Apple

Apple nie dopracowało iOS 14 i już szykuje nowości w nadchodzącej becie

Konrad Kozłowski
Apple nie dopracowało iOS 14 i już szykuje nowości w nadchodzącej becie
43

Po nagłej premierze iOS 14 na jaw wychodzą kolejne problemy z nową wersją systemu, a Apple zdążyło już udostępnić kolejną wersję beta z nowościami.

Nagła premiera iOS 14, iPadOS 14 i watchOS 7

Apple zaskoczyło dziennikarzy, sprawiło niespodziankę użytkownikom i zirytowało deweloperów. Nagła premiera iOS 14, z którym nie wszystkie aplikacje są do końca zgodne i nie wykorzystują nowych możliwości, sprawiła, że twórcy programów mieli nieco ponad 24 godziny na upewnienie się, że ich ostatnia wersja aplikacji będzie działać na urządzeniach z nową wersją iOS-a, iPad-OS i watchOS 7 - aktualizacje instaluje bowiem spora większość użytkowników.

Moje życie nie wygląda już tak samo. Zmieniłem domyślną przeglądarkę w iOS

Problemy ze zmianą domyślnych aplikacji w iOS

Jedną z nowości z iOS 14 jest opcja zmiany domyślnych aplikacji dla przeglądarki oraz klienta poczty e-mail. Chwilę przed premierą, jakby przewidując działania Apple, Google udostępniło aktualizację dla Chrome'a, która dodała wsparcie dla nowej funkcji w iOS 14. Microsoft zrobił to samo dla Outlooka chwilę po udostępnieniu aktualizacji, więc użytkownicy mogą już skorzystać z niej jako domyślnego programu do obsługi e-maila. Na zmianę domyślnego kalendarza czy map jeszcze musimy zaczekać, ale jeśli będzie to działać tak samo, jak w tej chwili, to nie wiem, czy mamy się do czego spieszyć.

Nie wiadomo, czy Apple zrobiło to umyślnie, czy jest to błąd (co jednak wskazywane jest jako bardziej prawdopodobna przyczyna), ale ustawienie domyślnej przeglądarki i aplikacji e-mail jest w kilku sytuacjach restartowane i przywracane do fabrycznego stanu (Safari oraz E-mail). Dochodzi do tego po ponownym uruchomieniu urządzenia, a także po instalacji innej aplikacji, która jest oznaczona jako jedna z dostępnych alternatyw dla Safari czy E-maila. Każdorazowe sprawdzanie, czy przypadkiem iOS nie zmienił ustawień to żadna przyjemność i udogodnienie, więc mam nadzieję, że (niezależnie od powodu takiego stanu rzeczy) Apple szybko naprawi ten problem.

Co nowego w wersji beta iOS 14.2?

A wersja beta nowego iOS-a jest już w drodze. Lista nowości w iOS 14.2 beta przynosi integrację usługi Shazam z Centrum sterowania, a także odświeżone kontrolki do sterowania multimediami. Tam pojawiły się również sugestie dotyczące innych treści, które mogą nas zainteresować. Wywołanie funkcji rozpoznawania utworów muzycznych przy użyciu Shazama nie było wcześniej tak wygodne i najszybciej udawało mi się to zrobić z wykorzystaniem komendy głosowej wydawanej Siri, by rozpoczęła nasłuchiwanie.

Źródło: 9to5mac

W iOS 14.2 będzie to możliwe po zaledwie tapnięciu w przycisk w Centrum Sterowania, a wiemy jak duże znaczenie ma szybkość w takich sytuacjach, gdy mamy zaledwie moment na złapanie kawałka odtwarzanego utworu. Z mniejszych nowości wspomnę o zaktualizowanej ikonce aplikacji Watch, która zyskała nową opaskę Solo Loop (pozbawiona jakichkolwiek zaczepów).

iOS 14 - lista nowości. Na to czekali posiadacze iPhone'ów

Najwyraźniej przy iOS 14 Apple będzie musiało ponownie szybko reagować na problemy i błędy w systemie zgłaszane przez użytkowników, co doskonale pamiętamy z okresu debiutu iOS 13 rok temu, a także w poprzednich latach. Nie do końca wiem, czemu miała służyć przyspieszona premiera, bo jak wspomniałem na wstępie przyniosło to tylko większości osób problemy.

Recenzja iOS 14. Omawiamy najważniejsze nowości

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu