Felietony

Z tego dokumentu w mObywatelu korzysta prawie 9 mln Polaków. Co oferuje?

Piotr Kurek
Z tego dokumentu w mObywatelu korzysta prawie 9 mln Polaków. Co oferuje?
Reklama

mObywatel to jedna z najczęściej pobieranych aplikacji Polaków. Ministerstwo chwali się wynikami, zapowiada kontynuację kampanii reklamowej i przestrzega przed oszustami.

W połowie października ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że z mDowodu w aplikacji mObywatel korzysta już 8 mln Polaków. To elektroniczna wersja naszego dokumentu tożsamości i odpowiednik Dowodu Osobistego, którym możemy posługiwać się wyłącznie w kraju – na ten moment dokumenty przechowywane w mObywatelu nie są akceptowane poza granicami Polski. Czym jest mDowód i gdzie z niego korzystać?

Reklama
  • mDowód to osobny dokument, który ma swoją serię, numer i datę ważności.
  • Jest to cyfrowy dowód tożsamości ważny na terenie Polski, którym można posłużyć się m.in. na poczcie, w urzędzie, u notariusza, w banku lub w sądzie.
  • O jego autentyczności świadczy m.in. hologram zmieniający kolor i falująca flaga RP, a także godzina zgodna z godziną urządzenia, na którym jest wyświetlany.
  • Działa również offline, czyli bez dostępu do Internetu. Wystarczy pokazać go na urządzeniu mobilnym.
  • Można także wygenerować kod QR mDowodu i okazać do zeskanowania podczas załatwiania formalności.
  • Certyfikat mDowodu należy odnawiać raz na rok.

Dziś jest już prawie 9 mln użytkowników aplikacji. Ministerstwo zaktualizowało liczby, mówiąc, że 8,75 miliona Polaków posługuje się mDowodem i od listopada 2024 r. przybyło kolejnych 500 tysięcy Polaków, co ma mieć też związek z kampanią "mObywatel ma łatwiej".

Kampania „mObywatel ma łatwiej” udowadnia, że cyfrowa tożsamość to coś więcej niż technologia – to rzeczywiste wsparcie w codziennych sprawach. Po sukcesie pierwszej części kampanii chcemy jeszcze bardziej zmotywować Polaków do korzystania z tego narzędzia

– mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji zapowiadający kontynuację działań marketingowych, które rozpoczną się 8 lutego i będą realizowane w telewizji oraz Internecie, w tym w mediach społecznościowych.

Korzystasz z mDowodu? Uważaj, oszuści wiedzą, jak go podrobić

Przy okazji warto nawiązać do ostatnich doniesień Demagoga na temat handlu fałszywymi dokumentami z mObywatela. Choć Ministerstwo Cyfryzacji nie odniosło się wprost do tych rewelacji, na stronach resortu pojawiły się informacje na temat bezpieczeństwa i wskazówki związane z poprawnym weryfikowaniem m.in. mDowodu.

mDowód posiada własny unikatowy numer seryjny oraz termin ważności. Może być wyświetlany na ekranie smartfona bez potrzeby dostępu do Internetu. Aby korzystać z mDowodu, należy posiadać urządzenie z systemem Android (co najmniej w wersji 8.0) lub iOS (co najmniej w wersji 15.0) oraz aktywny profil zaufany lub inną metodę identyfikacji, taką jak bankowość elektroniczna.

mObywatel oferuje trzy możliwości weryfikacji mDowodu. To:

  • Metoda kryptograficzna (kod QR) – zeskanowanie kodu QR wygenerowanego przez aplikację. Można także skorzystać z kodu liczbowego znajdującego się pod QR. System automatycznie potwierdza autentyczność dokumentu, eliminując ryzyko błędów ludzkich.
  • Metoda wizualna – wzrokowe sprawdzenie dynamicznych elementów dokumentu, takich jak flaga Polski, aktualna data i godzina, tło oraz hologram.
  • Metoda funkcjonalna – potwierdzenie autentyczności aplikacji mObywatel poprzez przełączanie się między różnymi ekranami usług i funkcji. To pokazuje, że dokument jest przechowywany i prezentowany w oficjalnym środowisku aplikacji.

Można też skorzystać z usługi Sprawdź mDowód dostępnej przez specjalnie przygotowaną stronę internetową. Umożliwia ona weryfikację mDowodu innej osoby, co też pozwoli sprawdzić, czy dane w aplikacji mObywatel są prawdziwe. Ministerstwo przypomina, że przestrzeganie tych zasad chroni nie tylko dane, ale również eliminuje ryzyko przypadkowego wykorzystania nieprawdziwego dokumentu.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama