YouTube

Klipy na YouTube to chyba najlepsza z nowości, jakie wprowadzono

Konrad Kozłowski
Klipy na YouTube to chyba najlepsza z nowości, jakie wprowadzono
6

YouTube nie zmienia się już tak bardzo , jak kiedyś, ale Google dość regularnie wprowadza nowinki, dzięki którym korzystanie z serwisu ma być łatwiejsze. Wprowadzenie klipów to chyba jedna z lepszych decyzji w ostatnim czasie.

Gdy zajrzymy na kanał na YouTube prowadzony przez... pracowników YouTube'a, znajdziemy tam mnóstwo ciekawych wideo zawierających zapowiedzi lub omówienia wdrażanych zmian w serwisie i nie tylko. Właśnie dlatego sekcja komentarzy aż kipi od zgłoszeń użytkowników, którzy wprost proszą o dodanie lub poprawienie niektórych funkcji YouTube'a. Co ciekawe, jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest... tłumacz komentarzy, który pozwoliłby zrozumieć wypowiedzi innych osób napisane w języku, którego nie znamy. O ile komunikacja w języku angielskim nie jest dla mnie problemem, o tyle tekst po hiszpańsku, fracnusku czy niemiecku nie jest dla mnie kompletnie zrozumiały, więc wspomagam się tłumaczom online na Facebooku czy Twitterze, by móc zrozumieć kontekst całej wypowiedzi.

Koniec z darmowym miejscem, co wybrać zamiast Zdjęć Google? 5 zamienników

YouTube z opcją zmiany prędkości odtwarzania na Android TV

Źródło: AndroidPolice

Oczywiście jest to bardzo pokraczne tłumaczenie, ale w takich zastosowaniach naprawdę się sprawdza, dlatego YouTube powinien wziąć tę sugestię pod rozwagę. Tym bardziej, że niedawno zaczął wdrażać opcję zamieszczania i wyświetlania komentarzy w konkretnych momentach - coś na wzór tego, co widzimy na SoundCloud. Wśród innych nowości na pewno wymienić też warto opcję dodania zmiany prędkości odtwarzania wideo w aplikacji YouTube na Android TV. To zadziwiające, że serwis tak długo nie wprowadzał takiej opcji na innych platformach, ale na całe szczęście już się pojawiła, więc miejmy nadzieję, że stosunkowo niedługo pojawi się także w YouTubie na innych smart TV.

Martwe usługi i produkty Google, które chciałbym wskrzesić

Klipy na YouTube sprawdzą się w wielu sytuacjach

Na tym jednak nie kończą się nowości, bo coraz większa liczba użytkowników YouTube'a dysponuje dostępem do tak zwanych Klipów. Nie, nie jest to nic podobnego do Shorts, czyli podróbki Instagrama czy TikToka, która ma sprawiać, że będziemy spędzać w aplikacji jeszcze więcej czasu. Klipy bazują bowiem na treściach już udostępnionych w serwisie i nie są dodatkowym narzędziem dla twórców, lecz bardzo fajnym rozwiązaniem dedykowanym użytkownikom.

Dzięki Klipom uzyskujemy możliwość wskazania krótkiego fragmentu w zamieszczonym na YouTubie wideo. Klip może trwać od 5 do 60 sekund i tylko od nas zależy, ile będzie trwał i który fragment całego wideo będzie zawierać. By utworzyć Klip należy wybrać jeden z przycisków pod wideo, a następnie w edytorze w prawym górnym rogu dostosować czas jego trwania. Niezbędne jest też nadanie mu nazwy, zanim będziemy mogli udostępnić innym link do danego Klipu.

Za pomocą linka inni użytkownicy przechodzą na podstronę, na której odtwarzany jest tylko wybrany fragment wideo w zapętleniu. Jest więc to nieco bardziej precyzyjne i wszechstronne rozwiązanie od wskaźników czasowych, które pozwoliły zwrócić uwagę innych tylko na moment rozpoczęcia interesującego fragmentu wideo. Za pomocą Klipów możemy udostępnić innym bardzo konkretny fragment rozgrywki, wypowiedzi, poradnika czy innego wideo, co w niektórych przypadkach będzie niesamowicie przydatne. Sam kilkukrotnie zmagałem się ze wskazaniem innym osobom fragmentu wideo, który wydawał mi się ciekawy, bo z nieznanych przyczyn wskaźnik czasowy odmawiał posłuszeństwa i musiałem wysyłać oddzielne wiadomości opisując obszernie interesujący mnie fragment. Koniec z takimi sytuacjami.

Przygotujcie się na zmiany w komentarzach pod filmami YouTube na Androidzie

Wedle informacji od znajomych, zdecydowana większość dysponuje już narzędziem do przygotowywania Klipów, więc istnieje spora szansa, że na Waszym koncie taka możliwość też jest już dostępna.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu