Polska

Zastrzeganie numeru PESEL na piśmie - jest już wzór wniosku

Grzegorz Ułan
Zastrzeganie numeru PESEL na piśmie - jest już wzór wniosku
Reklama

Wczoraj na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiło się rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania wniosków stosowanych przy zastrzeganiu albo cofaniu zastrzeżenia numeru PESEL. Wraz z tym rozporządzeniem, możemy się już zapoznać ze wzorami takich wniosków.

Zastrzeganie numerów PESEL to element ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości, według przepisów której ma powstać rejestru zastrzeżeń numerów PESEL, a z którego to zobowiązani będą korzystać:

Reklama
  • Banki: przy zawieraniu umów o kredyt, pożyczkę, leasing, rachunek oszczędnościowy i oszczędnościowo-rozliczeniowy.
  • SKOKI: przy zawieraniu umów o kredyt lub pożyczkę.
  • Notariusze: przy sporządzaniu dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości.
  • Dostawcy usług telekomunikacyjnych: przy wydawaniu kopii lub wtórnika karty SIM.
Wiemy już i widzieliśmy na zrzutach ekranu z tej funkcji w aplikacji mobilnej mObywatel jak to będzie wyglądać w postaci elektronicznej, ale nie każdy przecież korzysta z tej aplikacji, a możliwość zastrzeżenia numeru PESEL powinien mieć każdy dorosły obywatel, więc takowa opcja dostępna będzie również w formie papierowej.

Wniosek o zastrzeżenie, bądź cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL składany w urzędzie gminy, będzie wyglądał następująco:

Co ciekawe, będzie to też element dodatkowej „promocji” usługi Rejestru Danych Kontaktowych, który powstał w 2019 roku - dane sprzed roku mówiły o 10 mln obywateli, którzy zostawili w nim swoje dane - numer telefonu i/lub adres e-mail. To sporo, ale charakter tego rejestru, który to ma ułatwiać kontakty e-administracji z obywatelami wymaga jeszcze szerszej powszechności.

Wprawdzie nie jest to obowiązkowe do skuteczności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL, ale z pewnością wielu wnioskujących przy okazji czy z rozpędu zaznaczy w nim odpowiednie pola.

Wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL będzie można też złożyć w banku krajowym, krajowej spółdzielczej kasie oszczędnościowej lub u operatora pocztowego, jego wzór wygląda tak:

Z tą różnicą, iż jest to tylko wniosek o zastrzeżenie, bez opcji złożenia jego cofnięcia w tych instytucjach. Więc dla przykładu - jeśli zastrzeżemy pisemnie swój numer PESEL w placówce Poczty Polskiej, cofnięcie takiego zastrzeżenia dokonamy już tylko w urzędzie gminy.
Źródło: RCL
Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama