Program Polska Bezgotówkowa to fundacja powołana przez Związek Banków Polskich w porozumieniu z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii i operatorami płatniczymi VISA i Mastercard. W ramach tej fundacji zostanie przeznaczone 600 mln zł na wsparcie obrotu bezgotówkowego w Polsce. Dziś odbyła się wspólna konferencja eService, PKO Bank Polski, Poczta Polska i Orange, którzy to zawarli koalicję i będą dostarczali polskim małym i średnim firmom bezpłatne terminale płatnicze w ramach Programu Polska Bezgotówkowa.
Głównym założeniem programu jest wsparcie firm poprzez ułatwienie im startu w przyjmowaniu płatności bezgotówkowych w swoich firmach. Każda firma, która nie korzystała do tej pory z terminali płatniczych może przystąpić do programu i otrzymać do trzech terminali na 12 miesięcy za darmo i bez ponoszenia opłat na prowizje od transakcji dla VISA i MasterCard.
Nawiązana koalicja z kolei ma na celu ułatwienie i przyspieszenie tego procesu. eService będzie udostępniał darmowe terminale, Orange będzie partnerem technologicznym, a Poczta Polska z PKO Bank Polski udostępnią swoje oddziały, gdzie przedsiębiorcy będą mogli podpisać umowę i odebrać terminale płatnicze.
Joanna Seklecka, Prezes eService:
Potrzeby rynku skłoniły nas do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą nam na dotarcie do jak największej liczby przedsiębiorstw potencjalnie zainteresowanych Programem Polska Bezgotówkowa, stąd współpraca z liderami PKO Bankiem Polskim, Pocztą Polską oraz Orange. W ramach umowy z naszymi partnerami w Koalicji na rzecz Polski bezgotówkowej, przedsiębiorcy, którzy chcą otrzymać darmowy terminal, będą mogli przystąpić do Programu zarówno przez specjalnie stworzoną stronę bezgotowki.pl, jak i w oddziałach banku, salonach operatora komórkowego, czy też placówkach pocztowych i u swojego listonosza.
Zamówić będzie można dwa terminale, jeden tradycyjny i nowy bezprzewodowy z ekranem dotykowym SMART D220.
Na konferencji zaprezentowano jego działanie, przyjmuje płatności zbliżeniowe, jak i po włożeniu karty do terminala i zatwierdzane PIN-em. Wystarczy wprowadzić kwotę, wybrać formę płatności (obsługuje też BLIK-a) i potwierdzić płatność.
Ten model to już jest wstęp do e-paragonów, nie działa to tak, jak opisywałem Wam niedawno, czyli z automatu paragony miałyby być wysyłane na zdefiniowany w bankowości elektronicznej adres email, tutaj trzeba go ręcznie wprowadzić w terminalu.
Kiedy wprowadzenie adresu e-mail jest zbyt skomplikowane, można wybrać opcję wskazania numeru telefonu, na który później przyjdzie link do pobrania paragonu na dysk. Terminale te są bezprzewodowe, bateria wystarcza na obsłużenie do 200 transakcji, może działać w oparciu o własną sieć WiFi lub sieć GSM, wtedy trzeba zaopatrzyć się w kartę Micro SIM.
Co po tych 12 miesiącach? W przypadku tego nowego terminala przechodzi on na własność przedsiębiorcy, może korzystać z niego za darmo, płacąc jedynie prowizje od transakcji, natomiast standardowy terminal obciążany będzie miesięczną opłatą za dzierżawę zaczynająca się od kwoty 40 zł za miesiąc.
Więcej szczegółów odnośnie do możliwości otrzymania za darmo na 12 miesięcy takich terminali, znajdziecie na dedykowanej stronie bezgotowki.pl.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu