Muzyka

Nowa usługa Empik Music może być odpowiedzią na braki polskiej muzyki w streamingu

Konrad Kozłowski
Nowa usługa Empik Music może być odpowiedzią na braki polskiej muzyki w streamingu
37

Empik kontynuuje ekspansję w branży cyfrowej. Po uruchomieniu subskrypcji Empik Premium, aplikacji Empik Go i abonamentów na e-booki oraz audiobooki przedstawił dziś własną usługę muzyczną Empik Music.

Empik Music powstał w odpowiedzi na oczekiwania klientów

Na początku wydarzenia Empik zaznaczył, jak długo obecny jest na polskim rynku i jak istotnym jest elementem branży. Jest dziś liderem w sprzedaży fizycznych nośników CD, DVD i winyli, a także w sprzedaży cyfrowej mp3, gdzie jest numerem jeden wśród sklepów z muzyką online w Polsce. Na świecie spada sprzedaż fizycznych wydań, ale jak informuje Empik, w Polsce dzieje się to nieco wolniej. Z usług streamingowych korzysta kilka milionów osób, niemal połowa zamieszkuje miasta większe niż 500 tys. mieszkańców, a ponad połowa deklaruje używanie więcej niż jednej usługi. Wśród słuchaczy przeważają osoby młode. Przed uruchomieniem Empik Music 72% ankietowanych opowiedziało, że to właśnie ta marka powinna uruchomić własną usługę muzyczną.

Naturalną odpowiedzią na pytanie, czy uruchomienie własnej platformy, było "tak", więc roboczo nazwano projekt Empik Music i ta nazwa pozostała do dzisiaj, do dnia premiery. Usługa będzie elementem ekosystemu Empiku - składają się na niego salony, program lojalnościowy (5 mln klientów), subskrypcja Empik Premium, a także aplikacje mobilne Empik Go (audiobooki, e-booki, podcasty na sztuki oraz w abonamencie) i Going (bilety na koncerty, agregoator wydarzeń). Empik Music będzie zintegrowane z pozostałymi usługami.

Aplikacje mobilne Empik Music

Jakość muzyki, biblioteka utworów, teksty piosenek i tryb offline

Aplikacje mobilne pojawią się na Androida i iOS-a. Unikalną cechą apek mają być teksty dla tysięcy piosenek, a prace trwają nad wdrożeniem bazy 800 000 tekstów, co będzie uzupełniane sukcesywnie. Aplikacja wspiera tworzenie własnych playlist, pobierać utwory do trybu offline. Muzyka oferowana jest w jakości 96, 160 i 320 kbps do wyboru oddzielnie w streamingu i do pobierania. AirPlay i Chromecast nie są w tej chwili wspierane, znajdują się na liście do zrealizowania, ale deklaracja dodania ich obsługi w konkretnym terminie nie padła. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii Asystenta Google, który w Polsce coraz częściej integrowany jest z usługami różnego rodzaju.

Ceny Empik Music

Empik przyjrzał się temu, jakie bariery powstrzymują wiele osób przed usługami streamingowymi, to płatności online. Empik pozwoli więc na dokonanie płatności za abonament Empik Music w swoich salonach w dowolny sposób (gotówką, kartą, BLIK-iem).

Usługa oferowana jest w następujących cenach:

  • 19,99 zł miesięcznie (59,97 zł za 3 miesiące) z opcją płatności miesięcznie
  • 17,50 zł miesięcznie (104,99 zł za 6 miesiące) z opcją jednorazowej płatności
  • 16,67 zł miesięcznie (199,99zł za 12 miesiące) z opcją jednorazowej płatności

Plan rodzinny jest w planach, na tę chwilę nie jest dostępny. Aplikację można przetestować za darmo przez 30 dni, a później odsłuchując 30-sekundowych wersji utworów. Obecni i nowi użytkownicy Empik Premium mogą aktywować aplikację Empik Music aż na 2 miesiące za darmo.

Czy usługa dostępna jest tylko na terenie Polski? Empik odpowiada: "tak, zainstalować i kupić można w Polsce. Mając już zainstalowaną aplikację i wykupiony abonament można już korzysta poza granicami Polski."

Empik Music a polska muzyka

Biblioteka utworów to przede wszystkim katalogi trzech największych wytwórni Sony Music, Warner i Universal, a także niezależnymi oraz spółka e-muzyka odpowiedzialna za sporą część polskich premier muzycznych. Mówi się o milionach utworów, ale konkretna liczba nie padła. Empik zapowiedział szereg kooperacji z polskimi wykonawcami, co przełoży się na treści na wyłączność (niedostępne w innych usługach) - już teraz są to 4 utwory artystki Sanah. Empik stawia także na współprace z artystami na innej płaszczyźnie - wspieranie polskiej młodej sceny muzycznej oraz współtworzenie playlist. Wśród nich pojawią się muzyczne inspiracje na przykład od Wojciecha Manna, który będzie przygotowywał cykl "To co lubię w moim klubie" oraz innych, jak Sanah, PRO8L3M czy Roksana Węgiel.

Polecamy: Jest ich coraz więcej i słucha się coraz wygodniej – podcasty w Spotify

To, czego mi przede wszystkim zabrakło w dniu premiery, to informacja lub deklaracja na temat współpracy z konkretnymi lokalnymi artystami i zespołami, których treści do tej pory nie są dostępne w żadnej usłudze streamingowej. Najbliżej polskich słuchaczy są Spotify i TIDAL, ale te globalne usługi nie skupiają się aż tak bardzo na poszczególnych rynkach. Tego mógłby dokonać Empik, biorąc pod uwagę pozycję firmy na polskim rynku. Pokłady polskiej branży z lat 60.,70. czi 80. czy nawet 90 są przeogromne, a braki w wymienionych serwisach niewiele mniejsze, więc jeśli ktokolwiek miałby w tej chwili zadbać o dostępność takich materiałów online, to powinien to zrobić Empik. Bez tego Empik Music (przy obecnych cenach) nie różni się znacząco od swojej konkurencji, która na tę chwilę dysponuje między innym znacznie lepszym zapleczem technicznym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu