Polska

Dron dostarcza towary do sklepów Decathlon. Taka nowoczesność nam się podoba!

Konrad Kozłowski
Dron dostarcza towary do sklepów Decathlon. Taka nowoczesność nam się podoba!
13

O takich przedsięwzięciach słyszymy raczej w kontekście Stanów Zjednoczonych i gigantów pokroju Amazonu, a tymczasem sieć Decathlon transportuje towary pomiędzy swoimi sklepami właśnie za pomocą drona.

Dron dostarczy towary do sklepów Decathlon w Lublinie

Program komercyjnych dostaw z użyciem dronów wystartował 12 kwietnia to wspólny projekt Spartaqs Group i Lublinensis Dron Transport. Firmy współpracują z Decathlon Polska, a za nimi jest już pierwszy test. Pilotażowy program będzie usprawniał wymianę i transport towarów pomiędzy sklepami w obrębie miasta Lublin, gdzie już 6 maja odbędzie pierwszy zaplanowany lot. Odbędzie się on maszyną dronoid Hermes II, która została pokazana podczas pierwszych publicznych testów.

Praca zdalna w Polsce: 1/4 pracuje w nadgodzinach, blisko połowa oczekuje podwyżki

Względem poprzedniego modelu producentowi udało się zwiększyć zasięg aż dwukrotnie, uczynić drona lżejszym oraz wyposażyć go w wydajniejszy zespół napędowy, który powstał z myślą o tym modelu. Transportowane dronem towary będą znajdować się w specjalnych pojemnikach cargo, które mogą być różnej wielkości i kształtu. Według zapowiedzi loty będą mogły odbywać się też w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Dostawy dronami do sklepów znacznie przyspieszą realizację zamówień

Cały program może okazać się jedną z najlepszych decyzji sieci sklepów Decathlon, która świetnie radzi sobie w czasach pandemii. Zainteresowanie sprzętem sportowym wzrosło, a możliwość dokonywania zakupów online z przesyłką pod drzwi klienta lub odbiorem osobistym w sklepie stacjonarnym pozwala sklepowi prowadzić sprzedaż bez przerw. Ja też znalazłem się w gronie osób, które dokonywały zakupu w jednym z lubelskich Decathlonów i obsługa zamówienia była niezwykle sprawna.

Czekasz na paczkę z Aliexpress? Uważaj na oszustów, którzy podszywają się pod DHL

Jedynym problemem w obecnej sytuacji może być brak towaru w najbliżej znajdujący się względem nas sklepie. Do wyboru mamy wtedy wyprawę do bardziej oddalonego punktu odbioru lub wysyłkę zamówienia w paczce. Drugi scenariusz oznacza, że na zamówienie zaczekamy minimum jeden dzień roboczy, a to w niektórych przypadkach może być problematyczne (inni klienci, którzy odbierali zamówienia w tym samym czasie, co ja, kupowali między innymi zapasowe dętki i wentylki do kół rowerowych).

Wkrótce pojawi się bardzo wygodna alternatywa dla obydwu rozwiązań, bo transport zamówienia ze sklepu do sklepu odbędzie się w możliwie najsprawniej - podróż drona nie jest uzależniona od ruchu ulicznego i nie angażuje pracowników sklepu tak bardzo, jak klasyczne przesyłki.

Rośnie liczba sklepów internetowych, choć Polacy coraz ostrożniej podchodzą do e-zakupów

Jestem ciekaw na jakiej podstawie dobierane będą zamówienia, które zostaną uwzględnione w programie, ponieważ podejrzewam, że chętnych na szybki transport pożądanego towaru ze sklepu do sklepu będzie coraz więcej. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dotyczyć to będzie raczej mniejszych i lżejszych przedmiotów, różnego rodzaju akcesoriów, więc po większe elementy wyposażenia domowej siłowni lub rower będziecie musieli wybrać się samodzielnie;)

Plan zakłada uruchomienie programu dostaw dronem w całej Polsce

Najciekawiej ze wszystkiego brzmi jednak zapowiedź wprowadzenia programu na skalę całego kraju. Obecnie będzie on działał tylko w obrębie województwa, ale jego powodzenie może przełożyć się na uruchomienie bardziej złożonej sieci. Wtedy informacja o dostępności danego przedmiotu w znacznie oddalonym sklepie nie będzie już przeszkodą i powodem do rozważenia innego zakupu, ponieważ przesyłka mogłaby dotrzeć tego samego dnia do najbliższego nam sklepu. Żyjemy w fajnych czasach.

Źródło, zdjęcia: Spartaqs Group

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu