Recenzja

Pilot, stacja ładująca, kamera. Ile warte są oficjalne akcesoria do PlayStation 5? Recenzja

Paweł Winiarski
Pilot, stacja ładująca, kamera. Ile warte są oficjalne akcesoria do PlayStation 5? Recenzja
Reklama

Wraz z premierą PlayStation 5, firma wypuściła na rynek zestaw dodatkowych akcesoriów do konsoli. Już je sprawdziłem i wiem, czy warto wydać na nie pieniądze.

Akcesoria PS5 - czego potrzebujemy?

Rynek akcesoriów do konsol ma się dobrze. Słuchawki, pady, ładowarki - nie ma tego tak dużo jak w przypadku PC, ale jednak czołowi producenci sprzętu dostarczają urządzeń dla w zasadzie każdej generacji. Póki co nie jest zbyt głośno o dodatkach do nowych konsol, ale temat na pewno niedługo się rozkręci. Tymczasem Sony postanowiło wraz z premierą PS5 wypuścić kilka oficjalnych urządzeń, które już na pierwszy rzut oka pasują do konsoli idealnie - przynajmniej wizualnie. Niedawno przygotowałem dla Was osobny materiał o headsecie Pulse 3D, przetestowałem też jednak oficjalnego pilota, stację ładującą i kamerę do PlayStation 5.

Reklama

Co więc warto dokupić do konsoli? Jeśli planujecie grać w kilka osób, na pewno drugiego pada. Przyda się też jakiś headset (tym razem nie ma żadnego w zestawie z konsolą) i na przykład dodatkową ładowarkę zewnętrzną - w formie stacji dokującej.

Akcesoria PS5 - Pilot sterowania multimediami

Pod taką nazwą znajdziecie wycenionego na 139 złotych oficjalnego pilota do PlayStation 5. Urządzenie jest dość małe i nie ukrywam - zgrabne. Jest nieco zaokrąglony od dołu, przez co dobrze leży w dłoni. Natomiast już na start dwie rzeczy, które nie przypadły mi do gustu. Po pierwsze - krawędzie przy spodzie są dość ostre i drapiące w dłoń. Po drugie - trzeba się trochę mocować z obudową by dostać się do baterii (dwa paluszki Sony miałem w zestawie).

Pilot wizualnie idealnie pasuje do PS5, ma tę samą kolorystyka i wydaje się zrobiony z tego samego plastiku (i w przeciwieństwie do słuchawek czerń to piano black, więc będzie się konkretnie rysować). Jeśli chodzi o przyciski - raczej skromnie, ale jest tu w zasadzie wszystko, co potrzebne do sterowania multimediami. Nie mam natomiast pojęcia po co umieszczono przycisk do wyszukiwania głosowego, skoro nie mogłem tej funkcji uruchomić na konsoli - nie spinała się też z moim telewizorem Sony. Spinał się natomiast sam pilot, za pomocą którego mogę uruchomić TV oraz regulować jego głośność.

Okrągły przycisk wybierania otoczono czterema przyciskami prostokątnymi, które służą do nawigowania w serwisach VOD, menusach płyt BD i DVD oraz menu konsoli - więc tak, za pomocą pilota możecie również uruchamiać typowo "konsolowe" funkcje. Są przyciski do sterowania multimediami - do tyłu, play/pauza, do przodu. Swoje własne przyciski otrzymały również cztery serwisy - Disney+ (nie da się go uruchomić w Polsce), Netflix, Spotify i YouTube. Jeśli nie macie zainstalowanej którejś z aplikacji, konsola podrzuci linka do pobrania. Na samym dole umieszczono wystający przycisk PlayStation, który służy dokładni do tego samego, co podobny przycisk na padzie.

Reklama

Jak to działa? Bardzo dobrze. Porzuciłem ostatnio AndroidTV na rzecz Netfliksa i YT na PS5 właśnie i pilot jest zdecydowanie wygodniejszy niż kontrolowanie multimediów padem DualSense. Do tego sam Netflix działa na PS5 re-we-la-cyj-nie i nie mam ochoty wracać do AndroidTV, wyleczyłem się też z zakupu AppleTV. Jedna rzecz jest dla mnie natomiast dziwna - kiedy używałem słuchawek Pulse 3D oglądając film, nie mogłem regulować głośności pilotem. To znaczy mogłem, ale głośność telewizora, a nie dźwięku w słuchawkach. Kompletnie bez sensu, szczególnie że chodzi o ekosystem własnych sprzętów - ktoś tu czegoś nie dopatrzył.

Reklama

Plusy

  • ergonomiczny kształt
  • o wiele lepsze sterowanie niż za pomocą DualSense
  • wygląda pasujący do konsoli

Minusy

  • nieco ostre krawędzie od spodu
  • przycisk Disney+, które wciąż nie działa w Polsce
  • brak możliwości regulacji głośności podczas oglądania materiałów w słuchawkach Pulse 3D

Akcesoria PS5 - Stacja ładująca Sony DualSense

Na 139 złotych wyceniono również zewnętrzną ładowarkę do padów DualSense. Podobno kontrolery ładują się na niej tak samo szybko jak na PS5 i na pierwszy rzut oka może być to prawdą - tyle tylko, że w ogóle nie zwrócicie na to uwagi, jeżeli oczywiście będziecie je odkładać do stacji po każdej sesji z konsolą. Muszę przyznać, że ładowarka do kontrolerów bardzo przypadła mi do gustu. Konstrukcja może i jest prosta, ale przez kolorystykę, kształt i projekt idealnie pasuje do PS5. Pady nie są może w niej superstabilne i trzeba się przyzwyczaić do odpowiedniego wkładania, ale to kilka prób i ruch stanie się naturalny, a będą kontrolery zawsze naładowane. Przyznam, że nigdy wcześniej nie zdecydowałem się na zakup takiego urządzenia i teraz bardzo żałuję, bo jest bardzo przydatne.

Jak widzicie jednak na zdjęciu, piano black to kiepskie wykończenie plastiku, zostają na nim absolutnie wszystkie odciski palców. Aha - ładowarka posiada swój własny "zasilacz", który podpinacie do gniazdka - końcówka nie jest jednak złączem USB-C. I trochę szkoda, że nie ma choć jednego dodatkowego, zewnętrznego portu USB, za pomocą którego można byłoby naładować coś jeszcze

Plusy

  • szybkie ładowanie padów (prędkość podobna do tej z kabla podłączonego do konsoli)
  • niewielki rozmiar
  • wygląda pasujący do konsoli

Minusy

  • brak możliwości podpięcia ładowarki ze złączem USB-C
  • pady nie są na ładowarce stabilne
  • brak dodatkowego, zewnętrznego portu USB

Akcesoria PS5 - Sony PlayStation 5 HD Camera

Najmniej z całego zestawu przypadła mi do gustu oficjalna kamera do PlayStation 5. Nie da się natomiast ukryć, że konstrukcja jest zdecydowanie lepsza niż obie wersje kamery do PS4 - zmniejszono rozmiar, kolorystycznie idealnie pasuje do PS5. Dodatkowo ma dwa tryby przymocowania - może stać lub być zawieszona na telewizorze/monitorze za pomocą ruchomej nóżki. Z tym bywa różnie, przy wąskich telewizorach nie jest to zbyt stabilne, ale doceniam pomysł.

Reklama

Technicznie niby jest dobrze, choć nie rewelacyjnie jak na 2020 rok. Maksymalna rozdzielczość 1920x1080 to trochę mało, szczególnie w erze konsol 4K. Z drugiej strony to i tak tylko małe okienko podczas streamingu, więc 4K nie jest potrzebne. No właśnie - kamera służy w zasadzie tylko do streamowania, nie jest bowiem kompatybilna z PlayStation VR. Dziwna decyzja, tak samo jak dziwna jest konieczność posiadania adaptera by podłączyć gogle do PS5.

Niestety, jakość obrazu nie zachwyca. Przy normalnym oświetleniu na obrazie jest pełno ziarna, szczególnie na czarnych powierzchniach. Kiedy dodacie natomiast oświetlenie, twarz robi się za bardzo przepalona. Niby są opcje dostosowania obrazu kamery, znajdziecie tam nawet kluczowanie, ale ustawienia raz działają, a raz nie - jak na poniższym obrazku. Dodam, że kamera była podłączona, działała zarówno konfiguracja jak i streaming z jej wykorzystaniem, więc kompletnie nie wiem skąd informacja o niepodłączonym sprzęcie.

Jakość samego obrazka możecie zobaczyć na poniższych screenach.

Jakość nagrania na transmisji Twitch poniżej (ps. to Mortal Kombat 11, więc ustrzegam - jest sporo wirtualnej krwi).

Kompresja zrobiła swoje i wygląda to dość mizernie (stream 1080p). W okolicach 1:15 możecie usłyszeć jakoś mikrofonu z kamery - dźwięk jest zniekształcony, metaliczny, jakby sprzęt starał się dość nieudolnie ucinać niepotrzebne dźwięki.

Plusy

  • mniejszy rozmiar niż w kamerach do PS4
  • uniwersalna, regulowana podstawka (możliwość przypięcia kamery do TV)
  • wygląda pasujący do konsoli

Minusy

  • przeciętna jakość obrazu
  • przeciętna jakość dźwięku
  • brak możliwości podpięcia do komputera

Czy da się podłączyć Sony PlayStation 5 HD Camera do PC?

Nie. Po wpięciu kamery do portu USB komputera (Windows 10), system znajduje ją jako "USB Boot". Systemowa aktualizacja sterowników natomiast niczego nie zmienia. Ciekawe czy firma zdecyduje się któregoś dnia na wypuszczenie paczki z driverami i obsługę kamery na komputerach, byłaby to fajna opcja, szczególnie teraz, kiedy jesteśmy w trakcie pracy zdalnej i e-nauczania. Moim zdaniem to trochę niewykorzystany potencjał. Sprzęt wyceniono na 269 złotych i choć jeśli chcecie streamować na PS5, a nie chcecie inwestować w cały zewnętrzny zestaw i łączyć transmisji - zbyt dużego wyboru nie macie. Trzeba jednak powiedzieć jasno - kamera jest co najwyżej przeciętna i po sprzęcie do PS5 spodziewałem się lepszej jakości obrazu. Bo do wykonania samego urządzenia ciężko się przyczepić.

Jestem bardzo ciekawy czy w ogóle rozważacie zakup oficjalnych akcesoriów do PlayStation 5, a jeśli tak - to które przykuło Waszą uwagę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama