Wstąpienie do zawodowej służby w Siłach Zbrojnych RP nigdy nie było tak proste. Do uruchomionego w zeszłym roku portalu rekrutacyjnego dołączyła właśnie aplikacja mobilna na Androida i iOS, stworzona przez Wojskową Akademię Techniczną oraz Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
Zostań Żołnierzem - właśnie rozpocząłem rekrutację do wojska przez… aplikację mobilną
Portal rekrutacyjny do służby w Siłach Zbrojnych RP utworzony został we wrześniu 2020 roku, do tej pory swój akces do służy zawodowej złożyło za jej pośrednictwem 22 tys. kandydatów. Od wczoraj liczba ta powinna się znacznie zwiększyć, dzięki udostępnieniu aplikacji mobilnych na smartfony z Androidem i iOS na pokładzie.
Maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku poprzez aplikację kandydat otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, żeby odbyć rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz przejść badania lekarskie. W przypadku pozytywnych wyników i opinii, kandydat otrzyma na koniec dnia kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą), trwające do 30 dni.
Cały proces rekrutacji, wraz ze służbą przygotowawczą skrócony został teraz z dotychczasowych 190 dni do maksymalnie 50 dni.
Jestem skłonny w to uwierzyć, zwarzywszy na tempo jakie towarzyszyło mojej aplikacji, którą złożyłem za pośrednictwem aplikacji mobilnej na iOS, choć nie bez wsparcia portalu rekrutacyjnego, ale po kolei.
Zostań Żołnierzem - aplikacja mobilna na Androida i iOS
Zanim rozpoczniecie zakładanie konta w aplikacji, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami odnośnie zawodowej służby w Siłach Zbrojnych RP. W zakładce - Info dowiecie się, iż na start w pierwszym miesiącu służby możecie liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4 110 zł brutto. Ponadto są informacje o benefitach, zakwaterowaniu, przysługującym urlopie czy o wymaganiach w stosunku do kandydatów.
Samo założenie konta nie sprawia większego problemu, podajecie adres e-mail, imię i potwierdzacie na poczcie. Później ustalenie hasła i czas na właściwy formularz rekrutacyjny. Tutaj zaczynają się schody. W pierwszej kolejności nie da się podać prawidłowej daty urodzenia - z listy rozwijanej wybieramy ją w formacie DD.MM.RRRR, ale w formularzu zapisuje się odwrotnie: RRRR-MM-DD, i nie da się tego ręcznie zmienić, a przy zatwierdzeniu wyskakuje błąd. Podobnie nie da się wybrać gminy (wymagana) dla powiatu Miasta Stołecznego Warszawy, dostępny jest tylko… Płock.
I tu z pomocą przychodzi portal rekrutacyjny Wojska Polskiego, gdzie możemy wypełnić już do końca ten formularz, włącznie z datą urodzenia i gminą.
Po wysłaniu formularza, nasze zgłoszenie trafia do weryfikacji. W tym czasie możemy doprecyzować nasze oczekiwania odnośnie do kategorii służby. Do wyboru są działania bojowe, administracja, mechanika czy technologia i komputery oraz forma służby - zawodowa lub niezawodowa.
Na uwagę zasługuje tempo przyjmowania wniosków, mimo wczesnej pory od założenia konta, wypełnienia formularza i wysłania do weryfikacji, jego przyjęcie nastąpiło już po niespełna kwadransie.
W każdej chwili, jeśli uznacie, że nie jest to najlepszy pomysł na rozpoczęcie służby, możecie zrezygnować z kandydowania na swoim profilu.
Po rezygnacji, nie będziecie mogli już wrócić do tego procesu rekrutacyjnego, a formularz trafi do archiwizacji w ciągu dwóch miesięcy.
Aplikację mobilną Zostań Żołnierzem możecie pobrać z Google Play lub App Store, a jak się okazuje niezbędny do złożenia formularza portal rekrutacyjny dostępny jest pod tym adresem.
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu