podcasty spotify screenshot
13

Wszystko, co musisz wiedzieć o podcastach w Spotify

Nie w pierwszej kolejności, ale podcasty dotarły także do polskiej oferty Spotify. Gdzie je odnaleźć? Czy można dodać własny podcast do Spotify? Jakie podcasty są warte uwagi? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o podcastach na Spotify.

Podcasty to jedna z kilku nowości na Spotify, ale o wprowadzeniu programów wideo możemy jak na razie zapomnieć. Obecność podcastów w Spotify pozwala jednak pozbyć się jednej aplikacji z telefonu , jeżeli słuchacie ich na smartfonach. Na komputerze może to być po prosty wygodniejsza metoda na śledzenie nowych odcinków i ich odsłuchiwanie.

Podcasty w Spotify

spotify podcast grafika

 

Najpierw w aplikacjach mobilnych, później w aplikacji na desktopy – podcasty zagościły w polskiej ofercie Spotify. W przypadku iOS-a i Androida najłatwiej dotrzemy do nich poprzez zakładkę „Przeglądaj”, a następnie wybierając „Podcasty”. To tutaj mamy możliwość przejrzeć wszystki dostępne podcasty w Spotify. Najpierw wyświetlane są polecane audycje, zaś poniżej znajdziemy podział na kategorie tematyczne. Jeżeli którykolwiek z nich zasubskrybujemy, to trafi oczywiście do sekcji  „Moja biblioteka”. Na urządzeniach mobilnych możemy pobierać poszczególne odcinki podcastów i słuchać ich bez połączenia z siecią.

podcasty w spotify gdzie znaleźć

W aplikacji Spotify na komputery, podcasty znajdziemy w zakładce „Przeglądaj”. Znajdują się na końcu poziomej listy. Gdy klikniemy na link, zostaniemy przeniesi do dedykowanej im podstrony, gdzie również znajdziemy polecane podcasty i odcinki oraz podział na kategorie.

Dodawanie własnego podcastu do Spotify

Ci, którzy zdążyli już sprawdzić katalog podcastów w Spotify, mogli zauważyć, że oferta nie należy do najszerszych. Wszystko za sprawą polityki stosowanej przez Spotify – każdy dostępny do odsłuchania podcast został tam dodany przez administrację Spotify. Odpowiedzialny za dział podcastów zespół podejmuje decyzje o tym, które podacsty znajdą się w Spotify, a które nie. To wyklucza możliwość dodawania swojego podcastu do Spotify – niedostępny jest żaden formularz zgłoszeniowy. W efekcie katalog nie może równać się z tym, co znajdziemy przede wszystkim w iTunes czy na innych otwartych platformach.

Polecane podcasty

Lista słuchanych podcastów zależy od naszych upodobań i zainteresowań. Podcasty mogą dotyczyć wydarzeń bieżących, świata seriali i filmów, technologii, nauki czy polityki. Wśród tych, których słucham najczęściej znajdą się ukazujący się codziennie The Daily od New York Times’a, The Vergecast, czyli przegląd informacji technologicznych ze specyficznym komentarzem, wersje mówione (Spoken Edition) od Wired – News, Culture, Business i Science, Podcast Unlocked o tematyce wokół Xboxowej. To oczywiście nie wszystkie, ale te dla mnie najważniejsze. Niestety, nie każdy z nich jest dostępny w Spotify.

Czy byłbym skłonny do porzucenia aplikacji Pocket Casts i Grover Podcast na rzecz Spotify w przypadku uzupełnienia katalogu? Raczej nie, gdyż zarządzanie nimi w Spotify nie jest tak wygodne. Wyraźnie widać, że podcasty są jedynie dodatkiem, który może zwiększyć aktywność użytkowników, a nie kluczowym argumentem przy ich zdobywaniu. Niemniej, dla osób słuchających podcastów sporadycznie Spotify może okazać się dobrym wyborem.