Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Polska

Ile trzeba pracować, by kupić konsolę nowej generacji?

PK
Piotr Kurek
27

Serwis Moja Gazetka przygotował zestawienie średnich zarobków netto w poszczególnych krajach oraz obowiązujące tam ceny konsoli Xbox Series X. Ile muszą pracować Polacy, by mogli pozwolić sobie na zakup sprzętu nowej generacji? I jak wypadamy na tle innych krajów?

Dwa tygodnie temu przedstawialiśmy Wam Index iPhone'a pokazujący, ile trzeba pracować, by pozwolić sobie na zakup świeżutkiego iPhone'a 12 Pro w wersji 128 GB. I choć metodologia obliczeń zastosowana przez Picodi nie do końca się podoba, tak z podobnymi pomysłami przychodzą inni. Tym razem zajęto się Xbox Series X. Konsole nowej generacji Xbox Series X i Xbox Series S zadebiutują w Polsce 10 listopada. Do premiery zostało więc nieco ponad tydzień. Za mocniejszą wersję zapłacić trzeba 2249 zł. Series S wyceniony został na 1349 zł. Ile więc trzeba pracować, by można było cieszyć się nową generacją cyfrowej rozrywki w najwyższej możliwej konfiguracji? Zestawienie prezentuje serwis Moja Gazetka.

Xbox Series X. Ile trzeba pracować, by go kupić w Polsce?

Zobacz też: Xbox Series X – co chcecie wiedzieć o konsoli?

Zakładając, że za Xbox Series X zapłacicie w dniu premiery 2249 zł, która stanowi ok. 58% średniego wynagrodzenia netto (127% dominanty — najczęściej wypłacanego wynagrodzenia w kraju), to będziecie musieli pracować na konsolę 11,63 dnia roboczego, co przekłada się na 93 godziny. Ci, którzy zarabiają dominantę, konsolę kupią znacznie później — po 25,5 dniach (204 przepracowane godziny).

Na tle innych krajów, Polska nie wypada tak źle, choć podobnie jak w przypadku iPhone'a 12 Pro, bliżej nam do końca zestawienia niż jego początku. Najgorzej wypada Ukraina. Tamtejsi pracownicy muszą przepracować 309 godzin — co przekłada się na 39 dni roboczych. A jak wypada to na tle innych krajów? Możecie zobaczyć na załączonym obrazku. Najwcześniej nowego Xboxa kupią mieszkańcy Szwajcarii (11 godzin), Danii (13 godzin). Podium zamyka Finlandia, w której trzeba jednak przepracować już 23 godziny, by móc wybrać się po zakupy.

Jak powstały te wyliczenia? Serwis Moja Gazetka użył cen konsoli Xbox Series X 1 TB w wariancie bez subskrypcji, które obowiązują w danych krajach — podanych przez producenta lub oficjalnych, lokalnych dystrybutorów. Kwoty średniego wynagrodzenia pochodzą z raportów udostępnianych przez urzędy statystyczne oraz serwisy dotyczące finansów i wynagrodzeń w wybranych krajach. Serwis założył też, ze miesiąc roboczy liczy 160 godzin, przy 8-godzinnym dniu roboczym, a możliwości zakupowe zakładały, że konsola będzie jedynym wydatkiem.

Aktualizacja 3.11

Po sygnałach czytelników i uwgach na temat nieprawidłowości w tabelce otrzymaliśmy od przedstawicieli Moja Gazetka nowe informacje. W przypadku Hiszpanii zaszedł błąd — jedna kolumna się przestawiła w Excelu. Grafika została zaktualizowana i teraz dane powinny się zgadzać.

Źródło: Moja Gazetka

Okładka: Jordan WhitfieldUnsplash

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: