Apple

Pierwszy elektrokardiograf Apple już działa. Apple Watch z nową funkcją tylko w USA

Piotr Kurek
Pierwszy elektrokardiograf Apple już działa. Apple Watch z nową funkcją tylko w USA
28

Apple Watch Series 4 to nie tylko duży ekran, nowa korona cyfrowa, czy ulepszone oprogramowanie. To także nowoczesny czujnik tętna i umieszczone na zegarku elektrody, które służą jako elektrokardiograf.

Watch Series 4 zaprezentowany został na jesiennej konferencji, wraz z nowymi iPhone’ami i iPadem Pro. Ten najnowocześniejszy smartwach od Apple trafił do sprzedaży 21 września. Jednak na premierę zabrakło jednej, bardzo ważnej funkcji, która obsłuży wbudowany w zegarek elektrokardiograf. Dziś, wraz z najnowszym oprogramowaniem WatchOS w wersji 5.1.2, właściciele nowego modelu będą mogli sprawdzić na własnej skórze, jak działa EKG.

Zobacz też: Apple Watch 4 bez tajemnic: watchOS 5, węższe ramki, nowe rozmiary i wbudowany… elektrokardiograf!

Elektrokardiograf w Apple Watch Series 4 to dwie elektrody. Jedna umieszczona na cyfrowej koronie, a druga na tylnej obudowie zegarka — tam gdzie znajduje się między innymi optyczny czujnik tętna. Do poprawnego działania, zmierzenia i zapisania impulsów elektrycznych potrzebna jest także specjalnie przygotowana aplikacja EKG. Po jej uruchomieniu należy przyłożyć palec do korony zegarka i odczekać kilka chwil. W tym czasie zapisywane będą impulsy elektryczne związane z pracą serca, a na ekranie pojawią się stosowne informacje.

Należy jednak pamiętać, że taki pomiar nie może służyć do postawienia diagnozy i dokładniejszych porad należy zasięgnąć o lekarza pierwszego kontaktu lub kardiologa. EKG pozwala na określenie migotania przedsionków (poważny rodzaj arytmii) i sinusoidalnego bicia serca. Aplikacja zachowuje wykresy i klasyfikację EKG oraz wszelkie stwierdzone objawy z możliwością eksportu danych do pliku PDF na iPhonie poprzez aplikację Zdrowie.

EKG w Apple Watch tylko w Stanach Zjednoczonych

W chwili obecnej pozwolenie na użytkowanie EKG wraz z aplikacją wydano wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Czy inne kraje pozwolą na korzystanie z wbudowanego do nowego zegarka Apple elektrokardiografu? Wszystko zależy od certyfikacji i pozwoleń wydawanych przez państwa, w których ma on działać. Zagraniczne źródła donoszą, że Apple prowadzi rozmowy z Unią Europejską w celu wprowadzenia tego rozwiązania także w Europie.

Jeśli myśleliście o sprawdzeniu EKG na swoim zegarku Apple Watch Series 4 to muszę Was rozczarować. Funkcja nie zadziała, jeśli zegarek nie pochodzi z amerykańskiej dystrybucji, nawet po zmianie regionu na USA i ustawieniu języka angielskiego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu