Kino

W maseczce i bez hitów, ale do kina pójdę. Seanse w multipleksach wracają

Konrad Kozłowski
W maseczce i bez hitów, ale do kina pójdę. Seanse w multipleksach wracają
47

Decyzją rządu od 6 czerwca kina mogą gościć widzów, ale do tej pory żaden z polskich multipleksów nie wznowił seansów. Jako pierwsze zaprosi nas Multikino (już od tego piątku), a później Cinema City z początkiem lipca.

Wracamy do multipleksów

Multikino otwarte od 19 czerwca. Cinema City zapowiada powrót 3 lipca

Multikino ogłosiło właśnie powrót do działalności swoich multipleksów - nastąpi to w najbliższy piątek, 19 czerwca w wybranych lokalizacjach. Cinema City podało, że multipleksy w całym kraju tej sieci będą otwarte od 3 lipca. W obydwu przypadkach obowiązywać będą wyjątkowe zasady i obostrzenia, wobec których będą musieli dostosować się wszyscy widzowie odwiedzający kina.

Zobacz też: 6 czerwca zostaną otwarte kina, ale już teraz wiemy, że nie wszystkie

Polskie kina nie działają od połowy marca i czekały na IV odmrażania gospodarki, który pozwoliłbym im wznowić seanse. Stało się to 6 czerwca, ale ze względu na wiele czynników i niejasności, pokazy organizowane są jak na razie tylko w niewielkich kinach studyjnych. Cinema City nie będzie osamotnione w swoich działaniach z początkiem 3 lipca. Strona internetowa Multikina nadal zachęca nas do wzięcia udziału w ankiecie, ale niektóre tytuły - jak "Nieobliczalny" - posiadają dopisek, że pojawią się 3 lipca na ekranach kin tej sieci. Od teraz wiemy, że Multikino będzie działać od 19 czerwca.

Do ponownego otwarcia naszych kin podeszliśmy ze spokojem i uruchamiamy je stopniowo, żeby każde z nich było dobrze przygotowane. Pierwsze kina wznawiają działalność 19 czerwca br., a pozostałe Multikina uruchomimy 3 lipca br. Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort naszych pracowników oraz widzów w sieci Multikino wdrożyliśmy rządowe wytyczne dotyczące funkcjonowania kin po otwarciu – Paweł Świst, Prezes Zarządu Multikino S.A.

Kina Multikina otwarte od 19 czerwca. Nowe zasady w przed, w trakcie i po seansach

19 czerwca br. otwarte zostaną wybrane kina sieci Multikino: Poznań 51, Poznań Stary Browar, Poznań Malta, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Wola, Warszawa Złote Tarasy, Warszawa Młociny, Zgorzelec, Pruszków.

O tym, jak będzie wyglądać dopilnowanie nowych zasad czytamy w komunikacie prasowym:

We foyer kin sieci Multikino oraz w toaletach ulokowano stacje do dezynfekcji rąk, a obsługa multipleksów została wyposażona w przyłbice. Każde Multikino posiada specjalne oznakowania graficzne ułatwiające zachowanie dystansu między klientami w kolejkach do kas oraz materiały informacyjne przypominające o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa i higieny. W toaletach, które są na bieżąco sprzątane, znajdują się instrukcje dla klientów dotyczące prawidłowego mycia rąk. Ponadto w salach kinowych regularnie dezynfekujemy punkty częstego styku, jak klamki, podłokietniki i poręcze.

Helios nie podaje żadnych dat, ale bardzo prawdopodobne jest, że również wpasuje się w ten sam termin. Możliwe jest, że rozmowy z członkami rządu włodarze multipleksów prowadzą wspólnie próbując doprecyzować zasady, na których będą działać z powrotem kina.

Zasady w Cinema City - ponowne otwarcie

https://www.facebook.com/CinemaCityPoland/posts/10158715067642884?__cft__[0]=AZU2bHFIBDfm3GEd1PjxU0j_5mh2Q8aHyY75WmN_V9FJs6wueXgfNbMw6iv2YwWM4pK4NAlKDGWbeVve8Kl5XoGhZQA0qPBbbJ1uxWJ_7VWJKyOTsFAXP8qJlZ7W11IxKgwxtbuUzkS2SXzso5IwpgmxURQtqYTS-eD75XKQZte9bw&__tn__=%2CO%2CP-R

Po powrocie do działalności kin Cinema City obowiązywać będą zbliżone zasady, co w innych multipleksach. Pełna informacja dostępna jest na stronie internetowej kina, a poniżej znajdziecie wyszczególnione kluczowe punkty:

Podczas seansu trzeba być w maseczce?

Zgodnie z aktualną informacją od GIS należy być w masce podczas seansu.

Jak wygląda rezerwacja miejsc w kinie w kontekście zachowania bezpiecznego dystansu?

Zachowujemy co drugie miejsce wolne. Wyjątek stanowi rezerwacja miejsc obok siebie w przypadku osób mieszkających razem, rodzin i dzieci poniżej 13 roku życia

Czy będzie można kupić przekąski po otwarciu w kinie?

Tak! Od 3 lipca w naszych kinach będzie można kupić przekąski - nachosy, popcorn, napoje i inne produkty z naszej oferty.

Jak zapewniacie czystość i bezpieczeństwo w salach kinowych?

  • Nasi pracownicy i klienci są zobowiązani do noszenia masek ochronnych i rękawiczek
  • Nasze toalety są dezynfekowane i czyszczone co godzinę
  • Dezynfekcja rąk jest dostępna w kilku lokalizacjach kinowych
  • Dokładnie przestrzegamy wszystkich przepisów i zaleceń określonych przez rząd i sanepid.

Czy bez hitów i przy obostrzeniach kina na siebie zarobią?

Na chwile obecną największe obawy budzą kwestie sanitarne oraz... finansowe. Działanie wielosalowych multipleksów różni się od tego, jak radzą sobie studyjne kina. Ograniczenie pojemności sal o połowę będzie oznaczało znaczące spadki w liczbie widzów w najpopularniejszych porach, które nie tylko wyrównywały, ale przechylały szalę wpływów na korzyść kin. Pełne sale to niemal codzienny obrazek w ostatnich tygodniach poprzedzających zamknięcie kin, głównie ze względu na obniżenie cen biletów w Multikinie oraz Cinema City. Takie ceny powodowały, że widzowie chętniej wybierali się na seanse i kilkukrotnie nie udało mi się wejść na salę bez uprzedniej rezerwacji lub wykupienia biletu w kasie bądź online.

Zobacz też: Tęsknimy za kinem. Tysiące osób deklarują powrót na sale tuż po ich otwarciu

Trudno sobie teraz wyobrazić takie obrazki, bo powrót do normalności wydaje się niezwykle odległy. Sytuacja w Polsce oraz wielu innych krajach nie napawa optymizmem, a przecież zniesienie części obostrzeń i otwarcie kin nie sprawi, że sale będą zapełniać się do ostatnich dostępnych miejsc. Rzeczywistość może okazać się brutalnym weryfikatorem prawdziwych nastrojów w społeczeństwie, które w mojej ocenie nazbyt lekceważąco traktuje obecne zalecenia i obostrzenia. To jednak nie musi przełożyć się na wizyty w kinie, gdzie pozostajemy zamknięci w salach przez minimum 90 minut. Zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy widzami nie wydaje się problemem, lecz jednoczesne zezwolenie na sprzedaż napojów i przekąsek oraz przykaz posiadania założonej maseczki przez cały czas trwania pokazu wprowadza teraz pewien zamęt.

Co będziemy oglądać?

Multikino informuje, że w najbliższych tygodniach będziemy mieli szansę zobaczyć na dużym ekranie: „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, thriller „Niewidzialny człowiek” oraz młodzieżową produkcję „Wierzę w Ciebie”, komedia „Swingersi”, „365 dni”, film biograficzny „Zenek” oraz „Najświętsze serce”, „Thor: Ragnarok”, „Joker”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i więzień Azkabanu”W późniejszym czasie będziemy mogli obejrzeć "Tenet" Christophera Nolana, "Mulan" w wersji aktorskiej i "Tylko sprawiedliwość" od Warner Bros. Dla najmłodszych widzów przygotowano pokazy takich filmów jak „Naprzód” i „Gang zwierzaków” oraz „Zwierzogród”. Na początku lipca pojawi się nowość pt. „Czworo dzieci i coś”.

Wyczekuję więc kolejnych komunikatów, nie tylko tych związanych z datą wznowienia seansów, ale także dotyczących zasad, jakie będą obowiązywać w kinach. Te, oprócz zachowania reżimu sanitarnego, będą musiały zmierzyć się też z niewielką liczbą filmowych nowości, które przyciągnęłyby widzów na seanse. Premiery największych hitów są stale odkładane, więc repertuary będą opierał się na zaległych debiutach, mniejszych produkcjach, a być może nawet filmowych klasykach - przypomnijmy, że Multikino sondowało popularność takich tytułów jak "Władca pierścieni" czy saga Harry Potter wśród widzów.

Polecamy: Matrix 4 przesunięty na 2022 rok, opóźnienie łapią też inne firmy Warner Bros

Aktualizacja 18.06.2019 - data powrotu do działalności Multikina

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu