Mobile

10 GB mobilnego internetu wystarczy połowie z Was [wyniki ankiety]

Krzysztof Rojek
10 GB mobilnego internetu wystarczy połowie z Was [wyniki ankiety]
3

Zapytaliśmy Was o to, jak dużo internetu mobilnego jest Wam potrzebne do komfortowego surfowania po sieci i do czego dokładnie go wykorzystujecie. A Wy nam odpowiedzieliście.

W zeszłym tygodniu zdecydowałem się poruszyć temat mobilnego internetu. W końcu żyjemy w czasach, w których 5G i dużo wyższa prędkość przesyłu danych komórkowych nie tylko jest tuż za rogiem, ale wręcz staje się powszechnie dostępna dla każdego. Dlatego zaczęło mnie zastanawiać, ile tak naprawdę ludzie wykorzystują swojego mobilnego internetu. Celowo nie mówiłem, ile transferu sam zużywam, ponieważ mogłoby to wpłynąć na wasze odpowiedzi. Teraz jednak mogę już powiedzieć, że w moim przypadku pakiet 20 GB co miesiąc wystarcza, bym nie musiał nigdy przełączać się na Wi-Fi, nawet w momencie, gdy muszę pobrać aktualizację do wielu programów na smartfonie. W waszym przypadku wyniki potrafią sporo powiedzieć o tym, jak dziś korzysta się z internetu.

Ile gigabajtów jest Wam potrzebnych?

Jeżeli chodzi o wyniki samej ankiety, to mogą one być dosyć zaskakujące. Z jednej strony bowiem, największą grupę stanowią osoby, które co miesiąc zużywają od 10 do 20 GB mobilnych danych. Więcej niż jedna piąta (22,6 proc.) z Was tak robi. Jednocześnie, aż prawie połowie z Was wystarcza dużo mniej i 10 GB w pełni usatysfakcjonuje Wasze potrzeby. To, co mnie zaskoczyło, to także duży udział największych pakietów internetowych. Ponad 12 proc. z Was zużywa co miesiąc ponad 50 GB. Niektórzy z Was byli na tyle mili, że w komentarzach pod poprzednim postem podzielili się podsumowaniami swoich transferów sięgającymi 600 czy nawet 800 GB (chociaż trzeba pamiętać, że mówimy tu chociażby o zastosowaniach stricte biznesowych).

Czy Wasz pakiet internetowy jest dopasowany do Waszych potrzeb?

Wszyscy wiemy, jak działają sprzedawcy i jakich sztuczek używają, by namówić klienta na wybór droższego abonamentu. Dodatkowe gigabajty mobilnego internetu są tutaj jednym z głównych argumentów za tym, by na comiesięczne opłaty przeznaczyć więcej. Jak się jednak okazuje - zdecydowana większość z Was jest zadowolona z planu taryfowego u swojego operatora.

Do czego wykorzystujecie internet mobilny?

Powstaje więc pytanie - na jakie usługi najczęściej zużywacie swój transfer. Pierwsze miejsce nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ przeglądanie sieci to podstawowa aktywność prawie wszystkich (97,7 proc.). Na drugim miejscu są komunikatory (Messenger, Signal etc.) z 84,1 proc. głosów. Co ciekawe, dużo mniej z Was używa mobilnych pakietów do przeglądania social mediów (66,3 proc.).  Mniej więcej tyle samo osób wykorzystuje je do nawigacji (65,2 proc.). Z drugiej strony skali są z kolei gry mobilne - tylko 17 proc. z Was do grania w nie używa mobilnego transferu danych.

W ankiecie celowo dałem Wam możliwość wpisania własnych zastosowań dla mobilnych pakietów i tutaj zdecydowanym królem odpowiedzi była funkcja hotspotu dla innych urządzeń - telefonów i laptopów - zarówno kiedy jesteście w podróży, jak i awaryjnie, jeżeli nastąpi przerwa w dostawie internetu stacjonarnego.

Po powyższych danych widać więc, dlaczego dużej części użytkowników wcale nie potrzebny jest bardzo duży pakiet danych. Widać bowiem, że większość osób wykorzystuje internet mobilny do aktywności, które nie pochłaniają aż tak dużo transferu (przeglądanie sieci, komunikacja). Najbardziej wymagające dla transferu aktywności (aplikacje streamingowe czy gry) sa podejmowane przez mniejszość użytkowników. Oczywiście, nie można tu mówić o przyczynowości (być może niektórzy nie pobierają dużych plików przez siec komórkową właśnie ze względu na ograniczenia w transferze). Dlatego też będę bardzo ciekawy, czy jeżeli przeprowadziłbym taką ankietę za 2-3 lata, kiedy 5G przestanie być nowością, a zacznie być standardem, jak dziś LTE, to czy realnie zmieni to sposób korzystania z internetu w smartfonach, czy też ludzie będą podejmowali te same aktywności, tylko będą robili to ze zdecydowanie większym komfortem.

A wy co o tym myślicie. Czy coś Was w tych wynikach zaskoczyło?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu