Apple

Możecie przedpremierowo sprawdzić najnowsze wersje iOS, iPadOS, macOS!

Konrad Kozłowski
Możecie przedpremierowo sprawdzić najnowsze wersje iOS, iPadOS, macOS!
4

Długo wyczekiwany przez wielu użytkowników urządzeń Apple nareszcie nadszedł. Publicze wersje beta systemów iOS, iPadOS, macOS i tvOS są już dostępne do pobrania. Oficjalna premiera dopiero jesienią, ale już dziś możecie sprawdzić, co nowego przygotowało Apple. A jest tego naprawdę sporo!

Podczas konferencji WWDC Apple zaprezentowało zupełnie nowe wersje wszystkich swoich platform dedykowanych urządzeniom przenośnym, jak smartfon czy smartwatch, a także tabletom, komputerom i przystawce telewizyjnej. W efekcie, tej jesieni użytkownicy sporej części obecnych na rynku iPhone'ów, iPadów, komputerów Mac i zgarków Apple Watch otrzymają usprawnioną platformę z nowymi funkcjami. Dotyczy to także Apple TV, które jesienią będzie w centrum zainteresowania z powodu startu usługi Apple TV+ i premiery oryginalnych seriali Apple, spośród których widzieliśmy już zwiastun "For All Mankind".

Dzisiaj skupiamy się jednak nad nowymi wersjami systemów operacyjnych oraz zawartych w nich nowościach. iOS13 w pierwszej kolejności zaskoczy lub "zaskoczy" Was ciemnym motywem we wszystkich zakamarkach systemu oraz aplikacjach od Apple. Do tego cały pakiet wspomnianych aplikacji otrzymał nowe wersje (Notatki, Przypomnienia, Mapy, Mail), ale o wiele ciekawszą nowością jest iPadOS, który nareszcie zasługuje na odrębną nazwę. Posiadacze iPadów będą wniebowzięci aplikacją Pliki, która obsługuje teraz podłączane do iPada dyski zewnętrzne, pendrive'y i aparaty, z których zdjęcia można kopiować też bezpośrednio do żądanych aplikacji, jak również nowymi metodami organizowania pracy (podzielony ekran, uruchomionych kilka instacji tej samej aplikacji), a także szybsze sposoby na pracę z tekstem (gesty wklejania, wycinania, kopiowania). Sidecar zamieni iPada w bezprzewodowo podłączony do Maca ekran dotykowy, który pozwoli wygodniej pracować na przykład z aplikacjami graficznymi. Nieźle, prawda?

W macOS Catalina znajdziecie trzy nowe aplikacje Podcasty, Muzyka i Apple TV zastępujące iTunes, aplikację do kontrolowania czasu spędzanego przed komputerem, zupełnie nową wersję Find My, gdzie możecie namierzać swoje iUrządzenia nie tylko korzystają z GPS i sieci komórkowej, ale także przy wykorzystaniu innych sprzętów Apple w okolicy. macOS Catalina to także nowy etap w programie wdrażania aplikacji z iOS na macOS, wszystko dzięki projektowi Catalyst, który zastępuje Marzipana. O nowościach tvOS dla Apple TV i watchOS przeczytacie w naszym podsumowaniu konferencji WWDC 2019.

Jak wgrać betę  iOS 13, iPadOS, macOS i watchOS?

Jeśli nie korzystaliście do tej pory z programu niejawnych testów systemów Apple, to musicie dołączyć do grona testerów na stronie Apple: beta.apple.com/sp/betaprogram. Odwiedzamy ją z poziomu przeglądarki Safari, logujemy się na konto z użyciem Apple ID. Następnym krokiem jest pobranie profilu bety i jego instalacja na urządzeniu. Dopiero po restarcie urządzenia będzie ono rozpoznawalne jako uczestnik testów, dlatego po ponownym uruchomieniu odwiedzamy ustawienia i przechodzimy do sekcji z aktualizacjami. Nowa wersja systemu zostanie pobrana i zainstalowana.

Dobre zmiany w Apple! To musisz wiedzieć po najlepszej konferencji WWDC od lat

Należy pamiętać, że to dopiero początek publicznych testów wszystkich systemów, w związku z czym mogą i raczej będą zawierać sporo błędów, które spowodują, że system nie będzie tak wydajny i stabilny, jak finalne wydanie. Trzeba być na to gotowym i jeśli Wasz iPhone, iPad lub MacBook jest narzędziem pracy, to raczej nie zalecałbym instalacji wczesnej bety na takim urządzeniu, jeszcze. Warto uzbroić się w odrobinę cierpliwości i za te 4-6 tygodni zainstalować 3 lub 4 betę, w których te najbardziej rażące problemy będą naprawione.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu