samsunga. Koreańczycy kończą współpracę z gigantem

PW
Paweł Winiarski
92

Huawei nie ma łatwego życia i naprawdę przyszłość produktów firmy stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Do producentów podzespołów, którzy zaprzestaną lub ograniczą dostawy dla Huawei dołączają Samsung i SK Hynix.

Nie są to jeszcze potwierdzone informacje, ale raczej tego typu wiadomości nie są PR-wowo korzystne, więc nie spodziewałbym się jakichś ogłoszeń z pompą - bo i czym się tu chwalić? Koreańskie serwisy informacyjne donoszą, że Samsung i SK Hynix przestaną sprzedawać komponenty firmie Huawei. A wszystko to w związku z zaostrzeniem przez administrację Trumpa sankcji wobec chińskiego producenta smartfonów.

Handel miałby zostać zawieszony 15 września.

Wprowadzone w sierpniu sankcje zakazują firmom spoza Ameryki sprzedawania Huawei sprzedawania komponentów opracowanych na bazie amerykańskiej technologii - chyba, że otrzymają specjalną zgodę od USA. Podobna sytuacja miała miejsce w maju kiedy na bazie wcześniejszych ograniczeń, sprzedaż chipów zawiesiła firma TSMC.

Przeczytaj też: Brzydki nie jest. Oto Huawei Y9a, który wygląda jak Mate 30 Pro

Rząd USA cały czas argumentuje swoje decyzje tym, że infrastruktura Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, oskarżając jednocześnie Huawei o zaangażowanie się w kradzież tajemnic handlowych i naruszenie sankcji wobec Iranu.

Chiński rząd próbuje ratować Huawei i sfinansował krajową firmę produkującą półprzewodniki - SMIC - która miałaby być ratunkiem dla producenta  i alternatywnym dostawcą komponentów dla firmy. Producentowi popularnych smartfonów i dostawcy sprzętu do obsługi 5G znika grunt pod nogami i wiele wskazuje na to, że nie poradzi sobie na rynku mając takie problemy z pozyskaniem podzespołów do swoich urządzeń. Nie bez powodu więc mówi się, że Huawei może całkowicie zrezygnować z rynku smartfonów. Zastanawiałem się niedawno, która z firm zajmie miejsce Huawei w topowej trójce producentów. Xiaomi, a może jednak Oppo? O ile oczywiście sankcje z USA nie zostaną rozszerzone na inne chińskie firmy.

Aktualizacja - oficjalne stanowisko Huawei:

Huawei posiada rozbudowany system dostaw, którego sprawne funkcjonowanie nie jest uzależnione od pojedynczych dostawców. Firma dysponuje rozwiązaniami technologicznymi pozwalającymi na utrzymanie stałych dostaw wyświetlaczy i będzie kontynuować współpracę z partnerami w celu dostarczania coraz lepszych produktów i usług dla konsumentów.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu