Polska

Kto stworzył Bitcoin? Jakie zagrożenia niesie za sobą? Dziś premiera najlepszej polskiej książki o kryptowalutach!

Kamil Świtalski
Kto stworzył Bitcoin? Jakie zagrożenia niesie za sobą? Dziś premiera najlepszej polskiej książki o kryptowalutach!
22

Kryptowaluty cały czas wzbudzają bardzo dużo emocji. I choć wielu ma problem ze zrozumieniem czym tak naprawdę są, to z niedowierzaniem śledzą wahające się kursy i czytają o wartościach, które zyskują najpopularniejsze z nich. Dzisiaj na rynku debiutuje książka autorstwa Michała Grzybowskiego i Szczepana Bentyna zatytułowana... po prostu "Kryptowaluty". Publikacja ta jest prawdziwym kompendium wiedzy, które przygląda się zjawisku w szerszej perspektywie.

Fragment książki

Kim NIE jest Satoshi Nakamoto?

Powstanie bitcoina, a co za tym idzie, koncepcji rejestrów rozproszonych, której bitcoin był pierwszą implementacją owiane jest szeregiem tajemnic. Po pierwsze, do dziś świat nie wie, kim był Satoshi Nakamoto, autor publikacji pod tytułem “Bitcoin: A peer-to-peer Electronic Cash System”, która stała się fundamentem koncepcji stojącej za kryptowalutową rewolucją1. Nie wiemy nawet, czy za opublikowaną w październiku 2008 roku pracą stał jeden człowiek, czy też grupa ludzi. I może nigdy się tego nie dowiemy, gdyż mityczny Satoshi Nakamoto potrafił zadbać doskonale o swoją prywatność. Być może, ze względu na to, że koncepcja, którą zaproponował była tak rewolucyjna, że jej skutki zaczynamy rozumieć dopiero po latach. Być może także dlatego, że, co może być nieprawdopodobne, spodziewał się tego, że po prawie dekadzie od rozpoczęcia prac nad systemem płatności pomijającej banki, a opartej na kryptografii, bitcoin będzie na ustach całego świata.

Być może również dlatego, że tajemniczy Satoshi do dziś nie wydał ANI JEDNEGO z prawie miliona swoich bitcoinów. Nie mamy w ogóle pewności, czy Satoshi nadal żyje. Jeżeli tak, to przy wycenie bitcoina w połowie grudnia 20172, jest on dziś jedną z pięćdziesięciu najbogatszych )

"Kryptowaluty" — kompendium wiedzy debiutuje na polskim rynku

"Kryptowaluty" nie jest pierwszą książką na polskim rynku, której ambicją jest przybliżenie czytelnikom tematu. Myślę, że to pierwsza z publikacji która stara się podejść do tematu jak najbardziej kompleksowo — a w przypadku takich zjawisk jak kryptowaluty, świeżość jest jak najbardziej wskazana. Z każdym miesiącem obserwujemy zmiany i jesteśmy świadkami nowych zjawisk, które zachodzą na rynku kryptowalut. Warto też zaznaczyć, że książka ta kierowana jest przede wszystkim do ludzi spoza branży informatycznej oraz finansowej.

Autorzy książki "Kryptowaluty": Michał Grzybowski i Szymon Bentyn

Zanim słów kilka o samej książce, to może przyjrzyjmy się najpierw sylwetkom autorów, którzy stoją za całym projektem. Nie są to ludzie, którzy z dnia na dzień obudzili się i postanowili edukować w tym zakresie. Nic z tych rzeczy!

Michał Grzybkowski

Prezes i założyciel największego centrum przetwarzania danych w Polsce - firmy Beyond.pl, a także współzałożyciel i inwestor w firmach związanych z nowymi technologiami: GreyWizard.com oraz GoldenSubmarine.com

Jego Alma Mater to Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, na którym studiował biznes elektroniczny u prof. Wojciecha Cellarego. Następnie, podczas studiów doktoranckich na tym samym Uniwersytecie, w Katedrze Inwestycji i Rynków Kapitałowych, pod kierunkiem prof. Waldemara Frąckowiaka, prowadził badania w zakresie ładu korporacyjnego.
W latach 2005-2006 studiował na University of Oxford, gdzie realizował indywidualny program badań doktoranckich. Jest laureatem drugiej edycji prestiżowego stypendium imienia Lesława A. Pagi.

Od 2016 roku doradca w krajowych i zagranicznych projektach ICO (Initial Coin Offering).

Profil autora w mediach społecznościowych:

Token personalny: MGC (Michal Gee Token) – notowany na etherdelta.com

Szczepan Bentyn (1987)

Kryptowalutami zainteresował się w 2013 roku. Znany w szczególności jako opiniotwórczy influencer, w prostych słowach opowiadający w mediach społecznościowych, na konferencjach i w artykułach o rewolucji, jaką są kryptowaluty. Założyciel i prezes zarządu Pracowni Nowych Technologii, w której rozwija i buduje rozwiązania oparte na technologii blockchain. Jako pierwszy Polak wyemitował swój personalny token - bentyncoin, którego wartość w ciągu pół roku wzrosła od 1 grosza o 6000%.

Profile autora w mediach społecznościowych:

Token personalny: BEN (Token of Szczepan Bentyn) – notowany na etherdelta.com i coinbe.net

O czym przeczytamy w "Kryptowalutach"?

Książkę "Kryptowaluty" podzielono na kilka części, z których możemy dowiedzieć się nie tylko czym są kryptowaluty, ale też skąd się wzięły, nie brakuje też wyjaśnień związanych z technologią na której są oparte, zagrożeń z nimi związanych, wyzwań które przed nami stawiają. Ostatnia część książki to poradnik, z którego możemy dowiedzieć się więcej więcej na temat najpopularniejszych kryptowalut, podpowiedzą także jak je kupować, gdzie bezpiecznie trzymać, a także jak wpisują się one w obecnie obowiązujące polskie prawo.

"Kryptowaluty": premiera książki już dzisiaj!

Dzisiaj uroczysta premiera książki. O godzinie 18 w Kluboksięgarni Radio Telewizja (Warszawa, ul. gen. Andersa 29) rozpocznie się wieczór autorski — dla tych którzy nie bedą mogli dotrzeć na miejsce dobra wiadomość. Cała impreza dostępna będzie online na profilach autorów. Jeżeli chcielibyście kupić książkę, możecie to zrobić na oficjalnej stronie projektu: https://kryptowaluty.edu.pl/.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu