Apple

Apple Watch vs. smartwatche z Androidem. Czy konkurencja ma jeszcze szansę?

Konrad Kozłowski
Apple Watch vs. smartwatche z Androidem. Czy konkurencja ma jeszcze szansę?
96

Po ostatniej konferencji w ofercie są już aż trzy modele Apple Watcha. Czy konkurencja z Wear OS (niegdyś Android Wear) może jeszcze myśleć o nawiązaniu rywalizacji?

Którego Apple Watch wybrać?

Początkowa wizja na Apple Watcha, jako element garderoby, za który klienci będą gotowi zapłacić po kilkanaście tysięcy dolarów, rozmyła się już jakiś czas temu. Aktualna oferta prezentuje się zgoła inaczej - Apple chce oferować jeszcze tańsze i bardziej przystępne smartwatche, a ich najczęściej uwypuklane cechy dotyczą sportu, fitnessu oraz zdrowia. To dlatego w ofercie pozostał Apple Watch Series 3 sprzed 3 lat oraz wprowadzono dwa nowe modele: Series 6 oraz SE.

Oto Apple Watch SE. Tańszy zegarek Apple, który ma duży ekran i chip S5

Ten ostatni nazewnictwem nawiązuje do iPhone'a SE, który wykorzystuje istniejącą już konstrukcję obudowy, jest wyposażony w nieco lepszą specyfikację niż wcześniejszy model przez co staje się dobrą propozycją dla osób, które nie mają większych wymagań i nie chcą wydać fortuny na nowe urządzenie. Względem Series 6 brakuje mu funkcji EKG, pomiaru natlenienia krwi oraz trybu ambient, czyli zawsze aktywnego ekranu - jeśli zależy Wam na co najmniej jednej z wymienionych cech, to lepszym wyborem będzie oczywiście najnowsza generacja Apple Watcha. Series 3 to najtańszy model, który może być polecany tylko tym osobom, które nie będą nadwyrężać jego możliwości (wydajności i baterii). Nie wiadomo też, jak długo będzie on jeszcze wspierany przez Apple.

Apple Watch Series 6. Jeszcze lepszy zegarek w nowych wersjach kolorystycznych

Czy przy tak rozbudowanym asortymencie Apple (tylko spójrzcie na oficjalnej stronie, jak wiele wariantów jest oferowanych) ktokolwiek będzie w stanie zagrozić im na rynku smartwatchy? I tak, i nie. A cytując klasyka: to zależy. Apple Watch jest wciąż urządzenie, którego pełnię potencjału dostrzeżemy w parze z iPhone'em. Co prawda możliwe jest już korzystanie z niego bez sparowanego smartfona Apple, ale będzie to niemałe ograniczenie.

Apple Watch vs. smartwatche z Androidem

Jeśli nie używacie iPhone'a, to Apple Watch nie jest dla Was, a takich osób jest przecież całe mnóstwo. Druga sprawa to design, którego wciąż jestem niemałym przeciwnikiem - nadal wyczekuję na stworzenie zegarka z okrągłym ekranem, by mógł faktycznie zastąpić klasyczny czasomierz na nadgarstku. Wersje sportowe nie są zbyt atrakcyjne wizualnie i nie będą pasować np. do stroju galowego. Smartwatche z Wear OS mają tę przewagę, że są przede wszystkim produkowane przez firmy obecne na rynku od lat i ich nowoczesne smartzegarki w dużym stopniu nawiązują i przypominają tradycyjne zegarki.

Test Oppo Watch. To zaskakująco dobry i przemyślany zegarek z Wear OS

Największą przewagą smartwatchy z Wear OS był do niedawna właśnie styl i wykończenie koperty, ale niektórzy producenci (jak Oppo czy Xiaomi) postanowili stworzyć klony Apple Watcha, ponieważ najwyraźniej tego oczekiwali klienci. Do pewnego momentu Wear OS potrafił całkiem znośnie współpracować z iOS-em, ale po premierze iOS 13 wszystko się zmieniło i nawet tak wytrwały użytkownik niepopularnego duetu (iOS + Wear OS) jak ja musiał z niego zrezygnować.

Recenzja Fossil Q Marshal – smartwatch, który chce być przede wszystkim zegarkiem

Apple Watch kontra Wear OS

Przewagą Wear OS nad Apple Watchem jest wciąż możliwość pobierania tarcz firm trzecich z Google Play, ale w kwestii monitorowania aktywności i snu watchOS nie daje konkurencji żadnych szans. Spójny i dopracowany ekosystem na zegarku i smartfonie sprawia, że niepotrzebne nam są żadne dodatkowe aplikacji i rozwiązania innych firm, podczas gdy w przypadku Androida i Wear OS byłoby to co najmniej wskazane, ponieważ Google Fit nie jest tak rozbudowaną usługą.

Konkretne zalety w solidnym opakowaniu. Casio WSD-F30 z Wear OS – recenzja

U konkurencji próżno też szukać tak uniwersalnych zestawów czujników oraz funkcji zdrowotnych (pomiar EKG, natlenienia krwi) czy wykrywania upadków (po czym automatycznie wybierany jest numer alarmowy). Dla równowagi, niektóre smartwatche z Wear OS (Casio czy Nixon) mogą być dobrymi propozycjami dla osób poszukujących naprawdę wytrzymałych zegarków z funkcjami trackingowymi, które będą im służyć podczas spacerów górskich czy wspinaczek. Nie będę ukrywał, że są miejsca, gdzie Apple Watcha (bez solidnego etui) wolałbym nie zabierać ze sobą. To nie dotyczy konstrukcji dedykowanych warunkom ekstremalnym, a takie posiadają na pokładzie Wear OS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu