Konsole

Dolby Vision nareszcie w grach na nowych konsolach Xbox

PW
Paweł Winiarski
1

Microsoft potrzebował prawie roku by gry na Xbox Series X/S zaczęły obsługiwać Dolby Vision. Ale jak to mówią - lepiej późno niż wcale.

Na chwilę obecną dla Dolby Vision HDR jest lub będzie zoptymalizowanych łącznie ponad 100 gier, w tym nadchodzące wielkimi krokami Halo Infinite. Microsoft nadmienia, że tysiące innych produkcji dostanie obsługę HDR10 lub Auto HDR dzięki temu, że nowe Xboksy zaczęły właśnie obsługiwać Dolby Vision.

Oczywiście żeby móc korzystać z tych dobrodziejstwa, poza konsolą, trzeba również posiadać telewizor obsługujący Dolby Vision, a następnie włączyć w nim odpowiednie opcje. W zależności od możliwości ekranu, gry mają według Microsoft zyskać blisko 40-krotnie większą jasność, 10-krotnie głębszą czerń oraz głębię kolorów sięgającą 12 bitów. Dolby Vision ma też działać w parze z ray-tracingiem, o ile oczywiście gra tę technologię obsługuje.

Tyle teorii, ale w praktyce powinniśmy poczuć zasadniczą różnicę. Oczywiście nie liczcie na to, że każda gra będzie wyglądać nieporównywalnie lepiej - Microsoft bardzo lubi zapewniać i rzucać takimi liczbami, praktyka później pokazuje różne rzeczy. Na pewno pamiętacie zamieszanie wokół Quick Resume, które ostatecznie obsługiwane było tylko przez część gier.

Warto pamiętać też o konieczności posiadania odpowiedniego telewizora i tu mówimy raczej o nowszych modelach, na kilkuletnich sprzętach cudów nie uświadczycie. Ale jeśli już złożycie sobie taki zestaw Xbox Series X/S i odpowiedni telewizor - dostaniecie nie tylko poprawiony obraz, ale również dźwięk przestrzenny, a to naprawdę potrafi zmienić odbiór gry. Sam doskonale pamiętam pierwsze gry z nieźle zakodowanym HDR-em i różnicę jaką widziałem kiedy tę funkcję wyłączałem. Ale tu również potrzebny jest odpowiednio dobry HDR w urządzeniu. Ostatnio porównywałem sobie tę właśnie technologię na dobrym OLEDzie z podobno niezbyt dobrym HDR-em w niezłym monitorze gamingowym. Różnica była mocno widoczna.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: