Komunikatory

Takich funkcji nigdy za wiele. Co nowego w Google Chat?

Piotr Kurek
Takich funkcji nigdy za wiele. Co nowego w Google Chat?
5

Korzystacie z Google Chat? Te nowe funkcje wkrótce pojawią się w komunikatorze. Choć ze wszystkich nie będziecie mogli korzystać od razu, pokazują w jakim kierunku podążają twórcy i na co mogą liczyć użytkownicy.

Na początku zeszłego roku informowaliśmy Was, że Google oficjalnie żegna się z Google Hangouts - komunikatorem trafiającym teraz na cmentarzysko porzuconych przez amerykańską firmę narzędzi i aplikacji. A wszystko za sprawą nowszego rozwiązania, które ma usprawnić i przyspieszyć. I to nie tylko prywatną. Chats ma być świetnym rozwiązaniem również w komunikacji wewnątrz firm. Choć początkowo Hangouts stał się niedostępny dla użytkowników biznesowych, z czasem przedstała był dostępna również dla zwykłych posiadaczy kont Google. Doszło nawet do sytuacji, w której oficjalna aplikacja Google Hangouts zniknęła z App Store i choć przez jakiś czas była nadal dostępna w Google Play - także i z tego sklepu została usunięta. Wszystko podyktowane dobrem użytkowników i skupieniem całej uwagi pracowników amerykańskiego giganta na nowym narzędziu do komunikacji - Chat.

Co oferuje Google Chat? Przypomnijmy zestawienie funkcji obu komunikatorów:

Funkcja Google Chat Google Hangouts
@wzmianki Dostępna Niedostępna
Aplikacja Chrome Dostępna Niedostępna
Rozszerzenie do Chrome Niedostępna Dostępna
Dostosowywanie dźwięków powiadomień Dostępna Niedostępna
Tryb ciemny Dostępna Niedostępna
Edytowanie i usuwanie wysłanych wiadomości Dostępna Niedostępna
Reakcje na wiadomości przy użyciu emotikonów Dostępna Niedostępna
Formatowanie Dostępna Niedostępna
Wysyłanie więcej niż jednego zdjęcia w wiadomości Niedostępna Dostępna
Naklejki Niedostępna Dostępna
Pokoje z wątkami Dostępna Niedostępna
Rozmowy wideo Dostępna Dostępna

A to tylko dopiero początek, gdyż na przestrzeni ostatnich miesięcy Google wprowadza do Chatu dodatkowe funkcje ułatwiające komunikację na każdym szczeblu - od prywatnego, po służbowy. Firma zaprezentowała szereg nowości, które w komunikatorze pojawią się w najbliższej przyszłości (a u niektórych już są dostępne). Na co zwrócić uwagę?

Google Chat. Nowości w komunikatorze

Inteligentne tworzenie wiadomości

Smart compose to funkcja, z którą mogliście się już spotkać przy okazji pisania wiadomości e-mail w Gmail lub przy tworzeniu dokumentów. Działa ona w oparciu o systemy uczące się oraz podpowiada słowa podczas pisania. Po Gmailu i dokumentach Google przyszła pora na Chat. Inteligentne tworzenie wiadomości w komunikatorze oferuje kontekstowe sugestie, które pomagają zmniejszyć liczbę błędów ortograficznych i gramatycznych. Przy pisaniu wiadomości na czacie i pojawiać się będą sugestie, które można szybko akceptować lub odrzucać. Jest tylko jeden problem. Na chwile obecną funkcja smart compose dostępna jest w kilku językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i portugalskim. Nie ma na ten moment żadnych informacji na temat rozszerzenia dostępności na inne języki.

Edycja i kasowanie wiadomości

Funkcja z której od dawna korzysta konkurencja wreszcie pojawia się w Google Chat. Jeśli się pomylicie lub musicie coś zmienić w wiadomości, można ją zmodyfikować lub usunąć. Warto jednak pamiętać o kilku obostrzeniach:

  • po zmodyfikowaniu wiadomości nie można wrócić do jej poprzedniej wersji ani do oryginalnej wiadomości
  • usuniętych wiadomości nie można przywrócić
  • powiadomienia czatu mogą zawierać oryginalną wiadomość
  • po usunięciu, wiadomość (lub gdy zrobią to inni uczestnicy rozmowy), zostanie ona trwale skasowana z konta Google i nie będzie można jej odzyskać

Cytowanie wiadomości w odpowiedzi

Również jedna z podstawowych funkcji dostępnych u konkurencji, która szczególne zastosowanie znajduje w czatach grupowych. Dzięki nowemu narzędziu cytowania, w szybki sposób można odpowiedzieć na konkretną wiadomość, co skutecznie eliminuje chaos w czasie intensywnych rozmów z np. znajomymi. Narzędzie cytowania pojawia się w menu kontekstowym po wybraniu konkretnej wiadomości wybierając przycisk cytuj.

Google Chat. Co nowego?

To nie wszystkie nowości, jakie Google zapowiada w swoim komunikatorze. W aplikacji mobilnej oraz na komputerach pojawi się niebawem możliwość wyświetlania informacji o przeczytaniu wiadomości w rozmowie grupowej - jak ma to miejsce w tradycyjnych czatach dla dwóch osób. Google pozwoli także umieszczać linki w tekście - i to w wybranych jego fragmentach. Pojawi się też możliwość ukrywania nieaktywnych od dłuższego czasu rozmów oraz funkcja korzystania ze specjalnych aplikacji w Google Chat, które pomogą wyszukiwać informacje, zaplanować spotkanie lub wykonywać zadania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu