Polska

UOKiK zgłasza działalność Profi Credit Polska do prokuratury i KNF

Grzegorz Ułan
UOKiK zgłasza działalność Profi Credit Polska do prokuratury i KNF
8

Kiedy wszedłem na stronę Profi Credit Polska zacząłem się zastanawiać tylko - dlaczego tak późno (działają od wielu, wielu lat, świadczą o tym postępowania UOKiK względem tej firmy pożyczkowej prowadzone od 2008 roku), przecież to wygląda jak lichwa. UOKiK w wyniku wielu skarg konsumentów zgłasza w końcu działalność tej firmy do prokuratury i KNF.

UOKiK uznał postępowanie Profi Credit Polska za sprzeczne z dobrymi obyczajami, gdyż jak podaje w przykładzie UOKiK, firma do kwoty pożyczki 1000 zł, naliczała ubezpieczenie jej w wysokości 1622 zł, a więc przewyższające wartość pożyczki, do tego dochodziła opłata przygotowawcza 250 zł, no i odsetki. Można się załamać, a to nie wszystko, w trakcie trwania umowy pożyczki firma wypłacała osobom, które miały już u nich kredyt kolejne pożyczki z takim samym ubezpieczeniem, bez ich wiedzy.

Marek Niechciał, prezes UOKiK:

Konsumenci byli zaskoczeni swoimi długami i wezwaniami do zapłaty. Spółka poinformowała, że zaprzestała działań przewidujących kolejne wypłaty oraz opłacenie ubezpieczeń na życie. Mimo to, wiele umów nadal obowiązuje.

Wszedłem z ciekawości na ich stronę, na głównej bez podania danych niewiele można sprawdzić, ale na samym dole mamy informacje o kwotach do spłaty przy pożyczce 5 tysięcy złotych wziętej offline i online. Takiej jawnej lichwy jeszcze w sieci nie widziałem:

Przykład reprezentatywny dla pożyczki offline: Całkowita kwota pożyczki – 5 000 zł; stała Roczna Stopa Oprocentowania (RSO) – 9,80%; na całkowity koszt pożyczki, który wynosi 6 592 zł składają się: opłata przygotowawcza – 129 zł, prowizja – 3 971 zł, oprocentowanie – 1 592 zł, „Twój Pakiet” – 900 zł; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) pożyczki – 89,93%; umowa płatna w 36 miesięcznych ratach po 322 zł każda; całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta – 11 592 zł. Stan na dzień 21.07.2017. Maksymalna dostępna kwota pożyczki w kanale sprzedaży offline to 25 000 zł.

To przy sprzedaży bezpośredniej offline, jeśli zdecydujemy się na pożyczkę online możemy liczyć na nieco mniejsze RRSO:

Przykład reprezentatywny dla pożyczki online: Całkowita kwota pożyczki – 5 000 zł; stała Roczna Stopa Oprocentowania (RSO) – 0%; na całkowity koszt pożyczki, który wynosi 4 972 zł składają się: opłata przygotowawcza – 33 zł, prowizja – 4 939 zł, oprocentowanie – 0 zł; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) pożyczki – 66,75%; umowa płatna w 36 miesięcznych ratach po 277 zł każda; całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta – 9 972 zł. Stan na dzień 19.03.2018. Maksymalna dostępna kwota pożyczki w kanale sprzedaży online to 20 000 zł.

Dobrze, że sprawą zajmie się w końcu prokuratura, ponadto UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające względem Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group oraz Generali Życie TU, w celu zbadania zasadności wyliczenia przez nich składek ubezpieczenia na życie w tych pożyczkach.

Źródło: UOKiK.
Photo: w3design/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu