Komputery i laptopy

Tak wygląda chińska odpowiedź na Macbooka Pro

Jakub Szczęsny
Tak wygląda chińska odpowiedź na Macbooka Pro
43

Okazuje się, że nie tylko czołowi producenci elektroniki użytkowej mają monopol na tworzenie bardzo wydajnych komputerów. Xiaomi Mi Notebook Pro bez ogródek można nazwać konkurentem nie tylko dla Macbooka Pro skierowanego dla najbardziej wymagających użytkowników, ale również dla całego spektrum bezkompromisowych komputerów z systemem Windows na pokładzie.

To nie jest pierwszy raz, gdy Xiaomi zajmuje się tworzeniem ciekawych komputerów. Pierwsze kroki producenta objawiły się w wypuszczeniu na rynek serii urządzeń Mi Notebook Air, które nie tylko z nazwy przypominają nieco mniejsze urządzenia Apple. Xiaomi Mi Notebook Pro ma natomiast zaatakować część rynku, na którym Macbook Pro radzi sobie całkiem nieźle, a wyróżnikami mają być bezkompromisowa wydajność i bardziej przystępna dla klienta cena.

Xiaomi Mi Notebook Pro - specyfikacja sprzętowa

Urządzenie nie należy do małych - po otwarciu pokrywy urządzenia użytkownik otrzymuje do dyspozycji ekran o przekątnej 15,6 cala w rozdzielczości Full HD. Niektórych ten punkt specyfikacji może nieco zmartwić, bo przecież konkurencja już od całkiem dawna oferuje wyświetlacze charakteryzujące się znacznie lepszymi parametrami. Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo dokładny gładzik, w którym znalazł się ponadto czytnik linii papilarnych. Obstawiam, że Xiaomi podobnie jak reszcie stawki nie udało się stworzyć jednoznacznie lepszego urządzenia wprowadzającego niż Apple. Touchpady z Cupertino to wręcz legendy, które za każdym razem są chwalone nie tylko za ułatwiające pracę gesty, ale także za niesamowitą dokładność.

Za wydajność odpowiadać mają procesory Intel Core 8 generacji (i5 oraz i7). W zależności do wybranej wersji, użytkownik otrzyma do wykorzystania 8 lub 16 GB pamięci RAM. Do zadań graficznych zaprzęgnięty został układ Nvidia GeForce MX150, a dane można zapisać na relatywnie niedużym dysku SSD PCIe o pojemności 256 GB. Xiaomi zadbało o to, by pisanie na klawiaturze było przyjemne - urządzenie ma cechować się bardzo wygodnym, podświetlanym panelem klawiszy.

Jednak nie tylko pisaniem i wydajnością laptop żyje - warto zwrócić uwagę na zasilanie urządzenia. W Xiaomi Mi Notebook Pro znajdziemy akumulator o pojemności 60 Wh, który ma przetrwać nawet długie godziny wymagającej pracy. Sporym atutem urządzenia jest autorska technologia szybkiego ładowania pozwalająca na zgromadzenie przez sprzęt 50% nominalnej pojemności baterii w ciągu 35 minut.

Zadbano także o odpowiednio szeroki zestaw portów. Tutaj nie poskąpiono i użytkownik Xiaomi Mi Notebook Pro ma do dyspozycji 2 pełnowymiarowe porty USB 3.0, 2 USB typu C oraz jeden HDMI. Zastosowano ponadto głośniki Harman Infinity z technologią Dolby Atmos, które mają oferować nie tylko czysty, ale i donośny dźwięk.

Xiaomi Mi Notebook Pro nie jest jednak urządzeniem małym ani lekkim. Jego wymiary to 360,7 x 243,6 x 15,9 mm, a waga wynosi 1,95 kilograma. Nad wszystkim czuwać ma system Windows 10. Podano również cenę, która ma zaczynać się (po przeliczeniu na złotówki) od ok. 3000 złotych za najuboższą wersję.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot