Polska

Zastrzegajcie utracone dokumenty! Od 10 lat, każdego dnia próbowano ukraść 1,1 mln zł na cudze nazwiska

Grzegorz Ułan
Zastrzegajcie utracone dokumenty! Od 10 lat, każdego dnia próbowano ukraść 1,1 mln zł na cudze nazwiska
8

Związek Banków Polskich opublikował raport za III kwartał 2017 roku - Raport o dokumentach infoDOK pokazujący liczbę zastrzeżonych dokumentów czy prób wykorzystania skradzionych dokumentów wraz z kwotami wyłudzeń. To też element kampanii informacyjnej prowadzonej od 2008 roku, uczulającej na konieczność natychmiastowego zastrzeżenia utraconych dokumentów, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami.

Od początku, czyli od 2008 roku do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone trafiło 1 794 154 dokumentów. A w ostatnim kwartale do końca września 2017 roku baza wzrosła o 38 487 sztuk, statystycznie codziennie, włącznie z weekendami trafiało więc tam 418 dokumentów dziennie.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich:

Polacy mają coraz wyższą świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości oraz narzędzi, które służą zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Cieszymy się, że prowadzone przez nas działania edukacyjne przynoszą tak dobre rezultaty.

A jak to wygląda od strony prób wyłudzenia? Od początku tego roku do końca września, liczba prób wyłudzeń utrzymuje się na poziomie 1,7 tys., w samym III kwartale było ich dokładnie 1 756. Wzrosła przy tym łączna kwota jaką próbowano ukraść, w ostatnim kwartale było to 130,5 mln zł.

Statystycznie w III kwartale odnotowano 19 prób wyłudzeń każdego dnia, łącznie z weekendami na kwotę 1,4 mln zł, codziennie. Od 2008 roku łącznie było 72,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,96 mld złotych.

Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DZ:

Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono łącznie 72,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,96 miliarda złotych. Przez te wszystkie lata, statystycznie (włącznie z weekendami) odnotowywano ponad 20 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść ponad 1,1 mln zł.

Jeśli chodzi o największe kwoty wyłudzeń, rekordowa kwota w całym roku wyniosła 25 mln zł, a w ostatnim kwartale było to 20 milionów zł (woj. podlaskie). W pierwszej dziesiątce wszystkie próby przekraczały kwotę 2 milionów złotych.

Powyższy wykres pokazuje, jak duże znaczenie ma zastrzeganie dokumentów, od momentu uruchomienia bazy i zwiększania się liczby zastrzeżonych dokumentów, widać wyraźny spadek prób wyłudzeń.

Najwięcej wyłudzeń odnotowuje się w województwie śląskim, mazowieckim i wielkopolskim, a najmniej w lubuskim, podlaskim i świętokrzyskim.

Mimo, że w podlaskim odnotowuje się relatywnie mniej prób wyłudzeń, to województwo to znalazło się na pierwszym miejscu pod względem łącznej kwoty, z uwagi na udaremnioną próbę wyłudzenia na kwotę 20 mln zł.

Kwoty te robią wrażenie, co zrobić by ustrzec się przed takimi konsekwencjami w przypadku utraty dokumentów? Przede wszystkim zastrzec je w banku, można przy tym skorzystać z uniwersalnego, międzybankowego Systemu Zastrzegania Kart, dostępnego pod numerem tel. (+48) 828 828 828. System działa na całym świecie, w systemie 24/7. Zgłoszenie utraty w jednym banku skutkuje tym, że informacja ta automatycznie przekazywana jest do Centralnej Bazy Danych i rozsyłana do wszystkich innych banków, operatorów komórkowych oraz innych firm korzystających z Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Jeśli nie mamy rachunku w banku, możemy to zrobić w banku, który przyjmuje zastrzeżenia od wszystkich. Ich lista dostępna jest pod adresem DokumentyZastrzezone.pl. W przypadku, gdy dokumenty zostaną nam skradzione należy zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce Policji.

Niezwykle ważne jest, by zrobić to możliwie najszybciej, takie dokumenty wykorzystywane są później przez przestępców do wyłudzania kredytów i pożyczek, unikania opłat, kradzieży wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych), kradzieży wynajętych samochodów czy zakładania fikcyjnych firm.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu