Mobile

Nowy system operacyjny Huawei kompatybilny z aplikacjami na Androida. To zadecyduje o sukcesie HarmonyOS?

Krzysztof Rojek
Nowy system operacyjny Huawei kompatybilny z aplikacjami na Androida. To zadecyduje o sukcesie HarmonyOS?
79

Nowe informacje o HarmonyOS sugerują, że nie tylko będzie on wyglądał jak EMUI 11, ale też - uruchomi aplikacje z Androida.

Nowy system operacyjny od Huawei jak był, tak jest owiany dużą dozą tajemnicy. Póki Huawei nie wypuści go na szeroki rynek, jedyne na czym możemy opierać się w przypadku tego systemu to domysły i przecieki. A tych drugich jest już całkiem sporo. Wiemy już między innymi, że Huawei planuje przesłać nowy system za darmo na istniejące już na rynku smartfony, aby użytkownicy mogli wybrać, z czego chcą korzystać. Teraz jednak do wiadomości publicznej została podana informacja o chyba najważniejszej funkcji, bez której HarmonyOS można by było od razu pogrzebać.

HarmonyOS ma wspierać aplikacje Androida

Pomimo tego, że beta HongmengOS/HarmonyOS ma być wypuszczona dopiero jutro, wychodzi na to, że niektórzy deweloperzy otrzymali/zdobyli update nieco wcześniej. Stąd też mamy pierwsze informacje o działaniu nowego systemu od Huawei.

Jeżeli te rewelacje okażą się prawdziwe, to może oznaczać, że nowy system operacyjny będzie mógł mieć naprawdę mocny start, kiedy trafi na urządzenia użytkowników. Dlaczego? Po pierwsze, zastosowanie w nim nakładki systemowej EMUI (albo wręcz użycie jej jako domyślnego wyglądu) sprawi, że ktokolwiek spojrzy na telefon z EMUI będzie potrafił się w nim odnaleźć, jeżeli tylko  korzystał wcześniej z Androida. Druga informacja jest jednak ważniejsza. Gdyby bowiem HarmonyOS działało tak jak swego czasu mobilny system operacyjny od Microsoftu, pozwalając tylko na instalacje aplikacji pisanych pod ten system, to poległoby ze względu na brak kluczowych programów. Jeżeli jednak można instalować tam aplikacje pisane pod Hongmeng i pod Androida, daje to na start dużo niższy próg wejścia dla użytkowników.

Harmony OS - co z usługami Google?

Oczywiście, Huaweie z nowym systemem operacyjnym nie będą miały dostępu do usług Google, tak jak nie mają go teraz. Jednak jeżeli chodzi o rozpatrywanie kwestii sukcesu systemu operacyjnego, to jestem przekonany, że nie są one potrzebne. Wszystko dlatego, że jeżeli na HarmonyOS przejdzie sam rynek Chiński (co jest możliwe dzięki dużej dozie patriotyzmu konsumenckiego) to system ten zdobędzie na tyle duży udział w globalnym rynku, że deweloperom będzie się opłacało pisać aplikacje dostosowane do niego. Dzięki temu HongmengOS może stać się ważnym graczem na rynku mobilnych systemów nawet w przeciągu miesięcy.

Kluczowe moim zdaniem będzie nie to, czy system będzie miał usługi Google, ale to, jak sprawnie będzie działał na urządzeniach Huawei. Jeżeli bowiem dzięki pełnej kontroli nad software Huawei sprawi, że telefony z HarmonyOS będą działać szybciej, dłużej pracować na baterii i otrzymają dłuższe wsparcie, staną się one wartościowym nabytkiem także dla ludzi spoza Chin.

Jesteście zdania, że HarmonyOS odniesie sukces?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu