Apple

iPad 8. generacji vs. iPad Air 4. generacji: co różni dwa nowe tablety?

Kamil Świtalski
1

Na wczorajszej konferencji Apple zaprezentowało dwa nowe modele swojego tabletu: iPada 8. generacji oraz iPada Air 4. generacji. Różnice widać już na pierwszy rzut oka — wyróżnia je jednak nie tylko wygląd, ale także podzespoły, możliwości, wsparcie akcesoriów oraz cena. Co różni te dwa sprzęty? W bezpośrednim porównaniu: więcej niż mogłoby się wydawać!

Porównanie iPada 8. generacji i iPada Air 4. generacji

iPad 8. generacji iPad Air 4. generacji
Ekran 10.2", LED, IPS, maksymalna jasność 500 mintów 10.8", LED, IPS, maksymalna jasność 500 nitów
Ekran - dodatkowe informacje Powłoka oleofobowa odporna na odciski palców Powłoka oleofobowa odporna na odciski palców, pełna laminacja wyświetlacza, powłoka antyodblaskowa, szeroka gama kolorów (P3), wyświetlacz True Tone
Głośniki Audio na dwa głośniki Audio na dwa głośniki o bogatym przestrzennym brzmieniu
Procesor A12 Bionic A14 Bionic
Wsparcie dla klawiatury Apple Smart Keyboard Magic Keyboard, etui Smart Keyboard Folio
Apple Pencil 1. generacji 2. generacji
Aparat tylni 8 MP, Przysłona ƒ/2,4 12 MP, Przysłona ƒ/1,8
Aparat przedni 1,2 MP 7 MP
Ładowanie Lightning USB-C
Warianty pojemności i ceny 32 GB (od 1599 zł), 128 GB (od 2099 zł) 64 GB (od 2899 zł), 256 GB (3699 zł)
Wymiary 250,6 x 174,1 x 7,5 mm 247,6 x 178,5 x 6,1 mm
Waga 490 g 458 g
Czas pracy na jednym ładowaniu do 10h (WiFi), do 9h (LTE) do 10h (WiFi), do 9h (LTE)
Zabezpieczenie Touch ID (w przycisku Początek) Touch ID (w górnym przycisku)
SIM (w wersji LTE) Nano-SIM, eSim Nano-SIM, eSim
Czujniki Touch ID, żyroskop trójosiowy, przyspieszeniomierz, czujnik oświetlenia zewnętrznego, barometr Touch ID, żyroskop trójosiowy, przyspieszeniomierz, czujnik oświetlenia zewnętrznego, barometr

Najbardziej oczywistą różnicą którą dostrzeże każdy już na pierwszy rzut oka jest wygląd urządzenia. iPad 8. generacji wygląda jak... stary, poczciwy, iPad — z dużymi ramkami i przyciskiem w dolnej części urządzenia. iPad Air 4. generacji niebezpiecznie zbliża się w kwestii designu do iPada Pro: brak przycisku z przodu urządzenia, smukła konstrukcja, mniejsze ramki. Są jednak dwie (no dobra, wliczając cenę to trzy) elementy przez które trudno te urządzenia porównać i sprawiające, że mimo pięknej palety kolorów nowego iPada Air — nie ma szans, bym wymienił na ten model mojego iPada Pro (2020). Pierwszym jest ekran — w iPadzie Air 4. generacji próżno szukać odświeżania 120 Hz, które potrafi zauroczyć od wejścia i właściwie później nie ma już powrotu do innych rozwiązań. Drugim zaś jest brak Face ID, zamiast tego Apple zamieściło swój czytnik linii papilarnych w przycisku włączania urządzenia — a głównym kryterium wyboru iPada Pro była kwestia pożegnania się w swoim życiu na zawsze z czytnikami linii papilarnych.

Nie da się jednak ukryć, że większy (o 0,6") ekran iPada Air prezentuje się znacznie lepiej — nie chodzi tylko o wielkość i kwestię ramek, ale także dodatkowe powłoki (antyodblaskowa) oraz kolory (P3, True Tone). Do tego dochodzi kwestia wydajności (to jednak dwie generacje procesora dalej), a także wsparcie dla Apple Pencil drugiej generacji. Tego, który można już przyklejać magnetycznie do obudowy iPada, w ten sposób także go synchronizując oraz ładując. iPad 8. generacji wciąż ma wsparcie wyłącznie dla pierwszej generacji rysika — tego ładowanego lightning, bez opcji przypięcia go do urządzenia. A kiedy już jesteśmy przy ładowaniu — to warto mieć na uwadze, że iPad Air 4. generacji doczekał się wejścia USB-C, a iPad 8. generacji wciąż tkwi w świecie złącza Lightning.

Ostatnią różnicą jest, oczywiście, cena. Cena iPada 8. generacji vs. cena iPada Air 4. generacji — tutaj pojawia się prawdziwa przepaść pokazująca, że to urządzenia kierowane do zupełnie innej grupy docelowej. Droższy z modeli niebezpiecznie zbliża się do półki Pro nie tylko wyglądem, ale także kwotą którą przyjdzie nam za niego zapłacić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu