esim
56

Karty SIM do kosza? Google zadba o szybką adaptację eSIM na rynku

Dla wielu osób sporym zaskoczeniem była obecność eSIM w najnowszej generacji iPhone'ów. Dotychczas o tym standardzie jedynie się mówiło, sporadycznie pojawiał się w pojedynczych smartwatchach, trafił nawet do iPada, ale dopiero teraz zapowiada się na jego popularyzację wśród telefonów.

eSIM – o co w ogóle chodzi?

Telefony komórkowe nierozerwalnie łączą się z kartami SIM. Każdy z nas kojarzy przechodzenie na kolejne, coraz mniejsze standardy, pojawianie się osobnych szufladek na nie, otwieranych za pomocą igiełki. Ogółem w tej kwestii naprawdę wiele się zmieniło. Nic jednak nie trwa wiecznie i powoli nadchodzi czas na przejście na coraz bardziej praktycznego oraz nowoczesnego. Mimo wszystko element, którego korzenie sięgają lat 80., ma prawo odejść na zasłużoną emeryturę.

esim

Największa różnica między tradycyjnym SIM-em, a eSIM polega na tym, że drugi z wymienionych jest zamontowany na stałe w urządzeniu. To pozwala wymienić tu szereg zalet. Z perspektywy użytkownika oznacza brak konieczności zmian karty w przypadku zmiany operatora czy skorzystaniu z oferty za granicą naszego kraju. W dodatku pojawi się tu problem dla złodziei. Teraz taki smartfon stanie się dużo łatwiejszy do namierzenie, kiedy tylko zaloguje się do sieci z tym samym eSIM-em. Niektórym spodoba się również to, że umożliwia to zmniejszenie grubości sprzętu.

Z kolei inżynierowie doceniają fakt, że nie trzeba męczyć się z umieszczeniem kolejnego mechanizmu. Szczególnie jest to ważne w przypadku tych mniejszych gadżetów, jak wearables. Więcej o eSIM możecie przeczytać w tym artykule.

Google goni Apple?

Dotychczas ich najnowsze Pixele 3 wspierały eSIM, ale tylko wyłącznie w ich własnej sieci, Google Fi. Teraz to wsparcie pojawi się dla kolejnych operatorów i również poza USA, co moim zdaniem zapowiada szybkie wdrożenie na całym świecie, jeżeli chodzi o ich topowe produkty. Jednocześnie firma z Mountain View podzieliła się na swoim forum jedną ważną wiadomością.

Mianowicie Amerykanie zapewnili, że teraz twórcy smartfonów z Androidem będą mogli znacznie łatwiej implementować eSIM i ma to stać się standardem wśród tych telefonów. Brzmi świetnie. Cieszy również sam fakt, że Google stosunkowo szybko się za to zabrało i zapewne w jakiś sposób zachęci do tego swoich partnerów.

esim

Dobra, eSIM eSIM-em, ale jak wygląda sprawa z samym przygotowaniem operatorów na takie szaleństwa? W Polsce obecnie jedynie Orange oferuje taką opcję. Zresztą to wyjątkowo świeża sprawa, bo 3 grudnia Grzegorz Was o tym informował, a sam regulamin promocji Wymiana na kartę eSIM obowiązuje od 20 listopada 2018 roku. Możemy tu jeszcze dodać, że Play obserwuje sytuację i wcześniej mówił, że nie wyklucza, że w najbliższej przyszłości postarają się o danie takiej możliwości.

Mam nadzieję, że na drodze eSIM do pozycji obowiązującego standardu nie staną operatorzy. Zresztą ich postawa w głównej mierze zależy od liczby obsługujących to urządzeń, a ta ma szansę zdecydowanie wzrosnąć. Liczę, że 2019 rok będzie pod tym względem przełomowy.

źródło: GSM Arena