Mobile

Gry z Xboksa na smartfonie. xCloud z Game Pass Ultimate także w Polsce

Konrad Kozłowski
Gry z Xboksa na smartfonie. xCloud z Game Pass Ultimate także w Polsce
5

Microsoft wprowadza do Polski nową możliwość grania na smartfonach w tytuły z Xboksa. Wszystko dzięki Project xCloud w ramach Xbox Game Pass Ultimate z ponad setką gier w ofercie.

O Project xCloud mówi się i pisze od dawna, ale usługa wciąż wydawała się odległa dla mieszkańców Polski. Granie przez Internet dzięki streamowaniu gameplay'a przez Sieć wymaga odpowiedniej infrastruktury po obydwu stronach, dlatego Microsoft ostrożnie udostępnia usługę kolejnym graczom i w kolejnych regionach. Nie mniej z wypiekami na twarzy śledziłem wszystkie te doniesienia od samego początku, bo deklaracje Microsoftu były jasne: streaming gier będzie jednym z filarów nowej oferty firmy i nikt nie zamierza wstrzymywać jej ekspansji. To działania przeciwne do strategii Sony, które pomimo wcześniej wdrożonej i udostępnionej usługi PlayStation Now cały czas zwleka z uruchomieniem jej w nowych krajach, w tym w Polsce.

Oto zupełnie nowy i szybszy Sklep na Xbox. Microsoft szykuje się na premierę Xbox Series X

xCloud, czyli gry w chmurze na telefonie w ramach Xbox Game Pass Ultimate

Dziś Microsoft oficjalnie zapowiada start usługi xCloud w naszym kraju z grami z Xboksa dostępnymi na urządzeniach mobilnych w ramach Xbox Game Pass Ultimate. W poprzednim miesiącu padły zapewnienia, że streamowanie gier dzięki Project xCloud będzie częścią abonamentu bez żadnych dodatkowych opłat i teraz Polska znajdzie się w gronie 22 krajów, gdzie uruchamiana jest wersja beta dla subskrybentów usługi. Wszystko podyktowane jest oczywiście kwestią gotowości infrastruktury serwerów na przyjęcie milionów graczy.

Znamy gry w Games with Gold na sierpień 2020! Będziecie raczej rozczarowani

Wśród ponad 100 gier dostępnych na smartfonach w ramach Xbox Game Pass Ultimate znajdą się Minecraft Dungeons, Destiny 2, Tell me Why, Gears 5, Yakuza Kiwami 2. Microsoft deklaruje, że będzie starać się udostępniać nowe gry z oferty Game Pass Ultimate na urządzeniach mobilnych. Naturalnie dzięki temu, że cała rozgrywka odbywa się w chmurze i w ramach naszego konta, to możemy śmiało liczyć na możliwość kontynuacji w miejscu, gdzie skończyliśmy grać na klasycznej konsoli lub komputerze. Rozgrywka może toczyć się z dala od konsoli, ale też i w tym samym pomieszczeniu, co nasze urządzenie, na którym inne osoby też będą grały lub oglądały filmy.

Jak grać w gry z Xbox na smartfonie lub tablecie?

W chwili obecnej Xbox Game Pass Ultimate posiada ponad 10 milionów subskrybentów na konsolach Xbox oraz PC. Teraz lista dostępnych platform rozszerza się o urządzenia mobilne z Androidem, gdzie nie będziemy skazani na tytuły ograniczone możliwościami technicznymi danego smartfona czy tabletu. Do rozgrywki, oprócz dedykowanej aplikacji, potrzebny nam jest tylko odpowiedni kontroler, dlatego Microsoft współpracuje z takimi firmami jak Razer, PowerA, 8BitDo oraz NACON, by przygotować dedykowane urządzeniom mobilnym akcesoria. Należą do nich specjalne uchwyty i kontrolery (także markowane logiem Xbox), które zapewnią wygodne granie na smartfonie lub tablecie. Jeśli wolicie podłączyć do swojego urządzenia mobilnego kontroler od Xboksa lub DualShocka 4, to żaden problem - one też będą komptybilne z xCloud w ramach  Xbox Game Pass Ultimate.

Dedykowane kontrolery, uchwyty i klipy

Do już ogłoszonych akcesoriów należą Razer Kishi - kontroler z miejscem na smartfon pomiędzy dwoma uchwytami. Do najważniejszych cech należą zintegrowany przycisk Xbox, klikalne pokrętła analogowe oraz złącze USB-C. Podobną konstrukcją charakteryzuje się MOGA XP7-X Plus, który wydaje się być klasycznym kontrolerem od Xbox One z miejscem na telefon pomiędzy dwoma połówkami pada. Posiada dwa mapowalne przyciski i zintegrowany power bank o pojemności 2000 mAh.

Jeśli uznajecie, że wystarczający dla Was będzie uchwyt na telefon, to również od firmy PowerA pochodzą akcesoria o nazwie Mobile Gaming Clip for Xbox Wireless Controllers oraz MOGA Mobile Gaming Clip 2 - ten drugi to nieco ulepszona wersja z większą możliwością personalizacji kątów oraz z gumowanymi uchwytami w celu lepszej ochrony telefonu. 8BitDo również ma w swojej ofercie uchwyt na telefon, ale o wiele ciekawie wygląda specjalny kontroler wzorowany na tych dla konsoli Nintendo. Cechują go mapowane przyciski, regulacja czułości joysticka oraz spustu, a także opcja tworzenia własnych profili. Ceny akcesoriów rozpoczyna się od 14,99 dolara (za standardowy klip) a kończy na 99 dolarach przy pełnoprawnych mobilnych kontrolerach.

Xbox Series X przez kilka lat bez tytułów na wyłączność. Dla mnie super!

Xbox Game Pass Ultimate - cena i szczegóły oferty

Usługa będzie dostępna w fazie testowej od 11 września, a dostęp do usługi  Xbox Game Pass Ultimate możecie wykupić już dzisiaj w promocyjnej cenie 4 zł za pierwszy miesiąc. Standardowa cena to 54,99 zł, a w skład usługi poza grami na urządzeniach mobilnych wchodzą tytuł na konsolę Xbox, na komputery PC oraz abonament Xbox Live Gold i liczne rabaty na cyfrowe treści w sklepie Microsoftu.

Grafiki: Xbox (1, 2)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu