Apple

eSIM w Orange już dostępny oficjalnie! Na smartwatche jeszcze poczekamy

Tomasz Popielarczyk
eSIM w Orange już dostępny oficjalnie! Na smartwatche jeszcze poczekamy
30

O udostępnieniu usługi eSIM w Orange mówiło się już od kilku dni. Najpierw pojawiły się zapowiedzi, potem potwierdzenie na stronie Apple. Ciągle jednak brakowało najważniejszego - oficjalnego ogłoszenia. Aż do teraz.

eSIM w Orange jest dostępny aktualnie dla trzech modeli smartfonów: iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR. To jednak zaledwie początek. Operator już zapowiedział, że będzie sukcesywnie rozszerzał liczbę wspieranych modeli. Jest to tym samym zaledwie pierwszy etap wdrażania usługi.

Już na początku 2019 roku w Orange ma pojawić się też wsparcie dla eSIM w smartwatchach Apple - co oznacza, że w końcu w Polsce będziemy mogli też kupić wersje Apple Watcha wspierającą transmisję danych. Aktualnie są one bowiem niedostępne w naszym kraju. Widać zatem ewidentnie, że pod tym względem Orange musi ściśle współpracować z Apple.

Jak działa eSIM w Orange?

eSIM to, jak sama nazwa wskazuje, elektroniczna karta SIM. Nie otrzymujemy zatem żadnego fizycznego nośnika i nie musimy umieszczać go w stosownym slocie w smartfonie. Kartę zastępuje dedykowany chip oraz oprogramowanie do jego konfiguracji. Więcej o tym, czym jest eSIM przeczytacie w osobnym artykule.

Proces instalacji karty eSIM na iPhone'ach jest bardzo prosty. Wystarczy za pomocą smartfona zeskanować kod QR otrzymany od Orange. Całość zajmuje mniej niż minutę. Co istotne. Na jednym smartfonie możemy mieć nawet kilka kat eSIM. Usługa będzie dostępna zarówno dla klientów abonamentowych, prepaid oraz w ofertach biznesowych.

Jak wymienić swoją zwykłą kartę SIM na eSIM? Indywidualni klienci abonamentowi mogą zrobić to przy wyborze nowego planu komórkowego  - podczas wizyty w salonie lub przez infolinię lub internet. W ofertach prepaid i w Orane dla Firm jest to również możliwe - pierwsze pięć wymian w miesiącu jest bezpłatne, ale każda kolejna będzie już kosztowała 25 złotych. Podobnie jak w przypadku abonentów, wymiana jest możliwa w salonie, przez infolinię lub platformę Mój Orange. W tym ostatnim przypadku kod QR otrzymamy we wiadomości e-mail lub zobaczymy go na ekranie.

eSIM to przyszłość - nie tylko w iPhone'ach

Karty eSIM są bez wątpienia przyszłością, jeśli chodzi o rynek mobilny. Apple stosuje to rozwiązanie już od dłuższego czasu, pociągając za sobą kolejnych producentów. Jeszcze wcześniej eSIM pojawił się w smartwatchach Samsunga. A tymczasem kilka dni temu eSIM w Androidzie zapowiedział Google.

Korzyści jest wiele - m.in. brak możliwości uszkodzenia czy zgubienia karty, łatwiejsze przełączanie się między wieloma kartami, a także możliwość dalszej miniaturyzacji elektroniki użytkowej (czego doskonałym przykładem jest Apple Watch z eSIM).

Orange jest pierwszym w Polsce i aktualnie jedynym operatorem, który zaoferował swoim klientom usługę eSIM. Nie wiemy niestety czy i kiedy rozwiązanie to pojawi się w innych sieciach.

źródło grafiki

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu