Polska

Żabka placówką pocztową? Na wniosek PIP rozstrzygnie to sąd

Grzegorz Ułan
Żabka placówką pocztową? Na wniosek PIP rozstrzygnie to sąd
15

Wyłączenie w ustawie o zakazie handlu w wybrane niedziele placówek pocztowych sprawiło, że właściciele sklepów Żabka wykorzystali to i rozwiesili w swoich sklepach plakietki informujące, że to od teraz również placówki pocztowe.

Po ostatnim moim wpisie o planach związkowców z Solidarności związanych z nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedzielę, które miałyby wykluczyć takie praktyki, Żabka Polska poczuła się urażona naszą sugestią, że to wejście w życie ustawy spowodowało, że zmienił się status ich sklepów i przesłali nam to oświadczenie:

Informujemy, że w większości sklepów Żabka status placówek pocztowych obowiązuje od 2012 roku. Sugestie, że został on przyjęty w związku ze zmianami legislacyjnymi są niezgodne z faktami. Podkreślamy, że firma Żabka Polska nie podejmowała w ostatnich miesiącach żadnych działań zmierzających do zmiany statusu sklepów, a umowy zawierane z partnerami dotyczyły rozszerzenia zakresu usług już wcześniej dostępnych w ramach sieci.

Być może i tak jest, ale jestem w 100% pewny, że same plakietki, które widzicie na powyższym zdjęciu, „Placówka pocztowa”, pojawiły się pod koniec kwietnia w wielu sklepach franczyzowych. Status taki pozwala nawet na zatrudnienie w te dni zwykłych pracowników, więc nie musi w takich przypadkach za ladą stawać właściciel, czy ktoś z rodziny.

Teraz RMF FM podaje, że wątpliwości, co do takiego ominięcia ustawy ma Państwowa Inspekcja Pracy i skierowała sprawy do sądów w całej Polsce, by te sprawdziły zasadność i możliwość otwierania takich sklepów w niedziele wolne od handlu, tylko na podstawie takiego statusu placówki pocztowej, gdzie przeważająca część działalności odnosi się do handlu, a odbieranie przesyłek przez klientów jest tylko znikomym obszarem ich funkcjonowania.

Co na to Żabka? Przedstawiciele sieci przekonują, że są w posiadaniu ekspertyz prawnych, potwierdzających legalność takich działań, co potwierdzają w przesłanym RMF FM oświadczeniu:

W kilkunastu przypadkach inspektorzy mieli uwagi wobec statusu placówki pocztowej i możliwości zatrudniania pracowników z tego tytułu. W naszym przekonaniu, opartym o kilka niezależnych ekspertyz prawnych, nie ma żadnych podstaw, aby kwestionować uprawnienia franczyzobiorców do korzystania z tego wyłączenia w sytuacji, gdy mają umowę z operatorem pocztowym dającą im ten status.

Dla przypomnienia, twórcom pomysłu zakazu handlu w niedziele, czyli związkowcom z Solidarności, placówki pocztowe Żabki, to nie jedyna zadra w oku, zwracają jeszcze uwagę, że niektóre sklepy zobowiązują pracowników do rozpoczęcia świadczenia pracy od godziny 00:15 w poniedziałek, więc związkowcy proponują aby zakaz handlu zaczynał się o 22:00 w sobotę, a kończył się o 05:00 w poniedziałek. Ponadto chcą rozszerzenia zakazu handlu na członków rodziny właścicieli sklepów. Nie zabrakło też absurdalnego pomysłu, jakim ma być rozszerzenie zakazu handlu w niedziele również na sklepy internetowe.

Źródło: RMF FM.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu