Microsoft

Cortex A78C rusza na odsiecz Microsoftowi, PC na ARM dostaną mocny procesor

Kamil Pieczonka
Cortex A78C rusza na odsiecz Microsoftowi, PC na ARM dostaną mocny procesor
19

ARM nadchodzi z odsieczą dla Microsoftu. Twórca Windowsa od kilku lat ponownie próbuje wprowadzić architekturę ARM na urządzenia ze swoim systemem, ale delikatnie mówiąc nie wychodzi to zbyt dobrze. Cortex A78C może jednak co nieco w tej kwestii zmienić.

Cortex A78C - 8 rdzeni i wyższe taktowanie

Nowy procesor opracowany przez ARM to wariacja dobrze już znanego układu Cortex A78. Dopisek z literką C oznacza, że jest to wersja przeznaczona dla komputerów, a nie dla typowych urządzeń mobilnych. Zmian jest całkiem sporo, choć nie dotyczą one samej podstawowej architektury tego układu. Kluczowa zmiana to zwiększenie liczby wydajnych rdzeni, w typowych chipach dla smartfonów mamy zazwyczaj 4 rdzenie wydajne (klasy Cortex A78) oraz 4 oszczędne (np. Cortex A57). Natomiast w Cortex A78C konfiguracja jest odmienna, tutaj są tylko wydajne rdzenie i może być ich nawet 8. To całkowita nowość, która powinna w wielu sytuacjach znacznie pomóc komputerom z systemem Windows. Wygląda to też trochę tak, że ARM bierze przykład z Apple, które zamierza w swoich notebookach stosować układy wyposażone nawet w 12 rdzeni. Powinniśmy się o tym zresztą przekonać już jutro podczas konferencji "One more thing".

 

Dla porównania jeden z najwydajniejszych układów stosowanych w notebookach z ARM - Microsoft SQ2, ma tylko 4 wydajne rdzenie Kryo 495 taktowane zegarem do 3,1 GHz. Cortex A78C będzie mógł mieć takich rdzeni nawet 8 i to przy podobnym taktowaniu. Dodatkowo projektanci poszczególnych procesorów będą mogli zwiększyć też wielkość pamięci cache L3 do 8 MB, a także indywidualnie dobrać wielkość cache L1 i L2. Całości dopełni kontroler pamięci zapewniający przepustowość rzędu 60 GB/s. To wszystko pozwoli na stworzenie procesora, który nawet w trybie emulacji, zapewni wyższą wydajność w wielu aplikacjach na systemie Windows w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami.

Wydajność zapowiada się obiecująco, bo jak pokazują pierwsze testy Snapdragona 875, który bazuje na architekturze Cortex A78, wyniki w testach są nawet o 25% wyższe w porównaniu do wersji 865, na której bazuje układ SQ2 sygnowany logiem Microsoftu. Wygląda na to, że w kolejnej dekadzie procesory ARM mogą mieć coraz więcej do powiedzenia na rynku notebooków, szczególnie biorąc pod uwagę przesiadkę Apple na nowe procesory.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu