Microsoft

Te nowości za chwilę pojawią się na Xbox One i w aplikacji Xbox na Windows 10

Konrad Kozłowski
Te nowości za chwilę pojawią się na Xbox One i w aplikacji Xbox na Windows 10
21

Anniversary Update dla Windows 10 zostanie udostępniony użytkownikom komputerów już w najbliższy wtorek, 2 sierpnia, natomiast niecierpliwi mogą już dzisiaj zainstalować wersję ostateczną tego uaktualnienia. Jednocześnie Microsoft przygotowywał także aktualizację dla swojej konsoli, która już teraz otrzymuje część zapowiedzianych nowości.

Sierpniowa aktualizacja, bo tak odnosi się do niej Microsoft, to sporo poprawek i zmian związanych z nawigacją po interfejsie konsoli. Po wprowadzeniu nowego dashboardu nie wszyscy byli zadowoleni z nowej lokalizacji kafelku prowadzącego do listy wszystkich zainstalowanych gier i aplikacji, dlatego z niemal samego dołu przeniesiono go na prawo od miniaturki właśnie uruchomionego tytułu.

Sam ekran prezentujący wszystkie programy i gry obecne w pamięci konsoli również uległ zmianie. O wiele łatwiej można teraz je filtrować i sortować, możemy też zmienić rozmiar kafelków. Po lewej stronie pojawiła się nowa lista menu, gdzie dodano sekcję "Gotowe do zainstalowania" - to właśnie tam obecne są wszystkie przypisane do naszego konta gry i aplikacje, które możemy w dowolny momence pobrać na konsolę. Do tej pory lista ta znajdowała się na prawo od mozaiki okładek zainstalowanych gier, przez co dostęp do niej był dość utrudniony - szczególnie w przypadku posiadania wielu zainstalowanych pozycji.

Jedną z najważniejszych nowości są jednak Uniwersalne Aplikacje, które nareszcie dotarły na Xboksa. Microsoftowi zajęło to naprawdę sporo czasu, więc prawdopodobnie możemy przyjąć, że najgorsze już za nami. Deweloperzy stoją teraz przed szansą tworzenia rzeczywiście multiplatformowych tytułów - dotyczy to bowiem gier i aplikacji, które bez problemu mamy też uruchamiać na tabletach, laptopach, a nawet smartfonach. Oczywiście to do twórcy należy wybór, który typ urządzenia będzie wspierany, ale jednoczesne udostępnianie danego produktu na wiele platform i możliwość wygodnego aktualizowania go jest zachęcającą perspektywą. Wraz z aktualizacją użytkownicy zyskają dostęp do pierwszych aplikacji tego typu - między innymi Netfliksa i Skype'a, a także funkcja odtwarzania muzyki w tle, dzięki aplikacji Muzyka Groove (niestety, na oficjalne wsparcie przez Spotify nie ma co liczyć).

Warto też wspomnieć o aktualizacji aplikacji Xbox na Windows 10. Dodano długo wyczekiwaną funkcję pozwalającą na edytowanie i udostępnianie klipów z gier za pomocą dowolnych aplikacji, dzielenie się treściami z aplikacji Xbox bezpośrdnio na Twitterze. Dodano huby dla wielu popularnych gier PC i funkcję wyświetlania statusu użytkownika oraz poszerzono opcje personalizacji profilu gracza z poziomu aplikacji.

To jednak nie wszystko, co przygotował dla graczy Microosft. Nie mógłbym nie napomknąć o pojawieniu się asystentki Cortana na Xboksie, lecz jak się zapewne domyślacie, polscy gracze nie będą mogli skorzystać z jej możliwości. Dobrą wiadomością jest nadchodząca jesienna aktualizacja dla Xboksa One (S), w której zawarte będą pozostałe zmiany i nowości ze zbiorczego uaktualnienia Anniversary Update

Wszystkie nowości dla Xboksa One zobaczycie na poniższym klipie:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

xboxXbox OneXbox One S