Smartfony

Bezprzewodowa ładowarka dla OnePlus 8 będzie miała moc 30W i... wentylator

Kamil Pieczonka
Bezprzewodowa ładowarka dla OnePlus 8 będzie miała moc 30W i... wentylator
17

Premiera  nowych smartfonów OnePlus będzie miała miejsce za tydzień, 14 kwietnia. Wiemy już o nich całkiem sporo, łącznie z tym, że będą przynajmniej dwa modele - OnePlus 8 i One Plus 8 Pro, a być może również wersja Lite. Teraz potwierdzono również bezprzewodowe ładowanie.

Bezprzewodowa ładowarka OnePlus z aktywnym chłodzeniem

Dzisiaj rano popularny bloger, Evan Blass, który w przeszłości publikował już wiele przecieków na temat smartfonów, pokazał rendery ładowarki i nowego smartfona OnePlus 8. Kilka godzin później, na forum producenta pojawił się oficjalny wpis potwierdzający to co już wiedzieliśmy. OnePlus przygotowało bezprzewodową ładowarkę, która będzie w stanie ładować z mocą nawet 30W. To niezły wyczyn, biorąc pod uwagę, że standardowa moc ładowania dla technologii Qi to 5W albo 10W. Dzięki temu OnePlus 8 Pro od 1% do 50% ma naładować się w czasie 30 minut.

Oczywiście im większa moc, tym więcej generowanego ciepła i inżynierowie OnePlus musieli sobie jakoś z tym poradzić. Dlatego sama ładowarka posiada wentylator, który odpowiada za chłodzenie cewki dostarczającej energię. Podobno jest on bardzo cichy (30 dB), ale mimo wszystko słyszalny. Na szczęście w tzw. trybie nocnym będzie można go wyłączyć (i ładować smartfon z mniejszą mocą). Sama podstawka wygląda całkiem zgrabnie i trzeba przyznać, że została dobrze pomyślana, ale otwartym pozostaje pytanie, ile będzie kosztować?

OnePlus do tej pory unikał ładowania bezprzewodowego argumentując to małą mocą takich urządzeń. Teraz problem ten został rozwiązany, technologię ładowania nazwano Warp Charge 30 Wireless, od nazwy stosowanej dla ładowania przewodowego. Nie jest to też już nic nadzwyczajnego, podobne możliwości mają siostrzane smartfony Oppo. Pete Lau nawet potwierdził w rozmowie z The Verge, że obie firmy współpracowały przy jej tworzeniu. Ładowarka OnePlus ma podobno sprawność rzędu 97% dzięki zastosowaniu wysokiego napięcia na wyjściu (20V przy 1.5 A), dopiero w samym telefonie napięcie jest najpierw obniżanego do 10V przy 3A, a dalej do 5V przy 6 A i w takiej formie trafia do baterii. Podobnie jak ma to miejsce przy ładowaniu przewodowym.

Oczywiście nie zabraknie też wsparcia dla technologii Qi, więc smartfona OnePlus 8/Pro będzie można naładować bezprzewodowo praktycznie wszędzie. Pozostaje tylko kwestia ceny, wiele wskazuje na to, że nowy model będzie ponownie jeszcze droższy od swoich poprzedników, a chętni na szybkie ładowanie bezprzewodowe będą musieli zapłacić jeszcze dodatkowo za szybką ładowarkę. To chyba tyle jeśli chodzi o pogromcę flagowców, w cenie smartfona ze średniej półki...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu