Apple

Zakaz sprzedaży iPhone’ów w Chinach. Apple łatwo się nie podda

Piotr Kurek
Zakaz sprzedaży iPhone’ów w Chinach. Apple łatwo się nie podda
12

Wojna patentowa prowadzona na szeroką skalę może prowadzić do dość zaskakujących skutków. Apple i Qualcomm od dawna spotykają się w sądzie. Tym razem to ta druga firma ma powody do radości, choć Apple nie zamierza się poddać.

Zobacz też: Qualcomm cierpi na wojnie z Apple, a będzie tylko gorzej

Qualcomm poinformowało, że chiński sąd przychylił się złożonego w 2017 wniosku i wydał wstępny zakaz sprzedażny iPhone'a w Chińskiej Republice Ludowej. Chodzi tu o naruszenie przez Apple dwóch patentów należących do firmy znanej między innymi z produkcji układów Snapdragon. Jeden z nich dotyczy możliwości edycji i zmiany rozmiarów zdjęć, a drugi skupia się na rozwiązaniach używanych do nawigacji po aplikacjach z za pomocą ekranu dotykowego. Jak donosi Reuters, zakazem sprzedaży na chińskim rynku mają być objęte iPhone’y 6S, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus oraz X, z zainstalowanym starszym systemem. Chodzi tu zapewne o iOS w wersji 10 i 11. Sprawa nie dotyczy tegorocznych modeli XS, XS Max oraz XR.

Zobacz też: Qualcomm oskarża Apple o kradzież i przekazanie technologii Intelowi

Zakaz sprzedaży niektórych modeli iPhone’ów w Chinach. Co na to Apple?

Apple, w wydanym oświadczeniu odrzuca oskarżenia Qualcoom i nie zamierza wycofywać ze sprzedaży swoich produktów.

Qualcomm's effort to ban our products is another desperate move by a company whose illegal practices are under investigation by regulators around the world. All iPhone models remain available for our customers in China. (Starania Qualcomm w zablokowaniu sprzedaży naszych produktów to kolejny desperacji krok firmy, której nielegalne praktyki są przedmiotem śledztw w wielu krajach. Wszystkie modele iPhone’ów są dostępne dla klientów w Chinach)

— stanowisko Apple dla CNBC w sprawie naruszania patentów i wstępnego zakazu sprzedaży smartfonów w Chinach.

Firma z Cupertino informuje, że nie zamierza pozostać bierna i będzie dochodziła swoich praw w sądzie. Jednocześnie zapewnia, że wspomniane naruszenie patentów dotyczy wyłącznie urządzeń z zainstalowanym systemem iOS 11. Wszystkie dostępne w ofercie produkty posiadają najnowszą wersję oprogramowania w wersji 12.

Źródło: CNBC i Reuters

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu